Kultura
13/04/2023 Petr Broulík

Výstava, se kterou si musíte hrát. Záhadné exponáty připomínají slavné Komenského dílo

Učitele národů Jana Amose Komenského, a někomu možná trochu i spisovatele Julese Verna, připomínají až záhadné exponáty, na které se od středy mohou podívat návštěvníci Velkého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice (DOV).

Ale co podívat! S těmito hejblaty, skleněnými přístroji, nebo někdy až futuristickými objekty, si návštěvník může, vlastně doslova musí, hrát, zkoumat je a přicházet jim na kloub. Jinak ze sebe svá tajemství nevydají.

Ambiciózní projekt Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě připomíná veřejnosti 400 let od prvního vydání Komenského díla Labyrint světa a ráj srdce. Ve Velkém světě techniky se usídlil na několik měsíců a bude se snažit oslovit veřejnost v celé České republice.

Hledejte u těch věcí smysl, tajuplné vlastnosti či souvislosti

„Jan Amos Komenský propagoval školu hrou a také vy si můžete s těmito exponáty hrát. Žádné návody vám ale autoři děl neposkytují. Je jen na vás, jak budete s exponáty zacházet, a zjišťovat, co všechno to dělá a čemu mají ty divné výtvory sloužit,“ vyzval za organizátory Jiří Hruška z ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida první návštěvníky, většinou studenty, kteří výstavu navštívili. A bylo vidět, že študáky často tajemné exponáty docela pobavily.

Výstava zahrnuje téměř dvacítku interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci objevovat krásu kreativity, fantazie a experimentů. V souladu s konceptem DOV jde o exponáty, na které je přímo žádoucí sahat a zkoumat jejich funkce, smysl a tajuplné vlastnosti či souvislosti.

Na výstavách se často nesmí na exponáty sahat. Tady je to povinnost

Výstavu uvedl i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který řekl, že dnes by si všichni hráli ve smyslu slova „play“ a nikdo se nechce učit. „Tady je ale kombinace klasické hry s novým a s inspirací. Přišel jsem sem rád, protože když navštěvuji nějaké výstavy, tak je tam často napsáno nedotýkat se. Tady je dokonce povinností na tyhle věci sáhnout,“ řekl hejtman, který si poté při prohlídce exponátů ke zvuku záhadných zvukových artefaktů pobaveně zaskandoval „Vítkovice!“

Výstava mezinárodně uznávaných osobností s názvem Orbis pictus play Ostrava vznikla podle konceptu Petra Nikla. „Ačkoli výstava není naším projektem, jsem rád, že můžeme přispět k připomenutí významného výročí J. A. Komenského, který několik let působil ve Fulneku a zanechal tak v našem kraji nesmazatelnou stopu. Naše science centrum slouží právě k tomu, aby historii, vědu a techniku studentům zpřístupnilo zábavnou formou, což s Komenského pojetím školy hrou výborně souzní,“ uvedl výkonný ředitel Dolní oblasti Vítkovice Tomáš Šiřina.

Výstava bude lákadlem i pro návštěvníky Colours of Ostrava

Na výstavu naváže konference o moderní didaktice pro učitele základních a středních škol. Pod názvem Učme hrou se v DOV uskuteční 9. a 10. května. Kromě toho se studenti pěšky vydají na pouť Via lucis z Ostravy do Fulneku. Ta má začít 28. června.

Výstava Orbis pictus play Ostrava bude v Dolních Vítkovicích pro veřejnost otevřena do konce letošního července a mimo jiné se stane i součástí nabídky zajímavostí DOV v době konání populárního mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

Sdílejte článek