Nejnovější zprávy: Armin Van Buuren: Co jsem zažil v Ostravě, bylo neuvěřitelné! Sto let chátral, teď Flascharův důl objevují turisté. Lákají je adrenalinové žebříky i permoníci

Společnost

Vrátí se do centra Ostravy kašna s nymfou z roku 1900?

Byla vysoká 3,35 metru a vážila tisíc sto kilogramů. Moravská Ostrava v roce 1900 zaplatila za její zhotovení 1 248 rakouských korun.

Detail kašny. Foto: Archiv

Řeč je o ocelolitinové kašně s nymfou, která do 60. let zdobila hlavní ostravské náměstí.

„Už v minulých volbách bylo zájmem ODS kašnu podle dokumentace zrekonstruovat a usadit na původní místo,“ říká Miroslav Svozil, starosta Moravské Ostravy a Přívozu v letech 2006-2010 a lídr kandidátky ODS v centrálním obvodu pro podzimní volby. „Nyní je tato myšlenka opět aktuální.“

Chcete tedy obnovit původní kašnu na Masarykově náměstí?
Ano, kromě morového sloupu a sochy sv. Floriána je to historický artefakt, který na náměstí chybí. V 60. letech minulého století mělo náměstí dostat novou podobu, což bylo důvodem k odstranění starých symbolů. Zatímco morový sloup a svatý Florián se už vrátili na své místo, kašna na svůj návrat stále čeká.

Jak kašna vypadala a jaký byl její osud poté, co musela z náměstí zmizet?
Kašna byla vyrobena ve strojírnách a železárnách v Blansku. Její horní část zdobila socha nymfy s plynovou svítilnou. Dva vodní výtoky do litinové ozdobné výlevky sloužily k omývání zeleniny a dalších produktů, protože na náměstí se konaly trhy. Voda byla pitná, takže si ji nabírali i kolemjdoucí. Podstavec byl při demolici zničen a odvezen do šrotu, poškozená nymfa se našla před několika lety a nyní je umístěna v ostravském muzeu.

Myslíte si, že je reálné kašnu znovu zrekonstruovat?
Musela by se zhotovit replika, protože podstavec chybí. Kompletní dokumentace se sice v archivu firmy nezachovala, ale jsou k dispozici historické fotografie, takže podle mě to reálné je. Můj názor sdílí také Jiří Geisler, jeden z iniciátorů navrácení sochy svatého Floriana na náměstí a nyní kašny, s nímž jsem na toto téma hovořil. Odlití repliky konzultoval s odborníky z blanských sléváren.

Kolik by zhotovení a zabudování kašny stálo?
Odhad z let 2007–2008 včetně instalace přítoku a odtoku vody hovořil o cca dvou milionech korun, dnes by byla částka jistě o něco vyšší. Ale nedostatek finančních prostředků se nám nejeví jako nepřekonatelný.