Auto
29/11/2022 Václav Menšík

Zažít Lexus a vinařství Rochůz

Radim Kolibík, Magazín PATRIOT

Tihle vinaři, jež si zakládají na udržitelném zemědělství a ohleduplnosti k přírodě i historii své domoviny, byli očividně potěšeni, že jsme k nim přijeli úsporným a ekologickým hybridním Lexusem.

Vážně musím uznat, že vhodnější auto pro cestu na Moravu bychom těžko hledali. Komfortní a příjemná atmosféra na palubě Lexusu dokonale naladí dnešní hosty, krejčího a vyhlášeného experta na módu Roberta Kohela i jeho doprovod, do klidu a pohody, které z vinařství Rochůz a jejich rozlehlých zahrad a vinic vyzařuje.

Sjíždíme z hlavní silnice ve slovácké metropoli a míříme dlážděnou uličkou vzhůru, ještě pár zatáček a odboček mezi vinohrady a už jsme tu. Nová budova mladého Vinařství Rochůz, která je dílem architektů Vladimíra Gracy a Tomáše Hrušky, je přesně taková, jak jsme si představovali. Moderní, otevřená přírodě, a přitom respektující krajinu i vinařské řemeslo.

Obě generace zdejších vinařů, konkrétně pan domácí Radim a jeho krásná dcera Petra nás už s úsměvem čekají na terase. Na té terase, která nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na Uherské Hradiště a na které může člověk se sklenkou v ruce nechat příjemně plynout své myšlenky anebo prostě jen tak zapomenout na strasti všedního dne.

Sotva vystoupíme z auta, už si s hosty štrnkají sektem. Později ve sklepě nám vinař Radim vysvětlí, že sekt tady dělají starou dobrou tradiční metodou, kdy druhotné kvašení v lahvích probíhá po dobu 18 měsíců ve sklepích na Slovácku. Když chceš to nejlepší, musíš projevit notnou dávku trpělivosti. To prostě neokecáš!

Ve sklepě je skvěle. Se sklenkou v ruce naslouchajíce barvitému Radimovu vyprávění třeba o studni, kterou objevili při rekonstrukci, a nad kterou se sklání patron svatý Roch, rychle zapomeneme na všechny ty uzávěrky, dépéháčka, zálohy na elektřinu a je nám skvěle. Zpomalíme a prostě žijeme.

Radim vášnivě povídá a tu jeho lásku k vinařskému řemeslu vnímáme všemi smysly a věříme mu každé slovo. Nejen díky sklence vína, která tady nikdy nevyschne.

Opouštíme chládek sklepa a jdeme si užít jeden z posledních letních dní. Petra již nachystala piknik, který si vychutnáme ve stínu jabloně v rozlehlé zahradě. Víno je jiskrné, uzené maso i sýry lákavě voní a naše mysl je dokonale bezstarostná, stejně jako mysl miminka z třetí generace vinařů, které klidně spí pod stromem opodál.

Privátní prohlídka vinařství byla přesně tím, co jsme v uspěchané a nervózní době potřebovali. Díky úžasné pohostinnosti a řemeslné zručnosti našich hostitelů utekl den na Slovácku jako voda, plníme kufr našeho Lexusu pořádnou zásobou skvělého vína, aby i řidič mohl později ocenit um rodiny Hlaváčkových, stejně jako jej oceňují hosté na akcích Lexusu Ostrava, kam Rochůz tradičně dodává svá vína.

Jedno je jisté. Nejsme tu naposledy. Radim určitě ještě neřekl vše, co řečeno být mělo a my zdaleka neochutnali všechna jeho cenami ověnčená vína.

Až přijedeme příště, zarezervujeme si místa v nedalekém penzionu a třeba se bude i tančit!

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama