Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Politika

Volební průzkum: Vede ANO, druhá je ODS. ČSSD by se do sněmovny nedostala

​Ačkoli je hnutí ANO stále jasným favoritem sněmovních voleb, oproti měření, které realizovala společnost SANEP loni v listopadu, opět mírně oslabilo.

Graf: SANEP

Strana premiéra Andreje Babiše hnutí ANO 2011 se aktuálně těší přízni 28,9% voličů.

Zajímavým faktem zůstává, že voličskou přízeň výrazně neovlivnily ani loňské demonstrace, které se konaly v souvislosti s oslavami 30. výročí „Sametové revoluce“, ale ani obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Ačkoli je hnutí ANO i nadále jednoznačným favoritem voleb do Poslanecké sněmovny ČR, pro hnutí premiéra Andreje Babiše může být znepokojující opakovaně klesající trend hypotetického volebního výsledku.

Druhou pozici si s 10,8% voličské podpory i v lednu udržela Občanská demokratická strana.

Na třetím místě by se v hypotetických volbách v lednu 2020 do Poslanecké sněmovny umístila Česká pirátská strana, a to se ziskem 8,5% voličských hlasů. Piráti se však i nadále potýkají pod vedením staronového předsedy Ivana Bartoše se ztrátou voličské přízně.

Čtvrté místo obsadila SPD pod vedením Tomia Okamury. Stranu přímé demokracie by v současné době volilo 8,1% voličů. SPD tedy během dvou měsíců zaznamenala nárůst o 0,3% hlasů voličů.

Stejně tak jako hnutí Trikolóra Václava Klause ml. má i tato strana v měření voličského potenciálu největší rezervy, avšak u SPD se zdá, že momentálně není schopna oslovit nové voliče a předložit jim další nosná témata.

Největší nárůst volebních preferencí zaznamenalo i v lednu r. 2020 hnutí Václava Klause ml. Trikolóra. Ta by dnes získala hlasy rovných 7,4% voličů a byla by tak pátou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně ČR.

Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala KSČM se ziskem 6,7% hlasů, a dále KDU-ČSL a nově i TOP 09. Tyto dvě strany se však i nadále pohybují na hraně volitelnosti. Lidovce by v současné době volilo 5,8% voličů, TOP 09 pak pouhých 5,2% voličů.

Největším překvapením v lednovém měření hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny ČR je zisk ČSSD s pouhými 4,7% voličských hlasů. Sociální demokraté se s tímto volebním ziskem ocitli pod hranicí volitelnosti a za branami Poslanecké sněmovny.

Straně zajisté nepomohla ani nedávná rezignace bývalého hejtmana jihočeského kraje Jiřího Zimoly, který patřil mezi výrazné tváře této strany. Podle analytiků společnosti SANEP může za strmý propad voličské přízně i setrvávání v současné vládní koalici, kdy je tato strana vnímána voliči spíše jako pouhý „přívěsek“ či „loutka“ pod taktovkou hnutí ANO, než jako rovnocenný vládní a koaliční partner.

Pod pětiprocentní hranicí, a tedy před branami Poslanecké sněmovny, by v lednu též zůstalo hnutí STAN (4,1%) a Strana zelených (1%).

Výsledy šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.