Komentáře
09/01/2022 Petr Broulík

Zábava smykujících řidičů, driftování, trápí stále více beskydských obcí

Nelegální driftování, tedy smykování aut, obtěžuje obyvatele a také pracovníky beskydské Morávky a dalších místních obcí.

Mnozí návštěvníci hor totiž driftování svých aut na parkovištích i silnicích v této obci s oblibou provozují a zkoušejí. Přitom hlukem svých túrujících aut, ale někdy i zběsilou jízdou na silnicích obtěžují a někdy i ohrožují obyvatele obce. Hlavně večer.

„Rok co rok je to stejné. Převážně v zimních měsících vyrážejí řidiči na parkoviště Velké Lipové driftovat. Někteří z nich driftují i na silnici u parkoviště,“ upozorňují techničtí pracovníci obce Morávka.

Dodávají, že jedna skupina těchto řidičů ohrožuje soukromý majetek v podobě zaparkovaných aut, kontejnerového stání a sloupů veřejného osvětlení. „Druhá skupina navíc nerespektuje jízdu v pruzích, jezdí v protisměru a ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.“

Nemusí to vždy dopadnout jen jako dopravní přestupek

Zaměstnanci obce Morávka upozorňují, že se jedná vždy o dopravní přestupky a policisté mohou takové řidiče „odměnit” na místě pokutou do výše dvou tisíc korun. „Pokud by však došlo k dopravní nehodě, byly by následky pro takového driftera mnohem vážnější,“ varuje obec.

Kamerový systém v Morávce už zachytil v první svátek vánoční i řidiče, který při driftu způsobil dopravní nehodu, když narazil do oplocení kontejnerového stání. Svědkem činu byl náhodou zaměstnanec obce Morávka a celou situaci na místě s řidičem vyřešil.

Protože na obecním majetku nevznikla žádná škoda, neřešila tento případ policie. „Ovšem jindy by situace nemusela dopadnout jen škrábnutým nárazníkem. Vyzýváme proto všechny řidiče, aby si podobné zábavy odpustili a chovali se na silnicích vždy zodpovědně a podle předpisů,“ sdělil zaměstnanec obce Morávka Petr Bujok.

V noci dělají kravál, ohrožují řidiče

Drifteři vadí řadě obyvatel Morávky. Jeden z nich popsal své zážitky. „Tohle dělají večer co večer do pozdních večerních hodin na Úspolce na parkovišti, ohrožují stojící auta, blokují celou cestu, ohrožují kolemjedoucí řidiče, v noci dělají kravál, natáčejí si videa. Jedná se o sedm aut a nikdo s tím není schopen nic udělat,“ stěžují si obyvatelé.

Další návštěvník Beskyd upozorňuje: „Celkem často jezdím přes Raškovice a dál na Krásnou směrem na Čeladnou a vždy mě zastaví policisté a už to jede, výbava, drogy, alkohol. A to jen projíždím. Pak tady máme ty lumpy, co sem denně jezdí z Ostravy dělat binec. Mají výfuky, že se to v tom údolí rozléhá na všechny strany. Když je parkoviště prázdné a nikoho neohrožují, ať se tam párkrát sklouznou, osvojí si chování auta ve smyku. Ale točit ty vydechlé motory na parkovišti hodinu v kuse v jedenáct večer je zhovadilost,“ míní návštěvník Beskyd.

Řádí zrovna mezi Úspolkou a Bebkem

Jedna z obyvatelek Morávky drifterům vzkazuje: „Chápu, že je to pro mnohé dobrá adrenalinová zábava, ale vy, co driftujete, zkuste si představit, že bydlíte se svou rodinou v místě, kde vám každou noc někdo řeže pod okny motorovou pilou, protože takový pocit při vašem driftování máme. Buďte prosím ohleduplní,“ prosí žena. A dodává, že driftování slýchává velmi často. „Tohle není otázka jednoho dne. Já přes den pracuju, takže bych se v noci ráda vypsala.“

Další obyvatelka Morávky bydlí s rodinou kousek od tohoto parkoviště. „A je to někdy k nevydržení. Téměř každý den dochází k ohrožení osob a majetku. Hluk z motoru driftujících aut je obrovský a trvá často i dlouho do noci. Nemůžeme kvůli tomu ani pořádně spát. A také o nějakém klidu o vánočních svátcích nemohla být ani řeč,“ říká žena a další dodává, že drifteři teď zrovna „řádí“ mezi Úspolkou a Bebkem.

"Děje se to každý den do nočních hodin a nikdo s tím nic nedělá, jezdí i přes obec jak blázni a je to jen otázka času, než někoho sejmou,“ varuje další z obyvatel beskydské Morávky.

Sdílejte článek