Společnost
12/11/2019 Jaroslav Baďura

Z Magazínu PATRIOT: Černá louka je symbol, který prochází znovuzrozením

Jednou z tváří nového vydání Magazínu PATRIOT je Jan Šumbera, ředitel Černé louky, který v celé oblasti, napojené na kulturní centrum Cooltour i na Slezskoostravský hrad, vidí velký potenciál.

Černá louka je pro mnoho pamětníků symbolem. Jak ji z historického hlediska vnímáte vy?
Myslím si, že to není jen symbol Ostravy, ale v podstatě v celé republice se setkávám s tím, že lidé jezdí do Ostravy na Černou louku. Je to zažito. My jako společnost se vracíme ke kořenům, a právě proto jsme se i přejmenovali na Černou louku. Už ve středověku tady probíhaly trhy s dobytkem, pobíhala tady černá zvěř, jelikož se všude okolo nacházely hlavně lesy, louky a pole a odtud také název Černá louka. Je to samozřejmě jedna z verzí příběhu, ale zrovna tato se mi líbí nejvíc.

Ze starých fotek i vzpomínek Ostravanů vyplývá, že za doby socialismu byla tato plocha jakousi výkladní skříní Ostravy. Konalo se tady mnoho koncertů, výstav, trhů…
Já si Černou louku mlhavě pamatuji jako kluk ještě z osmdesátých let, kdy to byl, řekněme, svátek, se tam vydat. Člověk tam viděl věci, které normálně v obchodech nebyly. Bylo to takové centrum zábavy. V devadesátých letech zde bylo živo díky klubům a diskotékám, ale například ke Stodolní bych to nepřirovnával. Právě v této době začala Černá louka postupně uvadat.

Kdy a proč se to změnilo?
Později v devadesátých letech se vše začalo rozkouskovávat, pavilonům končila životnost a postupně byly demolovány. Veletrhy sice pokračovaly, ale s nástupem internetu začal zájem o výstavní akce opadávat. Zanikly i některé celosvětově významné veletrhy a výstavy jako například CeBIT v Hannoveru. Snižuje se zájem o autosalony, což bylo teď možné vidět ve Frankfurtu. Lidé mají v dnešní době možnost většinu věcí spatřit v obchodních centrech či na internetu a celkový zájem o veletrhy jde dolů.

Co to znamená pro vás?
My nemůžeme konkurovat velkým výstavištím, jaká jsou například v Brně či Praze, ale můžeme to kompenzovat formou pohody a zážitků. Potenciál vidím v tom, že jsme skvělé místo v samotném centru města jak pro výstavy, ale i pro menší a střední kulturní i sportovní akce. Jednou bych tady rád viděl Ostravský maraton se svým zázemím. Bude se k nám vracet také Olympijský festival, tentokrát Tokio 2020. Černou louku vnímám jako jedinečný kousek zeleně v centru města s napojením na řeku. Navíc areál nekončí řekou, ale pokračuje dále až na Slezskoostravský hrad. Osobně bych byl moc rád, kdyby se nám toto místo podařilo zachovat jako volnočasový areál, kde si lidé budou moci udělat piknik, děti si zde pohrají a všichni společně se třeba zastaví podívat na výstavu nebo expozici na hradě.

Celý rozhovor s Janem Šumberou si můžete přečíst v novém vydání tištěného Magazínu PATRIOT.
Celoroční předplatné časopisu či jednotlivé vydání lze objednat prostřednictvím webového formuláře.
Sdílejte článek