Proměny kraje
09/07/2020 Petr Broulík

Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl

Když se starosta města Odry Libor Helis jako kluk proháněl v sedmdesátých letech se svými kamarády lesy nad městem, nemohli chlapci nenarazit na opuštěná důlní díla.

„Tehdy běžely v televizi filmy typu Knoflíková válka a podnik Optimit Odry vyráběl leteckou gumu, takže výroba praků a bitvy v místních lesích byly na našem denním pořádku po celé prázdniny. Šipky, žaludy, bukvice a někdy i kaštany byly střelivem, které jsme hodně používali,“ vzpomíná starosta Libor Helis.

Ale tím nejdůležitějším byly pro děti z Oder právě opuštěné štoly, v nich se odehrávaly jejich malé dětské války. „Tím byl splněn první předpoklad pro dnešní den, tedy otevření a zpřístupnění Flascharova dolu. Tím druhým předpokladem bylo trauma, které si nesou Oderáci celý život. Patří mezi ně odsun původního obyvatelstva, ale třeba i zboření oderského zámku, který vyhořel v roce 1964, a zástupci města tehdy nedbali odporu odborníků. Udělali chybu, kterou jsme si už my nemohli se štolami dovolit,“ řekl starosta.

A tak když za radními a starostou města přišli před časem lidé z historicko-vlastivědného spolku Krajina břidlice s myšlenkou obnovení a zpřístupnění důlních děl nad Odrami, nastalo hledání dotačních titulů, které by umožnily záměr uskutečnit.

A dnes před polednem se Flascharův důl nad Odrami otevřel. Účastnilo se toho spoustu hostů z Krajského úřadu, Lesů České republiky, důlních úřadů, ale třeba i těch, kteří ve štolách nechávají přezimovat netopýry.

Město zve na slavnostní víkendové otevření dolu pro veřejnost. Zdarma

Příběh Flascharova dolu si budou moci o nadcházejícím víkendu užíti ti, kteří se zúčastní o víkendu ještě slavnostnějšího otevření. To čeká v sobotu 11. července a neděli 12. července na všechny obyvatele a návštěvníky Oder, kteří se do této nové turistické atrakce budou moci poprvé podívat. Vstupné je po celý víkend zdarma a slavnostní otevření pro veřejnost je v 10 hodin.

Jedním z lákadel této nové turistické atrakce je například možnost na vlastní oči vidět takzvanou oderskou břidlicovou vrásu. Flascharův důl, v němž se břidlice těžila na přelomu 19. a 20. století, bude přístupný po celé prázdniny a také v podzimních měsících a to až do 1. listopadu, kdy se důl uzavře kvůli zimování netopýrů a dalších vzácných živočichů. Otevře se pak zase na jaře.

Unikátní nástroj břidlofon či břidlohra zahraje i Čechomor

K dobré náladě zahraje kapela ODERA, která má jako hlavní nástroj takzvaný břidlofon, někdo mu říká i břidlohra, což je unikátní nástroj podobný xylofonu, který má však destičky z břidlice. Už ve čtvrtek hudebníci na tento nástroj zahráli několik známých skladeb od Čechomoru, Hallelujah od Leonarda Cohena či lidovou Ej, padá rosenka.

Břidlohru vyrobil Miroslav Šůstek ze Spálova. Nástroj vzbuzuje zájem nejen u muzikantů, ale i u geologů, a skladby, které kapela Odera na nástroj nahrála, už putují v nahrávkách ve světě geologie.

„Oslovili mne loni v květnu kamarádi z hudebky, abych z břidlice udělal nějaký nástroj. Byla to taková hecovka. Vzali mne do dolu a vybrali jsme odřezky, z kterých jsem pak udělal destičky. Já jsem to jen vyrobil, ale kamarádi na to hrajou,“ říká Miroslav Šůstek.

Od Muzea břidlice přes Břidlicové naučné stezky až k nově otevřenému Flascharově dolu

Nově otevřený Flascharův důl je také součástí Technotrasy. „Unikátní projekt Technotrasa sdružuje tři desítky technických atraktivit. Vloni k nim přibyla takzvaná Krajina břidlice, která turistům v Nízkém Jeseníku nabízí hned několik zajímavostí. Od Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou, přes Břidlicové naučné stezky až k nově otevřenému Flascharově dolu u Oder,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.

A připomněl, že Technotrasa letos získala ocenění jako nejlepší produkt cestovního ruchu v republice. Dodal, že Flascharův důl je jedním z pouhých dvou zpřístupněných břidlicových dolů v celé České republice.

Naši dědové si tu vydělávali na chleba. Vracíme se ke ztracené minulosti

Na otevření Flascharova dolu se přijela podívat i senátorka Jitka Seitlová, která řadu let působila v oboru geologie. „Stojíme na místech, kde před sto lety stáli naši dědové a pradědové. A vydělávali si na denní chleba a vůbec to nebylo snadné. Tahali vozíky s těžkou břidlicí a snažili se, aby se v tomto kraji uživili. A pak se na to trochu zapomnělo. Štoly chátraly a proháněly se tady akorát děti a užívali si štoly trochu jinak. Jsem ráda, že se vracíme ke ztracené minulosti,“ řekla senátorka.

Farář Petr Kuník posvětil ve čtvrtek také dřevěnou sošku Svaté Barbory, kterou členové spolku Krajina břidlice umístili do podzemí Flascharova dolu. Starosta Oder dostal také při otevírání Flascharova dolu ocenění za kamarádství k netopýrům a létavcům.

Návštěvníci Flascharova dolu si mohou prohlédnout dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny větracím komínem o délce osmnácti metrů. Součástí prohlídkového okruhu je i několik vytěžených komor. Flascharův důl odhaluje vrásnění, které vznikalo zhruba před 350 miliony let. K vidění je čelo břidlicové vrásy, které horotvorné procesy demonstruje.

Svá auta musí návštěvníci nechat dole, třeba u Katovny

Flascharův důl se nachází na Veselském kopci nedaleko Oder, přístupný je vždy od středy do neděle od 9 do 17 hodin. „Výletníky čeká příjemná procházka k samotnému dolu. Svá auta musí nechat na parkovišti v Odrách, například u návštěvnického centra Katovna. Na takzvané Veselské stezce je čekají krásné výhledy na Oderskou kotlinu, u Jahnovy vyhlídky se pak napojí na značenou naučnou stezku a dojdou až k Flasharově dolu. Celá trasa má necelých dva a půl kilometru, takže ji zvládnou i děti,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že Moravskoslezský kraj podpořil spolek Krajina břidlice a Flascharův důl celkem 213 tisíci korun.

„Tak, jak jsou už lidé u Technotrasy zvyklí, návštěva i této atraktivity je zážitková. Návštěvníci si vyzkoušejí stříhat břidlici, osahají si původní nástroje, zažijí absolutní tmu v podzemí a následně i osvětlení dobovým kahanem. Čeká je chlad podzemí ozvučený nepřetržitým kapáním vody, a věřím, že nezapomenutelné zážitky,“ řekl Jan Krkoška a upozornil, že prohlídka dolu bude po domluvě možná i bezbariérově, obě patra dolu budou pro vozíčkáře nebo pro rodiny s malými dětmi přístupná i z povrchu.

Vrchní štola se jmenuje Johann, spodní Hortenzie

Flascharovým dolem dnes odborníci nazývají bývalé dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno štola Johann, je starší a velká část vytěžených komor, z velké části zborcených. Spodní patro dolu, nazvané po manželce Karla Flaschara štola Hortenzie, je dochováno v téměř netknutém stavu.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása.

Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

Lidé ze spolku Krajina Břidlice zve na prohlídky Flascharova dolu sloganem: 300 metrů okruh, 90 minut dobrodružství.

Sdílejte článek