Gastronomie
23/11/2017 Tomáš Svoboda

Vzestup pivních speciálů? Je to příjemná změna, říká sládek Ostravaru

Pokračující boom pivních speciálů jasně potvrzuje fakt, že každé tři měsíce bude nové originální pivo vařit také vrchní sládek Roman Richter z pivovaru Ostravar. Jeho aktuální novinkou a zároveň první značkou speciálů tzv. druhé generace je polotmavý ležák Grifel.

Jaký význam dnes vlastně mají speciály v nabídce vašeho pivovaru?
Speciály jsou, myslím si, že nejen pro nás, méně tradiční a chuťově velmi zajímavá piva, kterými se snažíme obohatit naši běžnou nabídku. V podstatě jsou to také piva, která zároveň pomáhají celkovému prodeji v rámci pivovarského portfolia.

Je náročné přejít od zavedených výrobních standardů k várkám limitovaných edic?
Pro pivovar naší velikosti je velmi důležitý proces, který předchází samotné výrobě. Jedná se o to, aby pivo, které nakonec uvaříme, bylo velmi dobře pitelné a oslovilo velký počet zákazníků. Naše jedna várka se rovná sto tisícům piv, takže jde o objem, který musí být následně prodejný a zajímavý. Proto vždycky začínáme diskusí o tom, proč by mělo uspět právě konkrétní pivo. Bavíme se o tom, zda se hodí v rámci sezónnosti či zda má vztah k nějaké události nebo svátku. Musíme zkrátka vědět, co tím chceme vyjádřit.

Co následuje poté, kdy už máte v těchto věcech jasno?
V konečném důsledku se musíme shodnout na finálních parametrech, určit, zda má být pivo silnější nebo lehčí, a až pak následuje příprava vzorků, které procházejí procesem schvalování. Jakmile dosáhneme interního úspěchu, uvaříme finální várku, která se pak dostane až k zákazníkům.

Čím vás nejvíce oslovilo nové pivo, zimní čtrnáctka, Grifel?
V rámci diskuse nám přišlo vhodné přijít v zimním období s pivem, které je silnější a působí jakoby hřejivě. Vycházeli jsme přitom i z naší historie, kdy Ostravar má dlouhou tradici výborných silných piv. Kombinací těchto faktorů nám vyšel Grifel, který je opravdu vyvážený. Vsadili jsme na zajímavou barvu, na polotmavé pivo, které má plnou chuť díky dávce třech různých chmelů.

Jaké chuťové variace pivu dodávají?
Nové pivo jsme uvařili ze dvou druhů aromatických chmelů. Jeden z nich je kazbek neboli divoký chmel, který používáme do našich piv evokujících charakteristickou nespoutanost. Druhým velmi zajímavým a známým chmelem je žatecký poloraný červeňák, který pivu dává příjemné aroma. Samozřejmě, že jsme použili také třetí chmel, který chuť vybalancoval směrem k typické hořkosti.

Berete speciály, které Ostravar hodlá vařit stále častěji, jako výzvu pro vaši další práci?
Pro každého sládka je velice zajímavé, pokud si může s pivem pohrát. Tuto možnost dávají právě naše speciály ze spilky, což jsou limitované edice, které se objevují na trhu pouze na určitou dobu. Pro nás je to skvělá příležitost připravit si čas od času nové pivo. Stabilní portfolio piv je totiž především o tom dodržet standardy výroby a kvality, které jsou neměnné. Kdežto u speciálů je možnost zamyslet se nad novými cestami a ukázat, že i pivovar naší velikosti je schopný jít do konkurenčního boje. Pro sládka je to příjemná změna.

Sdílejte článek