Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Zázraky se dějí! Těžce zkoušená rodina nečekaně získala miliony na vysněný dům

Že Mikuláš neexistuje? S tím na rodinu Vavříků nechoďte. Dostali od něj tu nejkrásnější nadílku v životě.

Foto: Bohumil Kovalský

Jan Vavřík má spinální svalovou atrofií typu SMA2, je invalidní a zcela odkázaný na pomoc jiných lidí. Stará se o něj jeho devětašedesátiletý otec, jejich životní příběh je však ještě daleko složitější.

Že je Honzík nemocný, to jeho rodiče zjistili, když mu bylo pouhých šest měsíců. Na Vánoce roku 1986. Doktoři mu tehdy dávali rok života.

Svět se jim v té době obrátil vzhůru nohama. A aby toho nebylo málo, tak se pod tíhou celé situace zhroutila Honzova máma Růženka, která zcela otupěla, onemocněla a dostala se na čas do péče psychiatrů.

Dodnes je pod jejich dohledem, avšak v domácím prostředí a péči svého muže, který se tak stará nejen o syna, ale také o svou nemohoucí ženu. Ta leží ve stejném bytě, v pokoji přes chodbu, v absolutní tichosti a ve vlastním světě.

Rodina Vavříků bydlí ve dvoupokojovém bytě v devátém patře panelového domu v Ostravě-Zábřehu. Honza se svým otcem dostane ven jen několikrát ročně.

„Zrovna teď se chystáme, Honzu už mám v kočáru. Máme namontovaný stropní zvedací systém, bez kterého by to už nešlo. Honza s vozíkem váží okolo sto kilogramů, dostat ho ven z bytu, to vyžaduje opravdu velké úsilí,” svěřil se Jan Vavřík.

Ale nestěžuje si, pro svou rodinu dělá úplné maximum. „Máme tady malý výtah, musím mu překřížit nohy, což je bolestivé. Pak nás čeká devět schodů, do toho musím přistavět auto a nastoupit do něj. No a na cestě zpátky nás čeká to stejné,” dodal.

Vavříkovi takto žili mnoho let. Pak ale potkali rodinu Kovalských, kteří vychovávají dnes tříletého Olivera. Také u něj propukla zákeřná nemoc SMA, a tak jeho rodiče začali shánět peníze na léčbu.

O jejich příběhu psal Magazín PATRIOT nedávno v článku Vysněnou léčbu nestihli, přesto nezahořkli a pomáhají jiným.

I přes obrovskou pomoc veřejnosti nezískali potřebné prostředky včas, a tak nyní pomáhají druhým. Letos na jaře založili jménem hendikepovaného Olivera nadační fond Patříme k sobě Oli a narazili i na Honzu Vavříka.

Kovalští se rozhodli, že pro něj, ale také pro další nemocné, postaví v Ostravě-Hrabové dům s veškerým potřebným zařízením pro lepší život hendikepovaných.

První červencový den vyhlásili na tento projekt veřejnou sbírku a cílovou částku stanovili na čísle 7 777 777 korun. Ještě na začátku prosince byli zhruba na polovině vybrané částky, ovšem pak se stalo něco, co nikdo nečekal!

Příběh rodiny Vavříků zveřejnila na svém Instagramu známá influencerka Nikol Leitgeb (rozená Štíbrová), která se rozhodla, že každou adventní neděli náhodně vybere jeden charitativní příběh a společně se svými fanoušky se na něj bude snažit získat potřebné finanční prostředky.

A pak se začaly dít věci. „Krásný ráno vinšuju. Já ho mám nejkrásnější, páč je to jen 24 hodin, co sem vás poprosila, jestli bychom trochu nepohnuli se sbírkou na bezbariérový dům rodiny Vavříkových. Na účtě je teď o 4,4 milionů víc a další peníze jsou někde na cestě,” napsala.

S pomocí přišly i další slavné osobnosti, mezi nimiž byla Olga Lounová, Petra Hřebíčková, Anna Geislerová nebo Karel Šíp. Prostředky na stavbu domu se tak povedlo vybrat mnohem dřív, než to původně vypadalo.

„Je to zázrak. Nevím, co na to mám říct. Jsem strašně rád a jsem vděčný všem lidem, kteří nám pomohli. Ani teď nejsem schopný mluvit, nedochází mi to, je to obrovský životní krok,” říkal dojatě pan Vavřík. „Báli jsme se, jestli se to stihne vybrat. Nějak se to rozjelo, pak se to zase zpomalilo. Ale nakonec se to díky obrovské pomoci lidí povedlo. Nechci ani nikoho jmenovat, abych na nikoho nezapomněl,” dodal obětavý táta.

Rodina Vavříkových se už do nového domu hodně těší. „Všechno tam bude bezbariérové. Syna zvednu pomocí zvedáků, uložím ho a mám vyhráno. Otevřu dveře a hned budu u auta nebo na zahradě, je to obrovská pomoc. Taky se tam bude moct usadit návštěva. U nás doma je to teď jako v pevnosti Boyard,” usmál se otec Vavřík.

Obrovskou radost má z celé situace také samotný Honza. „Chtěl bych za všechno moc poděkovat. Když jsem se to dozvěděl, tak jsem byl v euforii, extázi a šoku. Pořád si nemůžu uvědomit, jaký zázrak se stal. Byl to pořádný mikulášský dárek. A pak že Mikuláš neexistuje – on existuje! Ze srdce a s úctou všem děkuji,” řekl dojatý Honzík, nad nímž drží ochrannou ruku i jeho andělé Pája a Natálka.

„Pája mi moc pomáhá, Natálka mě drží nad vodou. Přeji, aby se každému stal takový zázrak jako mě. Ze srdce bych to každému přál,” vzkazuje.

Vavříkovi se do nového domu nastěhují v průběhu příštího roku, to ale neznamená, že by rodina Kovalských přestala pomáhat. Naopak, jejich činnost pokračuje dál.

„Teď se zaměříme na menší projekty, které jsme chtěli dělat od začátku. Budeme podporovat menší sbírky na rehabilitace, vozíčky nebo třeba pomůcky. No a do toho budeme dělat dům. Musím však říct, že se nám ulevilo, že už na něj máme finance. Spadl mi ze zad velký kámen, který jsem tahal,” uzavřel Bohumil Kovalský.