Společnost
17/12/2021 Petr Sobol

Z Afriky rovnou k nám. Exotické trhy lákají na ovoce od farmářů z Ugandy

Trhy s exotickým ovocem se po celé republice těší čím dál větší popularitě. V neděli zavítají do Ostravy.

Česko-ugandský food projekt zvaný Virunga objíždí města napříč celou republikou. Míří do měst, která mají nad osm tisíc obyvatel a pravidelně se koná také v Moravskoslezském kraji.

Africké trhy už měli možnost navštívit lidé v Karviné, Havířově, Orlové, Opavě, Frýdku-Místku, Kopřivnici, Bruntále, Krnově, Třinci nebo třeba v Ostravě, kde se přehlídka exotického ovoce bude konat zase tuto neděli v OC Futurum.

Za kořeny celého projektu je třeba vrátit se o několik let zpátky. Majitel společnosti pochází z Ugandy, ovšem při cestě do Číny potkal Češku Alžbetu, se kterou se poté v Praze oženil. „Nechutnalo mu ale ovoce, které bylo v Česku k dostání. Banány mu přišly bez chuti, ananas ho štípal, a tak si pro sebe a své známé začal vozit ovoce z Ugandy,” řekl event manažer společnosti virunga.cz Lukáš Petržela.

O exotické ovoce z Afriky byl čím dál větší zájem, a tak se brzy otevřel první stánek na pražské náplavce. A poté přišly na řadu trhy, přičemž ten úplně první proběhl v Ostravě. „Dříve jsme preferovali hlavně velká města, ale potom jsme zjistili, že do čím menšího města jedeme, tím větší je o akci zájem,” přiznal Petržela.

Ovoce, které se na trzích prodává, má úplně jinou chuť, než na jakou jsme zvyklí z obchodů. Farmáři ho v Ugandě sklízí od pondělí do středy, poté se ovoce naloží na letadlo a v pátek přiletí do České republiky. Lidé tak o víkendu mají možnost ochutnat ovoce, které ještě před pár dny viselo na stromech v Africe. „Nakupujeme od drobných farmářů, nebereme ho od žádných velkých firem. Máme třeba 500 kilo avokáda, ale od jedné rodiny vezmeme maximálně pětadvacet kilo. Podporujeme tak ugandské lokální farmáře a pěstitele,” řekl Petržela.

Zatímco majitel společnosti žije v Praze, o obchod v Africe se starají jeho čtyři bratři. V Ugandě vždy všechno svezou, pak ovoce nabalí a komerčními lety přes Katar ho dostanou k nám. Takto v letadle létá týdně okolo šesti tun ovoce.

To je sice dražší, než na co jsme zvyklí z našich obchodů, díky letecké přepravě je ale krásně zralé. Největší zájem je mezi zákazníky o velká máslová avokáda nebo sladké a šťavnaté ananasy. Jen pro představu, jedno avokádo se na trhu prodává zhruba za stovku a ananasy stojí okolo 300 korun.

Součástí trhů je taky ovoce z Asie, díky čemuž lidé mohou ochutnat i dračí nebo hadí ovoce. K dostání je také kvalitní čokoláda, káva, čaje, džemy, sirupy, čerstvé kakaové boby nebo ovoce sušené na africkém sluníčku. „Víme, že jsou naše produkty dražší. Ale kromě Prahy nemáme žádnou kamennou prodejnu a na jednotlivá místa nejezdíme každý den. I proto pak lidem nevadí, když si připlatí,” uzavřel Petržela.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama