Nejnovější zprávy: Ostrava nabízí k prodeji Grossmannovu vilu. Kupec by ji musel zrekonstruovat podle plánů města Zemřel lídr kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Společnost

Z Ostravy zamířily do Prahy vzorky s podezřením na novou nakažlivější mutaci

Zdravotní ústav v Ostravě odeslal do pražského pracoviště deset vzorků, u nichž má podezření, že by se mohlo jednat o takzvanou britskou mutaci nového koronaviru.

Ilustrační foto: Archiv

Uvedl to mluvčí ostravského pracoviště Michal Pistolas. Na ostravský nález upozornil Radiožurnál

"Jednalo se o deset vzorků, které jsme odesílali k přetestování na Státní zdravotní ústav do Prahy, aby se zjistilo, jestli nešlo o tu novou mutaci koronaviru. Byly to už nějaké vytipované vzorky, které už prošly klasickými testy, ale nechají se zpětně otestovat ještě jednou v Praze," uvedl mluvčí.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

V Česku ji laboratoře potvrdily v pondělí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji.

To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

V Moravskoslezském kraji přibylo za úterý 991 potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti pondělí to bylo o 261 případů více, ale ve srovnání s minulým úterý je to o 500 nově nakažených méně. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Mírný nárůst za včerejší (úterní) den, zatím ale stále klesá sedmidenní incidence. Postupně narůstá počet registrovaných seniorů (k očkování). Od pátku začne fungovat jednodušší způsob jejich rezervace na volná místa. Vždy jich bude jen tolik, kolik je kryto vakcinačními dávkami," uvedl Vondrák.

Zveřejněná data ukazují, že kapacita pro očkování na sedm dní je nyní využita na 83,83 procenta.

Podle chytré karantény bylo v kraji od počátku pandemie pozitivně testováno 112.764 lidí, tedy téměř deset procent obyvatel regionu. Aktuálně je v evidenci 17.796 nakažených. Celkem 93.005 lidí se z koronaviru vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1963.

Z celkových 5103 testů bylo v úterý 1299 pozitivních, tedy 25,46 procenta. V regionu se ale neprovádějí jen testy moravskoslezských pacientů. Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v úterý Karvinsko, 228 pozitivně testovaných.

Na Ostravsku přibylo do evidence 210 nakažených, na Frýdecko-Místecku 173 a na Opavsku 163. Nejmenší nárůst v kraji byl v úterý 75 případů na Bruntálsku a 142 na Novojičínsku. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. I nemocné z regionu, kteří žijí jinde, tak chytrá karanténa vykazuje ve statistikách kraje.

Podle dat chytré karantény je v kraji nyní hospitalizováno s covidem 901 lidí.

Podle dat krajských hygieniků za posledních 24 hodin přibylo v regionu 986 nových případů. Odlišnost údajů vzniká jiným zpracováním dat.