Nejnovější zprávy: Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír Zástupci vlád států EU navštívili Moravskoslezský kraj. Seznamují se s jeho projekty

Společnost

Zachránili je ze samoty v lese, teď se čtyři psí hrdinové znovu učí mít rádi lidi

Žili na horské samotě hluboko v lesích a když jejich majitel zemřel, zůstali tam sami. Teď se čtyři osiřelí psí kamarádi snaží naučit mít znovu rádi lidi a hledajií nové domovy.

Vlevo Růžička, nahoře Sasanka, dole Pampelišek a vpravo Pivoňka. Foto: Vlasta Galisová, koláž: Pavel Krmášek

"Pejsci na samotě zůstali sami, příbuzní jejich majitele tam jezdili jen, aby pejsky nakrmili, zkontrolovali a zase jeli pryč. Psi tam zůstali sami celou zimu, až teprve nedávno se příbuzní rozhodli, že není možné tak pokračovat dál. Kontaktovali nás a pejsky nám předali do péče," říká Veronika Daňková z Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat.

Dobrovolníci ze spolku všechny čtyři psy pojmenovali, protože jejich jména, která jim dal původní majitel, nikdo neznal.

"Všichni čtyři jsou středně velcí, tři fenečky a jeden pes, mají od jednoho roku do maximálně šesti let. Všechny tři fenečky nové prostředí zvládají dobře, jen se musí ještě naučit pořádně chodit na vodítku, ale na doteky už reagují hezky. Předtím byly vyděšené k smrti, neustále se k sobě choulily, hledaly bezpečí u sebe navzájem, na lidi nebyly moc zvyklé," říká Veronika Daňková.

Nejmladší pejsek nemá ani rok, je to sotva odrostlé štěně, dostal jméno Pampelišek. "Ovšem ten je na tom nejhůř. Je to doslova vyděšená hromádka strachu, pořád se choulí v kotci v koutě, při jakémkoliv pohybu úplně ztuhne a nejraději by vůbec nebyl."

Na něm se dlouhodobá samota podepsala nejvíce. "Potřebuje opravdu zkušený, trpělivý a spolehlivý nový domov. Někde, kde by pochopili jeho vyděšenou dušičku, kde by chápali, že je důvěru třeba budovat postupně. Před člověkem couvá, pořád se chce schovat, hledá úkryt, je celý napjatý, má vysokou hladinu stresu."

Ale po týdnu už se vše pomalinku učí, na vodítku jde občas hezky, ale pak se "zasekne", chytne panický záchvat a chce se mermomocí z obojku dostat.

"U něj je při venčení zapotřebí dvojí jištění a hlavně musí člověk pochopit, že ho nemůže zatím vůbec pouštět z vodítka. Zrovna u Pampeliška je životně důležité, aby si na novou rodinu pořádně zvykl a vytvořil si k ní pouto. Moc za něho prosíme, je to pejsek se zlomenou dušičkou, ale vidíme, že se správným vedením a přístupem z něho bude suprovní psí parťák. Jen to chce čas. Nic víc," dodává Veronika Daňková.

Pampelišek váží 14 kg a má devět měsíců. Je očkovaný, odčervený, čipovaný, kastrovaný, odblešený.

Sasanka je ze všech čtyř nejsamostatnější. Už se zbavila ostychu k člověku, ale leká se prudkých pohybů, venku na ulici je ještě ostražitá, bojí se aut. Na ostatní pejsky je zvyklá. Je čistotná. Má čtyři roky, váží 14 kg. Je očkovaná, odčervená, čipovaná, kastrovaná, odblešená.

Růžička je velmi přátelská fenečka, na vodítku ještě neumí chodit plynule, ale je mladá, velmi učenlivá, chce to jen čas a pozornost a dát ji najevo, že je už v bezpečí. Je čistotná.

Růžička má čtyři roky, váží 11 kg. Je očkovaná, odčervená, čipovaná, odblešená, kastrovaná.

Pivoňka je ještě bázlivá, ale už nosí ocásek nahoře, předtím ho měla neustále schovaný mezi nožkama, jak se bála lidí. Na vodítku už se naučila chodit, ale ještě se to musí vypilovat, leká se prudkých pohybů, venku na ulici je ještě ostražitá, bojí se aut. Na ostatní pejsky je zvyklá. Je čistotná.

Pivoňka má šest let, váží 11 kg. Je očkovaná, odčervená, čipovaná, kastrovaná, odblešená.

Zájemci o adopci kteréhokoli ze čtyř zmíněných psů mohou vyplnit adopční dotazník na docasnapece@seznam.cz nebo napsat sms na 731 089 709.

Adopční poplatek je 2000 Kč.