Společnost
06/09/2023 Petr Broulík

Vzhůru do dolů! Vychází nová kniha, která připomíná slávu ostravských šachet

se souhlasem Ondřeje Durczaka

Ostrava bude v následujících dnech žít spoustou akcí a vzpomínkami na hornictví, díky kterému město prožilo v předminulém a minulém století nebývalý rozmach. Jedním z počinů, které někdejší slávu ostravských šachet připomínají, je také nová kniha Vzhůru do dolů!

Knihu vydal ostravský fotograf Ondřej Durczak, který už pravidelně vydává knihy zabývající se Ostravou, Ostravskem a dalšími místy či náměty z Moravskoslezského kraje. A tak po loňském vydání knihy Zrození metropole, která ukazuje Ostravu ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století, přichází s novou knihou Vzhůru do dolů!

Tato kniha připomíná prostřednictvím více než 450 fotografií vybrané historické mezníky hlubinné těžby ostravsko-karvinského revíru. Tento region je s těžbou černého uhlí nerozlučně spjat hospodářsky, sociálně, kulturně i historicky. Hornictví vždy stálo na počátku těžkého průmyslu a bylo klíčovým odvětvím hospodářství celé naší země.

Chátrající průmyslové monumenty nás fascinují

Mnohovrstevnatý a pestrý obrazový soubor této knihy nabízí archivní i současné pohledy nejen na důlní závody, ale i do jejich slojí, koksoven, dělnických kolonií a sídlišť, hornických škol, prodejen, rekreačních středisek nebo na slavnosti a svátky či hornická umělecká díla.


Foto: se souhlasem Ondřeje Durczaka

„Pozůstatky z hornického prostředí jsou pro nás vzrušující a přitažlivé. V posledních desetiletích se často proměnily v kulturní památky. Fascinují nás také zastaralé a chátrající průmyslové monumenty – zvláštním způsobem totiž kombinují krásu s ošklivostí,“ říká autor knihy Ondřej Durczak.

Autor dodal, že publikace se snaží zprostředkovat atmosféru tohoto podivuhodného důlního světa. Pro někoho může být průvodcem po zachovalém kulturním a industriálním dědictví, současně však může sloužit jako vzpomínka pro ty, kteří činné doly pamatují.

Durczak zve také na křest své fotografické knihy, který se uskuteční ve středu 20. září v 18 hodin v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia.


Foto: se souhlasem Ondřeje Durczaka

Sdílejte článek