Kultura
24/05/2024 Petr Sobol

Zemřel Jan Kačer. Zlatým písmem se zapsal do dějin ostravského divadla

Foto: Vojtěch Žižka

V pátek ve věku 87 let zemřel herec a režisér Jan Kačer. Svým působením v činohře Národního divadla moravskoslezského (tehdy Státní divadlo v Ostravě) v letech 1976 až 1986 zanechal výraznou stopu i v Ostravě.

Kačer vystudoval divadelní režii na pražské DAMU. Jeho prvním působištěm v letech 1959 až 1964 bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče, poté následovalo angažmá v pražském Činoherním klubu. Byl jedním z jeho zakladatelů a patřil zde k vůdčím osobnostem. Když musel v polovině 70. let odejít z Prahy, vrátil se do Ostravy – tentokrát do Státního divadla v Ostravě. Angažmá mu nabídl tehdejší ředitel SDO Karel Vochoč v roce 1975, ale Kačer byl fakticky „ve stavu“ od roku 1976. Působil v něm do roku 1986 jako režisér, režíroval také v ostravském Divadle loutek a v Divadle Petra Bezruče. Později působil souběžně v Divadle E. F. Buriana v Praze.

Svým způsobem jevištního myšlení a práce s hercem vnesl do ostravského divadelního života v nevlídné normalizační době nepřehlédnutelné inspirativní počiny. Do kvalitního činoherního souboru s výbornými herci i kmenovými režiséry přinesl jiný divadelní hlas.

Měl jsem od svých středoškolských let možnost vidět až na jednu všechny jeho hry. A inspirativní dojmy z mnohých žijí ve mně dodnes. Výrazný byl jeho podíl na zahájení a vytváření profilu nové Komorní scény činohry SDO v Divadle loutek Ostrava. Ta vznikla z nutnosti po požáru Divadla Jiřího Myrona. A hned zahajovací inscenace Cyrano z Bergeracu v jeho režii byl divadelní počin par excellance! Začalo se hrát již před divadlem na náměstí, divadlo expandovalo i do foyeru. Úžasný syntetický divadelní zážitek, téměř na dotek. Barevné divadlo v šedočerné normalizační Ostravě. Legendární inscenace, vždy dlouho dopředu vyprodaná. Divadelní zázrak! A skvělé byly i ty další. Jan Kačer byl zkrátka zdroj živé divadelní vody. S nadšením se jím občerstvovali mnozí," zavzpomínal ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Tím posledním společným ostravským divadelním zážitkem byl hold ke Kačerovým 80. narozeninám v Divadle Antonína Dvořáka. To jsme spolu poprvé a naposledy vystoupili společně na jevišti," řekl Nekvasil.

Jan Kačer zůstane s oběma svými ostravskými etapami v letech 1959 až 1964 v Divadle Petra Bezruče a v období let 1976 až 1986 ve Státním divadle Ostrava zapsán zlatým písmem do dějin ostravského divadla.

Upřesnění a lehká korekce: Angažmá Janu Kačerovi nabídl tehdejší ředitel SDO Karel Vochoč v roce 1975, ale Jan Kačer byl fakticky „ve stavu“ od roku 1976.

Sdílejte článek