Společnost
05/04/2017 Jaroslav Baďura

Za tento hrnec dali důchodci podvodníkům 100 tisíc. Policie už šmejdy chytila

Bruntálským kriminalistům z oddělení hospodářské kriminality se podařilo zjistit trojici podezřelých mužů, kteří měli podvodně vylákat ze dvou seniorů na předváděcí akci v Bruntále přes 90 tisíc korun.

Případ se stal v únoru loňského roku a kriminalisté vyhodnocovali získané poznatky a ve spolupráci s opavskými kriminalisty ztotožnili podezřelé osoby. V průběhu měsíce března si trojice mužů ve věku od 31 do 41 let vyslechla obvinění z přečinu podvodu.

Je jim kladeno za vinu, že dne 3. 2. 2016 v Bruntále v restauraci na náměstí Míru se vydávali za obchodní zástupce společnosti prodávající koření a bylinky a jménem společnosti, která neměla s touto akcí nic společného, měli zorganizovat předváděcí akci pro osoby důchodového věku, kterým měli nabízet elektrické spotřebiče za předražené ceny a s příslibem vysoké výhry.

Dvěma poškozeným, kteří neprojevili zájem o koupi zboží, ke konci akce předali obálku, že vyhrávají. Jeden ze seniorů vyhrál vystavené zboží v hodnotě 76 tisíc korun a druhý poškozený částku 100 tisíc korun.

„Podmínkou však bylo zakoupení zboží v hodnotě od 45 do 50 tisíc korun. Obvinění měli poškozené seniory přesvědčit o výhodném zisku, který jim měl být následně zaslán poštovní poukázkou,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Poškození jim uvěřili a zakoupili si zboží (tlakový hrnec, parní čistič a kuchyňský robot), za které zaplatili dohromady 95 tisíc korun. Zboží bylo sice originálně zabaleno, avšak nemělo žádnou hodnotu, což bylo ověřeno znaleckým zkoumáním.

Slíbené finance jim zaslány nebyly a poškození chtěli zboží následně reklamovat či vrátit, avšak veškeré kontaktní údaje byly smyšlené.

Obviněným nyní hrozí trest odnětí svobody do výše pěti let. V roce 2016 byli dva z obviněných odsouzeni soudem k podmíněnému trestu za obdobnou trestnou činnost, kterou spáchali v loňském roce na Mělnicku.

Sdílejte článek