Nejnovější zprávy: Poruba vyhrála ve Zlíně i Jihlavě, ve středu přivítá druhý Vsetín Range Rover. Long live the king!

Společnost

Výročí: 8. března 1966 zemřel první ředitel NHKG Albert Kučera

​Dne 8. 3. 1966 zemřel v Ostravě Albert Kučera, člen zastupitelstva Moravské Ostravy (od roku 1929), náměstek generálního ředitele Vítkovických železáren (VŽ) a první ředitel Nové huti Klementa Gottwalda (NHKG) v letech 1951-1952.

Ilustrační foto: novahut.cz

Narodil se 17. 12. 1898 ve Vítkovicích (m. č. Ostravy) do početné dělnické rodiny. Po ukončení obecné školy navštěvoval v letech 1913-1916 živnostenskou pokračovací školu.

Vyučil se elektrikářem a nastoupil do Vítkovických železáren. Angažoval se v dělnickém a odborovém hnutí, za své postoje byl vězněn a poslán do bojů I. světové války, stál u založení KSČ ve Vítkovicích, pracoval jako redaktor závodního časopisu Vítkovák.

Za II. světové války byl pronásledován gestapem a vězněn, po osvobození byl jmenován jedním z národních správců Vítkovického horního a hutního těžířstva.

V době působení ve funkci ředitele NHKG byl okresním soudem v Ostravě podmínečně odsouzen v souvislosti se zpronevěrou jeho podřízených (21 mil. Kč).

Tato událost se stala předlohou pro novelu Obžalovaný spisovatelky Lenky Haškové, podle níž v roce 1964 natočili režiséři Ján Kadár a Elmar Klos stejnojmenný film (v hlavní roli s Vlado Müllerem).

V roce 1969 byla po Albertu Kučerovi pojmenovaná ulice v Hrabůvce (m. č. Ostravy) a v roce 1977 také mateřská škola.