Společnost
29/11/2023 Václav Menšík

Zasloužíme si žít lépe, říká lékař, který se staral o sportovce na šesti olympiádách

Foto: Vladimír Pryček/Magazín PATRIOT

Petr Sikora je legendou sportovního lékařství a garantem kvality lékařské péče Kliniky Černá perla. Jako lékař se staral o sportovce na šesti olympiádách, nyní pomáhá veřejnosti žít déle a kvalitněji.

Důležitý je pravidelný pohyb, rozumné stravování s udržováním zdravé tělesné hmotnosti, absence kouření a střídmé požívání alkoholu," řekl Petr Sikora v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

Pane doktore, jaká je vaše specializace a jaká je vaše lékařská historie?

Jsem chirurg a sportovní traumatolog. Nyní působím jako lékařský ředitel na Klinice Černá perla v Ostra­vě. Od roku 1974 jsem pracoval na chirurgickém oddělení Závodní nemocnice NH Ostrava a od roku 1993 souběžně v privátní chirurgické ambulanci.

V letech 1978 až 1985 jsem byl lékařem prvoligových basketbalistů NH Ostrava, působil jsem také u atletického oddílu SSK Vítkovice. Také jsem lékařsky zajišťoval atletické meetingy Zlatá tretra, Mistrovství světa do 17 let nebo třeba Mistrovství Evropy do 23 let i prestižní Kontinentální pohár.

Vím, že jste také lékařem olympioniků. Kolik olympiád jste zažil?

Od roku 1999 působím u našeho reprezentačního atletického družstva a měl jsem tu čest zúčastnit se jako lékař pěti letních Olympijských her a zimních her v Pekingu.

Bylo mi ctí starat se o hvězdy českého sportu jako byli Roman Šebrle, Honza Železný, Bára Špotáková, Tomáš Dvořák, Šárka Kašpárková, Robert Změlík nebo Petra Kvitová.

Jak funguje lékař na olympiádě? Dostane vlastní vybavenou ordinaci nebo si musí vše přivézt s sebou?

Prostory a vybavení ordinace a masérských pracovišť po technické, materiální a finanční stránce zajišťuje Český olympijský výbor v těsné součinnosti se šéflékařem a vedoucím fyzioterapeutem po předchozí inspekci v místě olympijské vesnice.

Povinností organizátora her je vybudovat v olympijské vesnici špičkově vybavenou polikliniku s kompletním portfoliem lékařských odborností a přístroji s přístupem a servisem všem zúčastněným týmovým lékařům.

Pro zvlášť komplikované případy je zajištěn přístup na renomované kliniky s operačními sály a nezbytný transport sanitami nebo vrtulníkem.

Těchto služeb jsme využili třeba na Olympiádě v Riu, kdy byla naše tenistka Andrea Hlaváčková zraněna z bezprostřední blízkosti tenisovým míčem v oblasti očnice. V průběhu noci podstoupila specializovaná vyšetření, stomatochirurgické a neurologické konsilium s dočasnou hospitalizací a následným operačním výkonem po příjezdu domů pro vpáčenou zlomeninu očnice a lícní kosti.

Lékařský tým pokrývá rovněž doprovodný tým novinářů, zaměstnanců Českého domu a technického personálu. Další noc jsme tak strávili na klinice diagnostikou a fixací krční páteře novináře, který utrpěl zlomeninu krčního obratle.

Pamatujete si případ, kdy to se zraněním sportovce vypadalo beznadějně a on přesto do závodu nastoupil a uspěl?

Sportovci jsou tvrdým tréninkem a extrémní tréninkovou a soutěžní zátěží zvyklí překonávat fyzický diskomfort a bolest, ale nastávají situace, kdy v průběhu her dojde ke zranění, které vyžaduje intenzivní nasazení všech terapeutických prostředků a spolupráce specialistů a fyzioterapeutů k tomu, aby čtyřleté tréninkové úsilí nebylo zmařeno.

Zářným příkladem těchto medicínských managementů je zlatá olympijská medaile, kterou díky skvělé práci celého týmu přes vážné a velmi bolestivé zranění získala Miroslava Knapková v Londýně 2012.

Avšak nejen vrcholovým sportem živ je člověk. Jaký je váš recept na nejen sportovní dlouhověkost?

Důležitý je pravidelný pohyb, rozumné stravování s udržováním zdravé tělesné hmotnosti, absence kouření a střídmé požívání alkoholu. Tyto zásady, formulované vědci Harvardské univerzity v rozsáhlé vědecké studii, nazýváme principy Healthy Longevity a mohou statisticky velmi významně příznivě ovlivnit nejen délku lidského života, ale zejména jeho dlouhodobou zdravotní kvalitu.

Jste lékařským ředitelem Kliniky Černá perla a velkým zastáncem zmíněné Healthy longevity. Povězte nám o tom více, prosím.

Dosažení zralého věku nemusí nutně znamenat zdravou a šťastnou dlouhověkost, pokud je zatížena handicapem nebo nemocí. A tomu chceme aktivně zabránit. Aktivním přístupem můžeme pozitivně ovlivnit jak délku, tak kvalitu života. To, co děláte dnes, může změnit váš budoucí zdravotní stav nebo to, jak stárnete v budoucnu. Ideální je začít včas, ale nikdy není pozdě na změnu přístupu.

Proto jsme v Černé perle připravili pro širokou veřejnost systém komplexních preventivních programů různého zaměření. V případě potřeby klientům nastavíme optimální a koordinovaný algoritmus vyšetření a následné lékařské péče. Ten je v úzké návaznosti na vzájemně provázané odbornosti špičkových specialistů v esteticky nadstandardním prostřední a komfortu naší kliniky.

Komu jsou preventivní a concierge programy MP Care určeny?

Všem, kteří si váží svého zdraví a času. Typickými klienty jsou vysoce exponovaní manažeři, ale nejen ti, kteří využívají detailně propracovaný systém concierge programů, jež dovedou medicínskou péči do maximálního komfortu a s minimální časovou zátěží pro klienta.

Sdílejte článek