Společnost
06/04/2019 Tomáš Svoboda

Z Dolních Vítkovic: Staré haly se mění v Národní zemědělské muzeum

Nová pobočka Národního zemědělského muzea vzniká již od září loňského roku v areálu Dolních Vítkovic. Rekonstrukce dvou hal, bývalé veronikárny a skladu žáruvzdorného materiálu, se z přípravné a bourací fáze posunula k realizaci prvních vnitřních úprav.

Dosud na místě proběhly přípravné práce pro rekonstrukci objektů, ale i bourání, demontáže vybavení hal či zakládání nových konstrukcí na mikropiloty.

Postupně se sanují ocelové konstrukce a cihlové vyzdívky obvodového pláště a probíhají také úpravy nezbytné pro rekonstrukci střechy a stavbu nové ocelové vestavby.

Haly bývalé veronikárny a skladu byly do roku 1997 využívány pro technické zázemí údržby vysokých pecí. Přestože se haly nacházejí v městské památkové zóně Ostrava-Vítkovice, nemají status kulturní památky.

Řada Ostravanů je má v paměti i díky heslu „Pořádek a čistota – zdraví základ života“, který donedávna připomínal staré časy na jedné z fasád.

Národní zemědělské muzeum předpokládá, že k dokončení stavebních prací by mělo dojít v plánovaném termínu do konce letošního roku.

S otevřením nového muzea, jehož součástí bude unikátní sbírka historické zemědělské techniky a interaktivní expozice potravinářství, se počítá od příští sezóny, tedy na jaře 2020.

Výrazným prvkem budoucího muzejního objektu, který navrhli architekti Josef Pleskot a Milan Šraml, bude studijní depozitář umístěný ve vestavbě mezi halami.

Po dokončení rekonstrukce vznikne v Dolních Vítkovicích další nová expozice, která bude mimochodem vůbec prvním státním muzeem na území města Ostravy.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze další pobočky, a to v Čáslavi, ve Valticích, ve Znojmě a na zámcích Kačina a Ohrada.

Zrekonstruované prostory nové ostravské pobočky vyřeší dlouhodobě nevyhovující stav depozitářů se zemědělskou technikou.

V současné době jsou v zastaralých a špatně dostupných bývalých vojenských skladech v Čáslavi, kde si je ročně přijde prohlédnout kolem 10 tisíc návštěvníků.

Historické unikáty se v Dolních Vítkovicích, kterými za rok 2018 prošlo více než 1,6 milionu lidí, bezesporu dočkají důstojnějšího zázemí i větší pozornosti. Totéž bude platit pro chystanou expozici potravinářství, které zatím v Česku není ucelenou formou prezentováno.

Sdílejte článek