Nejnovější zprávy: Muzejníci odhalili pozoruhodný podvod ostravských radních Sezóna začíná, Ondráš a Radegastův Šenk jsou magnety nejen pro cyklisty

Politika

Všichni moravskoslezští primátoři chtějí na podzim obhájit své funkce

​O lídrech kandidátních listin pro podzimní komunální volby už má v šesti statutárních městech Moravskoslezského kraje jasno většina politických uskupení. Všichni stávající primátoři se pokusí obhájit své funkce.

Ilustrační foto: pixabay.com

V krajském městě Ostravě se bude o post primátora znovu ucházet Tomáš Macura (ANO). Koalice Spolu postaví do čela kandidátky předsedu ostravské ODS a místostarostu Ostravy - Jihu Jana Dohnala, sociální demokraté stejně jako při minulých krajských volbách sází na někdejšího primátora Petra Kajnara, Piráty bude zastupovat nynější primátorova náměstkyně Andrea Hoffmannová, komunisté plánují kandidátku spolu s nezávislými kandidáty, která by mohla nést název Ostravská levice, v jejím čele stane zastupitel a starosta Michálkovic Martin Juroška.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vytvořilo spolu s dalšími nezávislými kandidáty uskupení Starostové pro Ostravu, lídrem kandidátky je starosta Hošťálkovic Jiří Jureček.

V Havířově na Karvinsku bude funkci primátora obhajovat Josef Bělica z hnutí ANO, koalici Spolu bude zastupovat primátorův náměstek Bohuslav Niemec z KDU-ČSL, sociální demokraté si do čela kandidátky vybrali někdejší primátorku Janu Feberovou, Piráty povede zastupitel Martin Rédr, komunisté budou kandidovat samostatně, jméno lídra se zatím řeší.

V Karviné se do čela kandidátky sociálních demokratů opět postaví současný primátor Jan Wolf, hnutí ANO bude mít v čele náměstka hejtmana Martina Gebauera, koalici Spolu bude reprezentovat předseda karvinské ODS a ředitel školy Roman Hamrus a v čele Pirátů stane zastupitelka Zuzana Klusová. Lídrem komunistů bude náměstek primátora Miroslav Hajdušík a v čele kandidátky STAN bude odborový předák Lukáš Němeček.

Do křesla primátora by se ve Frýdku-Místku rád vrátil i Petr Korč (Naše Město F-M), který je ve funkci přes rok, když po změně koaliční spolupráce nahradil v čele města Michala Pobuckého (ČSSD), kterého jako lídra kandidátky znovu postaví sociální demokraté. Piráty povede současný radní a ředitel divadla Jakub Tichý. Lídrem kandidátky hnutí ANO bude primátorův náměstek Radovan Hořínek. Komunisté i STAN na kandidátní listině stále pracují.

V Opavě bude lídrem hnutí ANO současný primátor Tomáš Navrátil, ODS bude v Opavě kandidovat společně s TOP 09 a lídrem bude předseda opavské ODS a zastupitel Marek Veselý, komunisty povede zastupitel Jaroslav Čech, jedničkou kandidátky lidovců bude náměstek primátora Michal Jedlička. Piráti budou kandidovat společně s uskupením Opavané a v čele kandidátní listiny stane zastupitelka Hana Brňáková. Sociální demokraté a STAN zatím na kandidátních listinách pracují.

V Třinci na Frýdecko-Místecku by se primátorkou opět chtěla stát Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), za hnutí ANO bude lídrem zastupitel Patrik Bocek, občanské demokraty spolu s TOP 09 povede předseda třinecké ODS Robin Lotko, v čele lidovců stane poslankyně Pavla Golasowská, sociální demokraté vsadí na zástupce ředitele školy Mariana Plucnara. Komunisté a Piráti aktuálně kandidátku sestavenou nemají.