Proměny kraje
19/10/2020 Petr Broulík

Volných lůžek v nemocnicích ubývá, upozorňuje hejtman Ivo Vondrák

​Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji se v závěru minulého týdne „trošinku“ zlepšila, ale stále není nijak moc dobrá.

Takto shrnul současný stav druhé vlny pandemie koronaviru hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Nejvíce hygieniky tíží a lékaře zatěžuje postižení nejrizikovější a nejcitlivější části populace a to seniorů starších 65 let a více.

„Máme už 549 pacientů, kteří do této skupiny populace patří. Bohužel pětadvacet jich minulý týden zemřelo,“ řekl hejtman Ivo Vondrák. Dodal, že Moravskoslezský kraj má také v republice nejvíce zdravotníků, které tato nemoc vyřazuje z činnosti. „Za minulý týden to je 287 zdravotníků.“

Proto oba, jak hejtman, tak hlavní hygienička kraje, apelují na všechny zdravotníky, aby si dávali velký pozor na dodržování všech opatření a nošení ochranných pomůcek. „Jinak nám hrozí, že nebude mít kdo obsluhovat pacienty v našich nemocnicích,“ řekl hejtman dnes po odpoledním jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje.

Dávejte si pozor i tam, kde si vaříte kávu, apeluje hygienička na zdravotníky

Hlavní hygienička kraje Pavla Svrčinová řekla, že krajské „první místo“ nakažených zdravotníků v zemi je nepříjemná situace.

„Chtěla bych poprosit, aby osobní ochranné pomůcky používali po celou dobu své práce včetně toho, když poskytují péči někde v domácnostech. A aby mysleli na ochranu i v době, kdy mají přestávku na oddech. Zvláště, když jsou v místnosti i s jinými lidmi, případně, aby se tam, kde si třeba vaří kávu nebo oběd, oddělili od ostatních pracovníků nebo chodili na přestávku samostatně,“ apelovala Pavla Svrčinová na zdravotníky.

Poté sdělila, že největší ohniska nákazy v kraji jsou v zařízeních sociálních služeb pro dospělé i pro děti a v mateřských školách. Konkrétně je zasažen například domov pro seniory Čujkovova, senior centrum a domov sv. Kateřiny v Opavě, odlehčovací služba na Hladnovské, mateřské školy v Horním Městě, mateřská škola Františka Formana či mateřská škola kpt. Vajdy v Ostravě.

V trasování je Moravskoslezský kraj nejlepší v zemi

Na druhé straně moravskoslezští hygienici „vedou“ v České republice v provozování takzvané chytré karantény.

„Daří se nám trasovat i díky posílení pracovníky z finančního či krajského úřadu. V trasování jsme zcela nejlepší v České republice,“ řekl hejtman.

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová k tomu dodala, že hygienici spolu se svými externími spolupracovníky zatím stíhají provést epidemiologické šetření s každým pozitivně testovaným. „Pomohlo by nám hodně, kdyby pozitivně testovaní také vyplnili krátký dotazník sebetrasování,“ apelovala hlavní hygienička.

A jaká je obecně epidemiologická situace? Díky opatřením oslabila nákaza na základních školách, ale přesouvá se pomalu do škol mateřských a také do dětských domovů.

Hejtman jako šéf krizového štábu kraje řekl, že na pomoc nemocnicím se nyní chystá 103 studentů lékařské fakulty Ostravské univerzity, pomohou především tam, kde jsou odběrová místa a kde je třeba odebírat stále více vzorků.

„Proto jsme také navýšili počet odběrů na třicet za hodinu. Chtěli bychom také poprosit praktické lékaře, zda by byli schopni posílat pacienty na odběry i o víkendových dnech, protože tam jsou rezervy. Moc by nám to pomohlo,“ vyzval hejtman Ivo Vondrák a dodal, že na odběrových místech se osvědčily nové testovací přístroje na přítomnost antigenu. „Bohatě se nyní využívají.“

Prázdná lůžka ubývají, kraj shání pro případnou pomoc seznamy mediků

Hejtman Moravskoslezského kraje také upozornil, že v současnosti jsou v nemocnicích už vyčerpány asi čtyři pětiny kapacity standardních lůžek i lůžek intenzivní péče.

„Nemocnice tedy připravují další, aby byly schopny pojmout případné nárůsty hospitalizovaných. Oslovili jsme také vedení ostatních lékařských fakult, aby nám poskytla jmenné seznamy studentů s trvalým bydlištěm v našem kraji, abychom s nimi vešli v kontakt kvůli případné pomoci v nemocnicích nebo odběrových centrech,“ informoval hejtman.

Dodal, že kraj navyšuje také počet mobilních odběrových míst v podobě sanitek na pět. „Dvě by jezdily na Bruntálsku, další podle potřeby. Tady bych chtěl hodně poděkovat hasičům, kteří vytvoří celkem tři mobilní týmy,“ řekl Ivo Vondrák.

Řekl také, že prozatím se kraji přihlásilo 307 dobrovolníků v projektu, který je vyzývá třeba prostřednictvím hesla Bo sme partyja na mailu spolu2@msk.cz.

Někteří byli přiřazeni na práci v sociálních zařízeních, například dva už pracují v domově seniorů Slunečnice, o pomoci dalších sedmi se jedná v domově seniorů Čujkovova.

Sdílejte článek