Nejnovější zprávy: FN Ostrava buduje Covidcentrum, sloučí odběrová místa Řidič nevybral zatáčku a skončil se zraněním v příkopu

Byznys

Výrobce autodílů Brano omezí výrobu, doma zůstane 2100 lidí

Kvůli pandemii nového typu koronaviru a dočasnému uzavírání automobilek výrazně omezuje výrobu také přední český výrobce automobilových dílů Brano z Hradce nad Moravicí na Opavsku.

Z 2400 zaměstnanců skupiny Brano Group v Česku jich zhruba 2100 už je nebo od příštího týdne bude doma, asi stovka agenturních zaměstnanců už skončila.

Skupina očekává propad tržeb asi o 1,5 miliardy korun, řekl předseda představenstva Brana Pavel Juříček.

Očekává, že automobilová výroba se znovu rozjede až za dva měsíce. "Pokud bude automotive zastavený na dva měsíce, tak nám to udělá zhruba 1,5 miliardy snížení obratu a dopad do cash flow bude zhruba 300 milionů. Brano Group loni měla 6,7 miliardy korun obrat, letos půjde minimálně o ty 1,5 miliardy dolů. Ale na tom budou všechny firmy obdobně, možná ještě hůř," řekl Juříček.

Uvedl, že pro některé části automobilek, například Daimler, Brano Group stále vyrábí, protože už si dělají zásoby na budoucí obnovení výroby. "Jaguár chce otevřít třeba až 15. května, většina automobilek dneska hovoří, že bude stát minimálně do 15. dubna. Ale já počítám, že to prodlouží o další měsíc," řekl Juříček.

Zatímco dceřiné firmy skupiny v Číně znovu rozjíždějí výrobu, v Česku už funguje jen několik provozů. Pracuje ještě zhruba 100 lidí ve slévárně, která má zakázky například pro stavebnictví. Zakázky má ještě také Prof Svar v Mnichově Hradišti, kde se vyrábějí tažná zařízení do aut, a Brano v Rakovníku s asi stovkou lidí, kde se dělají nemocniční postele.

"Jedeme něco pro Ameriku ještě příští týden a něco pro Čínu, ale v podstatě už to začíná úplně skomírat. Automotive bude příští týden na nule. Samozřejmě všechny agenturní zaměstnance jsme už dali ven, ale nepočítáme s tím, že bychom propouštěli kmenové zaměstnance, protože za dva měsíce to znova naskočí," řekl Juříček.