Společnost

Zástupci osady Bedřiška přinesli na radnici model exkrementu

​Zástupci osady Bedřiška v čele s aktivistou Kumarem Vishwanathanem přinesli na mariánskohorskou radnici velký model černého exkrementu.

Uvedli, že toto umělecké dílo věnují jako dárek a symbol budoucí spolupráce. “Mám smysl pro humor, ale konstruktivní debatu si představuji jinak,” řekl starosta Patrik Hujdus.

Dodal, že, zrovna tento týden vedení obvodu vyjádřilo podporu spolku místních obyvatel a za symbolické nájemné jim slíbilo pronájem prostoru klubovny za účelem práce s dětmi.

Obyvatelé a aktivisté bojující za záchranu někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky viní obvod z vylidňování lokality a devastace tamní komunity. Za poslední dva roky se podle nich z oblasti odstěhovalo 46 lidí. Odcházet začali poté, kdy radnice zveřejnila svůj záměr lokalitu proměnit na kvalitnější bydlení a nabídnout investorům. Starosta Patrik Hujdus (Nezávislí) s kritikou nesouhlasí.

Aktivisté radnici vyčítají, že nájemní smlouvy prodlužuje obyvatelům jen krátkodobě, neustále proklamuje svůj záměr domy zdemolovat a neobsazuje novými nájemníky opuštěné objekty, což vede k odchodu lidí a postupnému rozpadu komunity.

"Obvod se doteď k těm obyvatelům choval velmi nehostinně. Smlouvy prodlužuje krátkodobě, neustále omílá, že tady domy půjdou k zemi, což vlastně vytváří obrovský tlak na obyvatele a postupně se tím ta komunita vytrácí. Odliv za dva roky je výrazný," uvedla Eliška Černá, která se angažuje v záchraně lokality.

Podle ní obvod svým počínáním sleduje ekonomické zájmy a snaží se z nájemního bydlení vytlačit lidi s nižšími příjmy. Do konce roku se z místa plánují odstěhovat další obyvatelé a v nájemním bydlení v tamních domcích jich zůstane necelých 70.

Aktivisté usilující o záchranu lokality dnes starostovi na radnici přinesli maketu exkrementu. Chtěli tak upozornit na to, že radnice dosud pro tamní obyvatele příliš neudělala. Starosta Hujdus novinářům řekl, že akci bere s humorem. Městský obvod ale podle něj svůj postoj nezměnil. Stále se domnívá, že domy v oblasti jsou ve špatném stavu a místo by si zasloužilo proměnu.

"I analýza města prokázala, že domy nejsou v dobrém technickém stavu. My si opravdu myslíme, že udržovat všechny za každou cenu nemá smysl. Je to neekonomické a rádi bychom tu lokalitu proměnili," uvedl Hujdus.

Podle něj se aktuálně žádná demolice nechystá, i když se radnice domnívá, že uvolněné domy by měly být zdemolovány. Podle Hujduse totiž prázdné domy budou lákat například bezdomovce či drogově závislé a vše by se ještě mohlo zhoršit s nadcházející zimou.

Situací se zabývá i pracovní skupina. "Dokud se pracovní skupina nedohodne na konkrétních záležitostech, tak z naší strany žádné překotné kroky nečiníme," řekl Hujdus. Vzniknout by měla zastavovací studie, jejímž prostřednictvím se prověřuje možné využití ploch pro bydlení. Starosta zároveň odmítá, že by radnice jakkoliv likvidovala tamní komunitu.

Lokalita v minulosti nechvalně proslula žhářským útokem na tamní domek Romů. Aktivisté ale poukazují na to, že právě tato skutečnost stála na počátku proměny místa. Její obyvatelé opakovaně poukazovali na to, že si domky svépomocí opravili. Podle nich v kdysi problémovém místě dnes společně žijí bez konfliktů a většina obyvatel řádně hradí nájemné a další poplatky.

Sdílejte článek