Společnost
13/11/2015 Jaroslav Baďura

Vzhůru k nebi: Na hřebenu Slamníku se otevře Stezka v oblacích

Na Dolní Moravě pod Kralickým Sněžníkem v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem vyrůstá unikátní stavba, nazvaná Stezka v oblacích. Otevřena bude už na počátku prosince. Uvnitř FOTOGALERIE.

Vyhlídkové stezky se vypíná až do výšky 58,5 metru nad okolním svažitým terénem a již z několika kilometrů jasně dominuje hřebenu Slamníku.

„Je to světový unikát, žádnou takto architektonicky, projekčně a konstrukčně pojatou stavbu nenajdete,“ říká za investora obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán. Stavba Stezky v oblacích vyšla investora na desítky milionů korun.

Architektonický návrh pochází z dílny známého architekta Zdeňka Fránka, přičemž tvorby realizační dokumentace, statického řešení a samotné realizace stavby se ujala firma Taros-Nova, která se specializuje na unikátní dřevěné a ocelové konstrukce. Konstrukce vyhlídkové stezky se skládá ze tří věží, kolem kterých se pohodlně vine lávka stezky až do výšky 53,5 m nad terénem.

Po cestě vzhůru je nutné překonat vzdálenost 750 m a výškové převýšení 38 m. Lávka je konstruována tak, aby byla celoročně přístupná i pro kočárky a invalidní vozíky. Kromě krásných výhledů na okolní horskou krajinu, je možné načerpat zajímavosti o místech a historii zdejšího údolí z 15 informačních tabulí.

Stezka je ukončena takzvanou kapkou, která je vykonzolovaná nad údolí přibližně 11 metrů. Kromě výhledu na celý masiv Kralického Sněžníku s popisem jednotlivých vrcholů na panoramatických tabulích, mohou odvážlivci využít adrenalinovou atrakci, tzv. odpočinkovou síť, která je napnuta ve volném prostoru kapky. Milovníci adrenalinových zážitků mohou prolézt síťový rukáv propojující dvě úrovně lávky, anebo sjet unikátním 101 m dlouhým nerezovým tobogánem.

Architektonický projekt stezky zpracovalo studio Fránek Architects, investorem je společnost Sněžník a realizátorem firma TAROS NOVA. Stavba byla zahájena letos v dubnu a dokončená má být na začátku prosince.

 

Sdílejte článek