Nejnovější zprávy: Ostravské flanelové dny nabídnou Petru Pavlovi funkci prezidenta Parádní obrat. Mladí hokejisté z našeho kraje získali olympijské zlato

Společnost

Zapomenuté tajemství Borise Rösnera. Prvních šest let života strávil v Opavě

Legendární herec Boris Rösner, od jehož smrti uplynulo už více než patnáct let, se nesmazatelně zapsal do dějin českého divadla a domácí kinematografie. Spousta lidí však ani neví, že pocházel z Opavy.

Boris Rösner má svou novou pamětní desku v Opavě. Foto: Lada Dobrovolná

Boris Rösner vystudoval DAMU, dostal se do Národního divadla a zahrál si v několika úspěšných filmech, mezi nimiž vynikali Černí baroni nebo snímek Sedmero krkavců.

Rösner hrál většinou záporné role, i tak si ale pokaždé dokázal získat diváky na svou stranu. Herectví měl zkrátka v krvi – vždyť umělci byli i jeho rodiče – táta hudebník a máma herečka.

Boris Rösner se narodil na začátku roku 1951 v Opavě, ovšem jeho rodiče se brzy rozvedli, a tak ve Slezsku vyrůstal jen do svých šesti let. Tehdy bydlel v domě na rohu Hrnčířské a Praskovy ulice, který nově zdobí hercova pamětní deska. „Na začátku letošního roku jsme obdrželi návrh pana Ondřeje Hložka, zda bychom nechtěli umístit na rodný dům pamětní desku Borise Rösnera. Vzhledem ke známosti herce a také s ohledem na to, že dům je v majetku města, bylo rozhodnutí jednoduché,“ uvedla vedoucí kanceláře opavského primátora Jana Foltysová.

Zhotovení pamětní desky dostal na starost sochař Daniel Klos, jehož nabídka velmi zaujala, a tak během pár dnů vytvořil první návrh. „Model, na kterém ztvárňuje umělce, a to i s neodmyslitelnou cigaretou a s rukávem Cyrana z Bergeracu, který patřil mezi jeho nejvýraznější role. V této roli se představil také v roce 2005 v opavském divadle v rámci festivalu Další břehy,“ dodala Foltysová.

Samotná pamětní deska, která je vyrobena z umělého kamene, byla na rodný dům umístěna v pátek 20. srpna. „Věříme, že pamětní deska důstojným způsobem připomene našeho slavného rodáka, a že také upozorní na skutečnost, která není ani mnoha Opavanům známá,“ prohlásil primátor Opavy Igor Hendrych.

Boris Rösner zemřel už před patnácti lety. Známý herec, který byl silným kuřákem, podlehl rakovině plic a na druhý břeh odešel ve svých pětapadesáti letech. Tedy ve věku, který je jeho rodině osudný.

Před mnoha lety totiž jistý Sixtus Rösner, jenž byl předkem Borise Rösnera, zavraždil vlastního švagra, a vdova, která po něm zůstala, vrhla na jeho potomky rodinnou kletbu. Podle té se nikdo další nedožije více než 55 let (právě tolik měl i její milovaný zavražděný manžel).

Matka Rösnera zemřela, když jí bylo 53 let, otec dokonce ve svých devětačtyřiceti. A prokletí nezlomil ani Boris Rösner...

Zavřít reklamu