Nejnovější zprávy: Bolt Tower nese další dvě hvězdy. K Rottrové a Štreitovi přibyli Ovčáček a Báchorek V Ostravě zahynul řidič auta, policie hledá svědky, kteří nehodu viděli

Společnost

Volby z okénka auta. Kraj vybírá místa, kde budou hlasovat lidé v karanténě

​Moravskoslezský kraj už vytipoval místa, kde budou moci lidé v podzimních volbách hlasovat z auta.

Ilustrační foto: freepik.com

Jde o takzvané drive-in volební stanoviště pro lidi, kteří museli kvůli koronavirové nákaze do karantény. Vytipované lokality nyní prověřují dopravní policisté, armáda a další složky, řekla Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

"V současné době probíhá jednání s dotčenými subjekty, ve kterých se bude drive-in nacházet," uvedla Chlebounová. Přesné umístění míst pro hlasování z automobilu chce kraj zveřejnit nejpozději 15 dnů před volbami.

"Při výběru možných lokalit krajský úřad dbal na jejich dostupnost, dopravní obslužnost s ohledem na zachování plynulosti provozu a také na respektování soukromí pro případné voliče, kteří je hodlají využít," uvedla Chlebounová.

Doplnila, že hlasování na těchto stanovištích zajistí komise, které budou složeny ze zapisovatele z řad zaměstnanců kraje a tří příslušníků armády.

Kraj sice nezajišťuje činnost okrskových volebních komisí, přesto zatím nezaznamenal, že by s jejich obsazením byly v regionu problémy.

"Co se týče jejich vybavení dezinfekcí a ochrannými pomůckami, tato povinnost jde za obcemi, dle našich informací bude ministerstvem vnitra vydán pokyn, jakým konkrétním způsobem zajistit bezpečí členů okrskové volební komise i voličů," doplnila Chlebounová.

Volby do zastupitelstev krajů s do třetiny Senátu se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00.

Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října ve stejných časech. Termín volby pro drive-in místa bude vždy ve středu 30. září a 7. října.

Na těchto volebních stanovištích budou moci lidé v nařízené karanténě hlasovat pouze z automobilů.

Stanoviště mají být k dispozici na 78 místech České republiky, po jednom v každém okrese. Speciální komise vyškrtne voliče z tohoto volebního stanoviště ze stálého seznamu voličů, aby nemohl znovu volit v pátek či sobotu.

Reklama ×