Nejnovější zprávy: ​Vlastní gól a prohra. Ostravský Fillo prožil hořký návrat do Teplic Mladý muž (28) zemřel poté, co jej na přechodu srazil opilý řidič

Byznys

Výrobce lan Lanex si pořídil novou linku za 40 milionů korun

Společnost Lanex z Bolatic na Opavsku, přední výrobce lan a produktů z technického textilu, si pořídila extruzní linku za 1,6 milionu eur (zhruba 40 milionů korun).

Ilustrační foto: lanex.cz

Má o 50 procent vyšší kapacitu než původní dvě linky, které nahradí, a zároveň o 40 procent nižší spotřebu elektřiny, řekl ředitel Lanexu Martin Václavek.

"Linka vyrábí polypropylenovou pásku a polysteelové vlákno, což je speciální monofilament pro výrobu lodních lan, který se v Evropě běžně nevyrábí. Je to taková struna, která vyniká vysokou pevností a velkou oděruvzdorností, z toho se pletou lana na kotvení lodí, případně na rybářské sítě," řekl Václavek.

Z linky vychází už základní materiál pro výrobu lodních lan, který se nemusí dál zpracovávat.

Na pořízení linky Lanex získal dotaci Evropské unie, která zaplatila 30 procent nákladů. Firma k lince pořídila za dalších zhruba osm milionů korun další vybavení, která rozšiřují její využití.

Lanex letos zahájil výrobu vysokopevnostních lan, která firma vyvinula. "Jsou až osmkrát pevnější než ocel v přepočtu na měrnou hmotnost. Jsou výrazně bezpečnější než ocelová lana, jsou to nejmodernější lana, která se v současné době vyrábějí," řekl ředitel.

Společnost letos dosáhne obratu přibližně 800 milionů, loni to bylo 750 milionů. Zisk z loňských 35 milionů korun stoupne asi o 40 procent. "Výsledky ve srovnání s loňským rokem budou výrazně lepší, protože loni jsme měli propad v důsledku razantního zvyšování mezd," řekl Václavek.

Firma má více než 400 zaměstnanců. Mzdové náklady jí loni narostly o 17 milionů korun oproti roku 2017, ve srovnání s rokem 2015 to bylo dokonce o 54 milionů víc. "To výrazně ovlivňuje ziskovost firmy. Museli jsme udělat i úsporná opatření v rámci technicko-hospodářských pracovníků a teď se dostáváme zpátky na správný výkon firmy s tím správným počtem zaměstnanců," řekl ředitel.

Vzhledem k situaci na trhu práce společnost čtyři roky doplňuje tuzemské zaměstnance pracovníky z příhraničí Polska. Nyní jich má asi 70.

"Abychom podpořili jejich zájem, tak je svážíme autobusem. Na každou směnu, to znamená třikrát denně, je svoz do Lanexu a samozřejmě odvoz zpátky do Polska," řekl Václavek.

Společnost 90 procent produkce vyváží, přičemž dominantní podíl mají trhy EU a Ruska. Lanex výrobky dodává většině velkých světových armád, včetně armád USA, Ruska nebo Izraele.

Letos Lanex oslavil 70 let od zahájení provaznické výroby v Bolaticích. Její základy položil v roce 1949 místní podnikatel Eduard Višňovský. Po znárodnění byla firma začleněna postupně do několika národních podniků. V roce 1992 se transformovala na akciovou společnost.

Majitelem Lanexu je od roku 2014 podnikatel Rudolf Bochenek, který ho zařadil do skupiny BR Group. Skupina dále podniká v automobilovém průmyslu a lehkém strojírenství a letos dosáhne obratu přibližně 3,4 miliardy korun.