Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Regiony

​Vřesina oslaví dobu, kdy jí po válce pomáhali Plzeňáci. Část obce se po nich jmenuje

Proč se jmenuje jedna část obce Vřesina u Poruby Nová Plzeň a proč tam nese název Plzeňská také jedna z ulic?

Plzeňští Baráčníci ve Vřesině. Foto: se souhlasem Letopisecké komise Vřesina

To si připomenou v sobotu 10. července obyvatelé Vřesiny na setkání občanů, které se koná na hřišti DTJ k sedmdesátému výročí přejmenování někdejší lokality Hlubočice na Novou Plzeň. Z doby této spolupráce pochází i heslo Plzeň - Vřesina, jedna rodina!

Setkání pořádá místní letopisecká komise a vše začne v sobotu odpoledne v 15 hodin a jako zpestření této sobotní akce zahraje VŘESBANDa a poteče pivo a to i to nealkoholické.

Obyvatelé Vřesiny, ale i z dalších obcí, či rodáci si připomenou poválečnou dobu, kdy Vřesinou jako jednou z řady obcí v dubnu 1945 prošly tvrdé osvobozovací boje Rudé armády a československých vojáků při Ostravsko-opavské operaci.

Zpustošené a vypálené vesnice po válce ve Slezsku potřebovaly pro svou obnovu urychlenou pomoc. V rámci akce Budujeme Slezsko mnohé z nich navázaly kontakty s českými městy a obcemi, které zasílaly finanční a hmotnou pomoc.

Kmotrovským městem Vřesiny se stala už v roce 1946 Plzeň a na počest kmotra byla v roce 1951 lokalita Hlubočice přejmenována na Novou Plzeň. Při dlouhodobé akci Budujeme Slezsko v poválečných letech se podle vřesinských letopisců zrodilo něco, co v padesátých a šedesátých létech minulého století přerostlo u mnoha obyvatel a rodin z Vřesiny a Plzně ve vzájemné přátelství, které se projevovalo i neformálně, třeba prázdninovými pobyty dětí, výlety nebo i účastí na svatbách.