Společnost
15/01/2022 Petr Broulík

Záhadný domeček na lampě. Víte, kde a proč v Ostravě je?

​Lidé, kteří chodí do obchodního centra Nová Karolina přes lávku nad silnicí K Trojhalí, zřejmě toto malé dílko dobře znají.

Zdobí horní kryt jedné z vysokých lamp pouličního osvětlení, jejichž sloupy tuto silnici lemují a na které lze z lávky dobře vidět.

Tím dílkem je model kostelíku na zeleném kopečku s pěšinkou vedoucí k němu a pár stromky kolem. Jakoby v tom shonu a kvaltu za nákupy nebo do práce chtěl vybídnout k zastavení a zamyšlení.

Trochu připomíná modely staveb, které si hračičkové umisťují do kolejišť pro malé vláčky. Jenže tady žádné koleje nejsou. Kdo a jak asi toto sympatické dílko na vysoký sloup umístil? Ale hlavně - co autor tímto sympatickým kouskem chtěl těm, kteří po lávce míří do obchodního centra, asi říci?

Kostelík vydržel dlouho, před vánocemi prošel restaurováním

Mnozí to jistě vědí. Kostelík vytvořil už před pár lety Libor Novotný z Fakulty umění Ostravské univerzity a jmenuje se Poutní nemísto. Loni v prosinci prošlo dílko na krytu lampy restaurováním, ač překvapivě patří mezi jednu z nejodolnějších instalací, které vznikly díky neotřelému ostravskému projektu Kukačka. Své místo má totiž u obchodního centra Nová Karolina už od roku 2014.

Projekt Kukačka je ostravskou platformou negalerijní prezentace současného umění, která se inspiruje hnízdním parazitismem kukačky obecné.

Loni se zatím poslední ročník tohoto projektu představil například uměleckou intervencí Štěpána Kuse, kterou autor symbolicky doplnil původní nápis a logo slavného obchodního domu Bachner, o které v průběhu času a po přejmenování na Horník přišel.

Lidé mohli tuto instalaci vidět ve výkladní skříni prodejny Hruška, která dnes v přízemí významné stavby Ericha Mendelsohna funguje.

Kukačka má také „na svědomí“ vyvěšení červené látky na fasádě obchodního domu Ostravica a to přesně v místech, kde byl tento dům kdysi přimknut k jiné významné stavbě, která však musela po ukončení války jako symbol zmizet, - k Německému domu.

Tuto instalaci jistě znají mnozí návštěvníci kluziště na náměstí Dr. E. Beneše.

Sdílejte článek