Byznys
11/10/2015 ČTK

Výrobce světel Varroc loni utržil 8,9 miliardy Kč, hledá techniky

Výrobce světelné techniky pro přední světové automobilky Varroc Lighting Systems loni v závodech v Šenově u Nového Jičína a v Rychvaldu na Karvinsku vyrobil 10,3 milionu kusů světel a dosáhl tržeb 8,9 miliardy korun. Do roku 2019 firma do svých závodů investuje 1,28 miliardy korun a v letošním a příštím roce chce nabrat až 200 lidí.

Manažerka komunikace Ludmila Smékalová řekla, že podnik investuje hlavně do výstavby nové haly. Chystá ale také rozšíření kancelářských prostor a investuje i do vývoje. Už nyní podnik hledá nové zaměstnance.

„Nabíráme v tomto roce sto pozic. V dalším roce bude nábor intenzivně probíhat taky, protože v tuto chvíli máme prakticky tolik zakázek, že nestíháme vyrábět, takže nás brzdí to, že nemáme dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ řekla Smékalová.

Varroc hledá především technické inženýry z oborů konstrukce, optiky nebo elektroniky. Potřebuje lidi s jazykovými znalostmi. „Klíčové pozice, které máme problémy nabírat, jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé. Nemáme problém nabírat dělníky do výroby, ani fluktuace není mimořádná,“ řekla Smékalová.

Varroc vyrábí světelnou techniku například pro Bentley, Jaguar, Škodu, Volkswagen, Ford, Citroen nebo Mercedes. Soustředí se hlavně na tři produktové řady: světlomety s technologiemi Halogen, Xenon a LED, signální osvětlení a elektronické kontrolní moduly. Viceprezident skupiny a ředitel českého zastoupení společnosti Varroc Todd Morgan uvedl, že v současné době firma uvádí do výroby několik inovativních LED světlometů a LED zadních svítilen. Jsou určeny pro Škodu Superb nebo vozy Jaguar F-Pace, Range Rover Evoque a Bentley Bentayga.

„Rovněž pracujeme na nových technologiích jako LED pixelové paprsky a laserové přední světlomety, které brzy uvedou i někteří naši klíčoví zákazníci. Nicméně Varroc Lighting Systems se soustředí rovněž na zavádění těchto speciálních aplikací pro nejširší segment automobilového trhu za konkurenční ceny,“ řekl Morgan.

V Česku firma zaměstnává 2300 lidí, na celém světě má Varroc 5000 zaměstnanců. Sídlo skupiny je v USA, v Plymouthu. V Česku má Varroc výrobní závody v Šenově u Nového Jičína a v Rychvaldu na Karvinsku a vývojová centra v Šenově a Ostravě. Závody byly součástí divize, která do roku 2012 patřila americké společnosti Visteon. Historie českého výrobce ale začala už v roce 1879, kdy z malé dílny v Novém Jičíně Josef Rotter vybudoval továrnu Joro. Pod názvem Autopal byla firma jedním u největších podniků v Česku, součástí skupiny Visteon se stala v roce 2000.

Sdílejte článek