Kultura
29/01/2022 Petr Broulík

Vychází komiks o životě opavské rodačky Joy Adamsonové

​Vychází komiksová kniha, která přibližuje příběh Joy Adamsonové. Ženy, která propadla dobrodružství v divoké Africe a proslula příběhem lvice Elsy, kterou se svým mužem Georgem vrátila ze zajetí do divočiny.

A dnes už je dobře známo, že se Joy Adamsonová narodila právě v Opavě, kde ve městě a okolí trávila své dětství, než odešla do Vídně.

Příběh Joy jako komiks cílí na školáky a mladé lidi

Do komiksové podoby tento poutavý příběh, který jsme opět mohli o Vánocích vidět díky slavnému filmu Volání divočiny, převedl kreslíř z Kopřivnice Oldřich Hyvnar a spisovatelka Zuzana Beranová. Ta je také rodačkou z Opavy a vydala před pár lety úspěšnou životopisnou knihu o Joy Adamsonové, nazvanou Setkání se smrtí. Kniha je výsledkem sedmiletého bádání Zuzany Beranové v archivech v africké Keni, ale i v Evropě, například v Británii či Německu.

Úspěšná kniha spustila v Česku malou „joyadamsonmánii“. „Město Opava se k Joy přihlásilo jako rodiště, pojmenovalo po Joy ulici i park, obnovilo hrob podnikatelské rodiny, z které pocházela. Příběh Joy je však tak silný, že bych ho ráda nabídla také dětem a školákům od druhého stupně základky výše. A tou formou je dnes stále populárnější komiks a často nabízí vážná a důležitá témata,“ říká spoluautorka komiksové knihy Dlouhé safari z Opavy do Keni.

Kapitoly komiksu líčí těžké chvíle Joy, někdy však s odlehčujícími fórky

Komiksová kniha o Joy má šestnáct kapitol a kreslíř Oldřich Hyvnar, který nedávno podobně komiksově ztvárnil například osud cestovatele Richarda Konkolského, vždy ztvárnil určité podstatné události ze života slavné ochránkyně zvířat.

Kapitoly se tak věnují jak dětství Joy, tak jejího vztahu k matce, ale třeba i slavným předkům z rodu Weisshuhnů nebo mládí Joy v předválečné Vídni. Tematické kapitoly líčí Joy i jako milovnici květin nebo pozornou malířku dnes už zaniklých domorodých kmenů. A samozřejmě přibližuje i nestárnoucí příběh s lvicí Elsou. Kreslíř Oldřich Hyvnar často odlehčil někdy nelehké osudy Joy i řadou různých nenásilných fórků, které jsou ostatně v jeho další tvorbě známé.

Reprofoto: Magazín PATRIOT

Kreslíř zjišťoval, jaké měli policisté v Keni kdysi uniformy a v jakých džípech jezdili

„Zpracování života Joy do komiksové podoby je pro mě novou zkušeností. Musím hodně vyzdvihnout kreslíře Oldřicha Hyvnara. Často mě ve vážnosti komiksu krotil, vždy upozorňoval, že komiks má být i komický. Sám si také pro své kresby vyhledával odpovídající předlohy, například zjišťoval, jak v době života Joy vypadaly uniformy keňských policistů či v jakém modelu landroveru jezdili. Takže i tato oddechová knížka věrně odráží dobovou atmosféru života Joy,“ říká Zuzana Beranová.

Komiksovou knihu o dobrodružném životě Joy Adamsonové chtějí její autoři pokřtít 27. února v rámci opavského masopustu. Knihu, kterou vydává město Opava a papírny Smurfit Kappa Morava Paper v Žimrovicích, bude možno koupit v kamenných i on-line knihkupectvích a v informačních centrech.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama