Kultura
29/10/2019 Jaroslav Baďura

Začínají Polské dny v Ostravě. Představí kulturu, historii i současnost našich sousedů

V Ostravě dnes začínají již tradiční Polské dny v Ostravě. Přináší řadu mimořádných akcí, setkání, filmových promítání i besed.

Polské dny mají v Ostravě tradici již od roku 2008, kdy se konal první ročník, jehož organizátory bylo Matiční gymnázium Ostrava. Akce se profilovala jako filmový, hudební a literární festival s cílem přiblížit ostravské veřejnosti polskou kulturu a zvýšit povědomí o vzájemných česko-polských vazbách ve městě Ostrava.

Gymnázium Matiční zorganizovalo 4 ročníky Polských dnů. V roce 2016 štafetu organizace Polských dnů převzala Ostravská univerzita, katedra polonistiky Filozofické fakulty.

V roce 2017 vznikl nový organizační tým, Centrum PANT a Polský institut, kterým se podařilo do akce zapojit víc než 20 organizací. Program probíhal v širším centrum města Ostravy.

Obnovené Polské dny v Ostravě jsou celou řadou událostí, které prezentují Polsko, jeho kulturu, tradice či historii v regionu, jenž je s Polskem úzce propojený již celá staletí.

Vernisáž výstavy: Lublinská unie

29. 10. 2019 14:00 Chodba katedry slavistiky, FF OU, Reální 5

Vernisáž výstavy připomínající 450leté výročí podpisu smlouvy, která spojila Polskou korunu a Litevské velkoknížectví. Lublinská unie bývá dnešními vědci a historiky vnímána jako počátek vzniku středovýchodní Evropy jako svébytného kulturního celku.

Vstupné zdarma

Vesnice plavajících krav / Wieś pływających krów

30. 10. 2019 19:30 Minikino Komedie/Dokumentární, 78 min, režie: Katarzyna Trzaska. Trojice třicátníků z Berlína se rozhodla vyměnit ranní jógu za pasení krav a štípání dřeva na východě Polska. Ve farmářském domku pozorujíce domorodce však zjišťují, že souznění s přírodou neznamená jen vzdát se masa a omezit plasty.

Vstupné 80 Kč

DIY po polsku – The Pau a Bajzel

30. 10. 2019 20:30 Club Dock

V rámci Polských dní v Ostravě si můžete užít večer s „kapelami“, které pojí to, že jde o jednočlenné projekty vytvořené „na koleně“ – prostě DIY. The Pau je kytaristka, která si svou kapelu vozí v mobilu. Podobně si vystačí energický chlapík Bajzel. Můžete čekat divokou a zároveň zábavnou jízdu.

Vstupné zdarma

Ku-klux-klan očima polské reportérky

30. 10. 2019 18:00 Centrum PANT

Jedna z nejmytizovanějších a nejobávanějších organizací očima polské reportérky Katarzyny Surmiak-Domańské. Polská reportérka a novinářka je autorkou čtyř ceněných reportérských knih. Poslední z nich – Ku-klux-klan. Tady bydlí láska (Absynt 2017, překlad Jarmila Horáková) – rozkrývá vznik i současnou strukturu KKK, ale také hluboké kořeny otrokářství a rasové segregace. Rozumíme Spojeným státům, které pro Středoevropany desítky let představovaly ráj na zemi? Čeká na Vás zajímavá diskuze o dnešní americké společnosti i o tom, co ji rozděluje a spojuje.

Vstupné zdarma

Akce Nisko, první transporty Židů (1939)

31. 10. 2019 18:00 Centrum PANT

Komponovaný večer k 80. výročí první deportace Židů v Evropě. Kamil Rodan, historik Slezského zemského muzea, přiblíží, jak tato unikátní deportace z Ostravy do Niska nad Sanem organizovaná A. Eichmannem zasáhla osud Leo Rotha, jeho rodinu a životy dalších Ostravanů.

Vstupné dobrovolné

Na slezské hranici

2. 11. 2019 10:00 Těšínsko

Komentovaná vyjížďka do Těšína, která účastníkům představí příběhy soužití obyvatel slezského příhraničí v průběhu staletí. Během cesty do Těšína proběhne několik zastávek ve Slezské Ostravě, Orlové či Karviné, kde navštívíme také známý šikmý kostel sv. Petra z Alkantary. Během dalších zastávek se budeme věnovat tématům spojeným s minulostí zdejšího školství, kultury, dopravy a rozvoje průmyslu. V samotném Těšíně se uskuteční prohlídka české i polské části města a čas jistě najdeme také na krátký odpočinek v některé ze zdejších kaváren. Provází Tomáš Majliš.

Vstupné 190 Kč

Slezsko jako klíč k poznání česko-polských vztahů

4. 11. 2019 19:00 Centrum PANT

Pavel Trojan Vám představí svého nového a historicky vůbec prvního turistického průvodce “Polské Slezsko". Slezsko bylo po několik staletí v úzkém svazku s českými zeměmi a Ostrava je jeho neoddělitelnou součástí. Mluvit se tak bude nejen o Slezsku, zajímavostech z regionu či tipech na výlet, ale také o česko-polských vztazích a subjektivním pohledu na Polsko a jeho obyvatele. Dalším hostem večera bude překladatel Pavel Peč, který bydlí jen pár kroků od česko-polské hranice.

Vstupné zdarma

Trenérova dcera / Córka trenera

4. 11. 2019 19:30 Minikino Drama, 93 min, režie: Łukasz Grzegorzek. Již několik let trénuje otec svou nyní sedmnáctiletou dceru v tenise, znají jen cestu od tréninku k zápasu a naopak. Dcera je pro otce i trenéra Macieje vším a on pro ni jediným světem. Otec věří, že Wimbledon je na dosah, jen do chvíle, kdy se k nim připojí mladý slibný tenista Igor. Sen o tom, že se dcera stane tenisovou mistryní, se hroutí, když dívka začne dělat vše, aby sportu unikla.

Vstupné 80 Kč

Kobiety niepodległości polskiej nad Olzą

6. 11. 2019 17:00 Klub Atlantik

Přednáška Wiesławy Magiery s prezentací na téma žen v regionální politice v meziválečném období. Tlumočení do češtiny zajištěno.

Vstupné zdarma

Polský horor, exkurz po stopách žánru aneb Tradice a kořeny filmové a literární fantastiky

6. 11. 2019 16:00 Zasedací místnost FF OU, Reální 5

Polský horor a jeho místo ve světovém kontextu. Hlavní představitelé – Marek Piestrak („polský Spielberg“), Roman Polański, Andrzej Żuławski, osobnosti překračující hranice. Počátky televizního hororu. Němý polský horor předjímá světové trendy a určuje směr vývoje. Nejznámější postavy i jejich tvůrci, speciální efekty, horor jako filozofie života a existenční nutnost. Přednáší Martin Jiroušek.

Vstupné zdarma

Rafał Majzner: Twórczość pieśniowa Stanisława Moniuszki

7. 11. 2019 17:00 Generální konzulát Polské republiky v Ostravě

Koncert písní polského autora Stanisława Moniuszka, tvůrce polské národní opery u příležitosti 200. výročí jeho narození.

Vstupné zdarma

Weronika Gogola o Polsku 90. let

7. 11. 2019 19:00 Dům umění v Ostravě

Beseda o Polsku 90. let a jeho proměně s polskou autorkou Weronikou Gogola, jíž letos vychází v českém překladu kniha Po troškách. Beseda proběhne v češtině/slovenštině.

Vstupné zdarma

Michal Przywara: Gustaw Herling-Grudziński a jeho „jiný svět“

8. 11. 2019 16:00 Zasedací místnost FF OU, Reální 5

Přednáška přiblíží posluchačům vybranou literární tvorbu světoznámého polského spisovatele Gustawa Herlinga-Grudzińského se zaměřením na vzpomínkovou prózu Jiný svět. V letošním roce si připomínáme výročí 100 let od narození Gustawa Herlinga-Grudzińského.

Vstupné zdarma

Polské stopy v ostravské historii

9. 11. 2019 14:30 Začátek – Knihovna u Sýkorova mostu

Komentovaná vycházka přiblíží místa a příběhy spojené s životem polské menšiny na Ostravsku v období bouřlivého rozmachu ostravského průmyslu, ale také v dobách nejstarší historie města. Provází Tomáš Majliš.

Vstupné zdarma

Renata Piotrowska-Auffret: Pure Gold Is Seeping Out of Me

9. 11. 2019 19:00 Plato

Představení o nesamozřejmosti mateřství. Pro mnoho žen se touha porodit dítě zdá samozřejmostí. Co když ale tato touha nemůže být naplněna a je legislativně omezena nařízeními a příkazy? Ve své nové práci umělkyně zkoumá tuto oblast a dívá se na vztah mezi osobním a profesním životem. Vychází ze svých osobních zkušeností i z vyprávění jiných žen. Pohlíží na touhu stát se matkou přes síť opatření týkajících se porodnosti, nesčetných slibů a pokusů z nich něco vytěžit. Představení je součástí festivalu autorského divadla a současného umění Norma.

Jednotlivě 150 Kč / studenti, učitelé, senioři, držitelé průkazů ZPT, ZTP-P 100 Kč / zvýhodněné permanentky v rámci festivalu Norma

FILMOVÝ MARATON

9. 11. 2019 Minikino

Během filmového maratonu budou promítnuty 3 snímky z polské produkce. Na maraton je možno zakoupit zvýhodněné vstupné*:

1 představení 100 Kč

2 představení 160 Kč

3 představení 200 Kč

Po prvním představení budou mít účastníci možnost využít služeb Mléčného baru Naproti vedle Minikina, který prodlouží otevírací dobu do 20:00. K dispozici bude stálá i aktuální nabídka baru včetně polských specialit.

80 milionů / 80 milionów

9. 11. 2019 17:00 Minikino

Drama/Thriller, 102 min, režie: Waldemar Krzystek. 80 milionů zlotých je částka, kterou mladí aktivisté hnutí Solidarita vybrali v bance přímo před nosem tajné policie před zablokováním konta. Začíná závod mezi opozicí a „tajnými“, kteří se snaží peníze vystopovat.

Vstupné jednotlivě 100 Kč či v rámci maratonu*

Jack Strong / Jack Strong

9. 11. 2019 19:40 Minikino

Akční/Životopisný/Krimi, 122 min, režie: Władysław Pasikowski. Film natočený podle skutečných osudů muže, plukovníka Polské lidové armády, který patřil mezi nejvýznamnější agenty CIA ve velení Varšavského paktu. Napínavý špionážní snímek neopomíjí neblahé osobní následky jeho rozhodnutí a dvojího života.

Vstupné jednotlivě 100 Kč či v rámci maratonu*

Excentrici / Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy

9. 11. 2019 22:00 Minikino

Komedie, 112 min, režie: Janusz Majewski. Na konci padesátých let se vrací do Polska z Anglie Fabian – válečný emigrant, jazzový pozounista a vynikající tanečník. Spolu se skupinou místních podivínů a amatérských hudebníků zakládá swingový big band a má úspěch. S charismatickou zpěvačkou Modestou tvoří milostný pár, který v kabrioletu objíždí města. Jednoho dne však žena zmizí, píší se padesátá léta.

Vstupné jednotlivě 100 Kč či v rámci maratonu*

Výprava k sousedům – Katowice a Gliwice

10. 11. 2019 Odjezd 8:00 od Elektry

Celodenní exkurze do průmyslového srdce Horního Slezska. Navštívíte unikátně zachovalou dělnickou čtvrť Nikiszowiec, moderní Slezské muzeum, které vzniklo přestavbou černouhelného dolu přímo v centru Katowic, či největší polskou katedrálu. V Gliwicích pak nechvalně proslulou radiostanici, jejíž přepadení mělo posloužit jako záminka k vypuknutí 2. světové války. Projdete si místa, která jsou součástí i naší regionální historie a samozřejmě zbyde čas na oběd a nákupy. Provází Vladimír Šmehlík.

Vstupné 400 Kč / důchodci, děti do 15 let 250 Kč

VÝSTAVY

Po-lin. Židé v republice mnoha národů

Centrum PANT

Výstava připravená ve spolupráci Polského institutu v Praze s Muzeem dějin polských Židů POLIN mapuje osudy židovské komunity na území republiky mnoha národů v 16.–18. století. Díky příznivým společensko-politickým podmínkám se polsko-litevský stát v tomto období stal světovým centrem židovské vzdělanosti a kultury.

Spojenci / Poláci a Češi na bojištích druhé světové války

Masarykovo náměstí

Výstava mapuje lidské osudy ve společném boji Polska a Československa proti dvěma totalitám během největšího válečného konfliktu v dějinách. Uvádí nejen notoricky známé příběhy letců RAF či bojovníků u Tobruku, ale zaměřuje se i na československé dobrovolníky v Polsku v září roku 1939 či na Svatokřížskou brigádu Národních ozbrojených sil, která v květnu 1945 osvobodila ženský koncentrační tábor v Holýšově na západě Čech. Opomenuty nejsou ani smutné osudy mnoha válečných hrdinů po skončení druhé světové války.

Moje vlast

Mléčný bar Naproti

Státní fond rehabilitace hendikepovaných osob již 17 let organizuje celonárodní polskou výtvarnou soutěž „Umění hendikepovaných osob“ pro účastníky kurzů aktivizační terapie, stacionáře a pro hendikepované obyvatele domovů sociální péče. V roce 2017 bylo téma soutěže „Moje vlast“ a právě tuto výstavu Vám představíme v rámci letošních Polských dní v Ostravě. Umělci v dílech věnovaných Polsku ukazují své emoce, lásku k vlasti, zanechávají svou stopu na horských stezkách i na plážích u moře. Na místě můžete ochutnat také polské speciality, viz doprovodný program.

Lublinská unie

Chodba katedry slavistiky, FF OU, Reální 5

Výstava připomínající 450leté výročí podpisu smlouvy, která spojila Polskou korunu a Litevské velkoknížectví. Lublinská unie bývá dnešními vědci a historiky vnímána jako počátek vzniku středovýchodní Evropy jako svébytného kulturního celku.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Polské speciality

Mléčný bar Naproti bude po celou dobu Polských dnů v Ostravě nabízet polské speciality. V rámci filmového maratonu Minikina navíc v prodloužené otevírací době. Aktuální nabídku můžete sledovat na jeho facebookovém profilu.

Poznámka:

Polské filmy Trenérova dcera a Vesnice plavajících krav v rámci Polských dnů v Ostravě uvádíme ve spolupráci s Festivalem polských filmů Wisła.

Sdílejte článek