Nejnovější zprávy: Countryman: Jeden den v MINI, které jede na MAX! ​Církev si poprvé připomene mučedníka Henkese, působil i na Hlučínsku

Byznys

Výrobce lan Lanex si pořídil novou linku za 40 milionů korun

Společnost Lanex z Bolatic na Opavsku, přední výrobce lan a produktů z technického textilu, si pořídila extruzní linku za 1,6 milionu eur (zhruba 40 milionů korun).

Ilustrační foto: lanex.cz

Má o 50 procent vyšší kapacitu než původní dvě linky, které nahradí, a zároveň o 40 procent nižší spotřebu elektřiny, řekl ředitel Lanexu Martin Václavek.

"Linka vyrábí polypropylenovou pásku a polysteelové vlákno, což je speciální monofilament pro výrobu lodních lan, který se v Evropě běžně nevyrábí. Je to taková struna, která vyniká vysokou pevností a velkou oděruvzdorností, z toho se pletou lana na kotvení lodí, případně na rybářské sítě," řekl Václavek.

Z linky vychází už základní materiál pro výrobu lodních lan, který se nemusí dál zpracovávat.

Na pořízení linky Lanex získal dotaci Evropské unie, která zaplatila 30 procent nákladů. Firma k lince pořídila za dalších zhruba osm milionů korun další vybavení, která rozšiřují její využití.

Lanex letos zahájil výrobu vysokopevnostních lan, která firma vyvinula. "Jsou až osmkrát pevnější než ocel v přepočtu na měrnou hmotnost. Jsou výrazně bezpečnější než ocelová lana, jsou to nejmodernější lana, která se v současné době vyrábějí," řekl ředitel.

Společnost letos dosáhne obratu přibližně 800 milionů, loni to bylo 750 milionů. Zisk z loňských 35 milionů korun stoupne asi o 40 procent. "Výsledky ve srovnání s loňským rokem budou výrazně lepší, protože loni jsme měli propad v důsledku razantního zvyšování mezd," řekl Václavek.

Firma má více než 400 zaměstnanců. Mzdové náklady jí loni narostly o 17 milionů korun oproti roku 2017, ve srovnání s rokem 2015 to bylo dokonce o 54 milionů víc. "To výrazně ovlivňuje ziskovost firmy. Museli jsme udělat i úsporná opatření v rámci technicko-hospodářských pracovníků a teď se dostáváme zpátky na správný výkon firmy s tím správným počtem zaměstnanců," řekl ředitel.

Vzhledem k situaci na trhu práce společnost čtyři roky doplňuje tuzemské zaměstnance pracovníky z příhraničí Polska. Nyní jich má asi 70.

"Abychom podpořili jejich zájem, tak je svážíme autobusem. Na každou směnu, to znamená třikrát denně, je svoz do Lanexu a samozřejmě odvoz zpátky do Polska," řekl Václavek.

Společnost 90 procent produkce vyváží, přičemž dominantní podíl mají trhy EU a Ruska. Lanex výrobky dodává většině velkých světových armád, včetně armád USA, Ruska nebo Izraele.

Letos Lanex oslavil 70 let od zahájení provaznické výroby v Bolaticích. Její základy položil v roce 1949 místní podnikatel Eduard Višňovský. Po znárodnění byla firma začleněna postupně do několika národních podniků. V roce 1992 se transformovala na akciovou společnost.

Majitelem Lanexu je od roku 2014 podnikatel Rudolf Bochenek, který ho zařadil do skupiny BR Group. Skupina dále podniká v automobilovém průmyslu a lehkém strojírenství a letos dosáhne obratu přibližně 3,4 miliardy korun.