Společnost
05/08/2022 Petr Sobol

​Záhada vyřešena. Víme, na co ze sloupů dohlíží čapí hlídky na dálnici u Ostravy

Pokud jste v posledních dnech projížděli po dálnici mezi Bohumínem a Ostravou, určitě jste si toho všimli. V úseku okolo skládky v Hrušově se to hemží čápy.

„Prvně jsem si říkal, že to je zajímavý tah města, dát umělé čápy na pouliční osvětlení Bohumínské a D1. Po chvíli jsem si všiml, že se začali hýbat,“ popsal svou zkušenost s čapí hlídkou na sociálních sítích Matěj Murgaš.

My jsme se rozhodli zjistit, co čápy do těchto míst přivedlo. „V blízkosti je hrušovská skládka, na které čápi sbírají potravu. Je to jejich potravní základna,“ řekl pro patriotmagazin.cz předseda Slezské ornitologické společnosti Patrik Molitor.

Čápi u dálnice nevysedávají celoročně, jedná se pouze o sezonní záležitost. Přilétají k nám od poloviny března, pak hnízdí a po vyhnízdění se začínají kumulovat okolo potravních zdrojů. „V okolo skládky se začínají vyskytovat od poloviny července. V polovině srpna by měl být vrchol a okolo poloviny září pak odletí dál,“ uvedl Molitor. Přesně spočítané čápy nemá, odhaduje ale, že by jich v současné době mohlo být okolo padesáti.

Foto: Matěj Murgaš

Čápy přivedli k blízkosti skládky hlodavci. Ti totiž chodí na odpadky a čápi pak loví hlodavce – podle Molitora s největší pravděpodobností potkany. „Před několika lety byl populační boom hrabošů, takže bylo spousta čápů zase na polích. Teď jsou u skládky. Když vidí, že tam krouží hejno racků nebo další čápi, tak se na místo stáhnou taky,“ dodal.

Podle absolventa Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity jsou dokonce známé případy z jihu Evropy, kdy už čápi nepokračují ani dále do Afriky a zůstávají na skládkách, kde mají dostatek potravy. „Seženou jí tam tolik, a tak nemají potřebu migrovat. Občas se to stane i u nás, ale jedná se jen o jednotky případů, například v nížině okolo Polanky,“ prozradil.

Lampy, na kterých čápi podél dálnice vysedávají, jim slouží jako vyhlídkové místo, z něhož mají rozhled do okolí i na skládku. Na té mají potravy dostatek, žádné zásoby si ale nedělají. „Svou kořist sní přímo na místě, případně jí pak nakrmí svá mláďata,“ uzavřel Molitor.

Sdílejte článek