Společnost
21/02/2019 Jaroslav Baďura

Výstaviště Černá louka zve na knižní festival !

Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Pak právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 na Černé louce v Ostravě.

Těšit se můžete na nakladatelství Albatros Média, MOBA, Host, JOTA, Knihcentrum.cz, Bookmedia, Audioteka.cz, Portál, Mladá fronta, Meander, Epocha, Olympia, Slovart, Domino, Mystery film, Hejkal, Albi, platformu Pointa Publishing a Protimluv a mnoho dalších, kteří na festival dovezou ty nejzajímavější knižní tituly, novinky a bestsellery.

Součástí Knižního festivalu bude také bohatý doprovodný program v podobě výstav, setkávání s autory a především pak 3 dny plné debat, přednášek a besed, které se uskuteční hned na třech scénách:

Scéna Voices of Freedom, jejíž program tvoří Černá louka ve spolupráci s Centrem PANT, bude tematicky rozdělená do třech okruhů, jejichž pojítkem je 30leté výročí od samotové revoluce 1989. V pátek se budeme věnovat tématům sci-fi, fantasy a komiksům.

Dopoledne nabídneme pestrou škálu přednášek pro školy, které vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže Nakresli si svůj komiks určené žákům a studentům základních a středních škol. Slavnostní předání cen proběhne ve 13 hodin na podiu scény. Sobotu budeme věnovat komunikaci a médiím, kde se zaměříme na tzv. nová media a nové komunikační kanály (blog, youtube a Instagram), propagandu, fake news a dezinformace.

Neděli zakončíme tématy lidská práva a svoboda, jejichž dodržování je běžnou součástí našich životů, v jiných zemích to však tak samozřejmé není. Rozeberme pojem svobody a její vnímání, vývoz lidských práv, své zkušenosti vám předají váleční a zahraniční zpravodajové.

Na scéně přivítáme např. Karla KOVYHO Kováře, Erika Taberyho, Františka Kotletu, Markétu Kutilovou a Lenku Klicperovou.

Nakladatelská scéna poskytne prostor nakladatelům, kteří chtějí prezentovat své novinky a autory. Představí se zde např. Margit Slimáková, Dominika Gawliczková, Martin Krejsa, Bohdan Volejníček alias BoboKing, Arnošt Vašíček, Markéta Hejkalová, Lydie Romanská, Eva Tvrdá, Max Gronach, Marek Pražák, Tomáš Kosačík alias Břicháč Tom, Wojciech Jagielski, básník Petr Hruška, svou činnost představí také Obec českých a slovenských spisovatelů.

Komorní scénu zaplní aktivity komornějšího typu, jako jsou scénická čtení, recitování, autorská čtení či speciální workshopy jako pohádkové dílny Jiřího Walkera Procházky a Kláry Smolíkové anebo tvůrčí psaní Aleny Vorlíčkové.

Po celou dobu konání festivalu se návštěvníci mohou účastnit workshopů, mezi něž patří např. Japonská knižní vazba či Krasopis, v herní zóně dostanou příležitost vyzkoušet si a zakoupit hry od Mindoku, přečíst knížky s organizací Celé Česko čte dětem nebo vyrobit knižní záložky se sociálním družstvem Krabičky VD.

Různé aktivity nejen pro děti si připravilo Zastoupení Evropské komise v ČR a zóna organizací Moravskoslezského kraje, mezi něž patří Moravskoslezská vědecká knihovna, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostravské muzeum, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Muzeum v Bruntále, Muzeum Novojičínska a Muzeum Těšínska.

V odpočinkové zóně budou k dispozici knihy ke čtení z projektu Knihovny Města Ostravy, Druhý život knih. Prostory pavilonu A doplníme o výstavy Sacharovovy ceny, Spolu v bublinách, 100 let knihovnictví a komiksy, které nám zaslali studenti do školní soutěže. Během festivalu bude káva, čaj, nealko a drobné občerstvení k zakoupení v Kavárně Centra PANT, kterou naleznete v těsném sousedství scény Voices of Freedom. V blízkosti scény Nakladatelské pak budou moci návštěvníci relaxovat při čaji z Dobré čajovny.

Komu by nestačil Knižní festival Ostrava, může navštívit veletrh Dovolená, který bude probíhat v druhém patře pavilonu A, který je určený nejen vášnivým cestovatelům. Vstupenka zakoupená na festival platí také na veletrh Dovolená 2019, který se stal tradiční a zároveň největší výstavou cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji.

Jejím cílem je návštěvníkům nabídnout co nejširší spektrum odpočinkových, ale i aktivních tipů pro trávení volného času a dovolené. Nabídnout pobytové a poznávací zájezdy do zahraničí i tuzemska, které přinesou známé i ověřené cestovní kanceláře a agentury.

Výstava podporuje český i zahraniční cestovní ruch, turistické cíle Česka, Slovenska nebo Polska. Veletrh přináší atraktivní ceny zájezdů nebo zvýhodněné pobytové balíčky.

Jako součást doprovodného programu Knižního festivalu Ostrava určeného pro pozvanou odbornou veřejnost a partnery akce, proběhne společný galavečer Knižního festivalu Ostrava a veletrhu Dovolená 2019 v Trojhalí Karolina, jehož součástí bude vyhlášení cen Český bestseller za rok 2018, na němž budou vyhlášeni a ocenění nakladatelé i autoři knižních novinek, které se staly v uplynulém kalendářním roce nejprodávanějšími v rámci internetového obchodu a sítě knihkupectví KNIHCENTRUM.cz.

S některými z nominovaných se budou moci návštěvníci potkat také na knižním festivalu. Široká veřejnost se může zapojit do hlasování o Cenu čtenářů, a to v období od 1. – 28. února 2019. Hlasování probíhá online na webu www.ceskybestseller.cz. V rámci galavečera budou své kulinářské umění prezentovat kuchaři FOOD MARKET Ostrava 2019. Spoluorganizátorem galavečera je KNIHCENTRUM.cz.

Vstupné: předprodej vstupenek online a na pobočkách Ostravainfo

Třídenní: 200 Kč dospělí, 100 Kč děti, studenti, důchodci, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů (doprovod ZTP/P zdarma)

Jednodenní: 100 Kč dospělí; 50 Kč děti, studenti, důchodci, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů (doprovod ZTP/P zdarma)

Provozní doba pavilonu A během akcí: pátek 1.3. 10:00–18:00, sobota 2.3. 10:00–18:00, neděle 3.3. 10:00–16:00 Více na www.kniznifestival.cz, www.cerna-louka.cz a na facebooku @cerna.louka.ostrava

Produkční festivalu: Jana Juříčková, +420 775 612 283 jana.jurickova@cerna-louka.cz Marketing festivalu: Jana Jílková, +420 606 035 557 jana.jilkova@cerna-louka.cz

Sdílejte článek