Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Politika

Volby by nyní vyhrálo ANO, koalice Pirátů a STAN si pohoršila

​Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v lednovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,1 % voličů.

Graf: SANEP

Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,6 procentních bodů.Přesto je i v lednu tohoto roku hnutí ANO i nadále favoritem sněmovních voleb.

Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID- 19 i nepříliš vydařeným startem očkování, má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou a stabilní voličskou podporu.

Druhou pozici by nyní v hypotetických lednových volbách do Sněmovny obsadilo koaliční uskupení PIRÁTI/STAN se ziskem 23,6 procentních bodů. Toto koaliční uskupení bysi teoreticky v součtu zisků jednotlivých stran pohoršilo o 1,9% oproti prosinci, kdy Piráti získali samostatně 17,5 procent a STAN procent osm (což v součtu znamenalo v prosinci celkem 25,5%).

Je zřejmé, že ne všichni voliči Pirátů a STAN jsou příznivci tohoto volebního koaličního uskupení.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL, a to se ziskem 18,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení pohoršilo oproti minulému měsíci o 1,8 procent.

Za poklesem zájmu voličů o toto uskupení může být nedávný odchod výrazného politika TOP 09 Miroslava Kalouska ze Sněmovny.

Na čtvrtém místě by v lednu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 8,8 procentních bodů, což znamená oproti prosincovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. SPD zaznamenává již několik měsíců v řadě vcelku výrazný rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by pak skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v lednu volilo 6,2 procent voličů, což je o 0,5 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v prosinci loňského roku.

Za poklesem může být i fakt, že se sociální demokracii v současné době nedaří příliš prosadit na domácí politické scéně, a dílčí úspěchy vlády jsou lidmi většinou přisuzovány koaličnímu vládnímu partnerovi hnutí ANO, které je také dokáže velmi dobře prezentovat veřejnosti.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v lednu ocitla KSČM se ziskem 5 procentních bodů, což je stejný výsledek jako v prosinci loňského roku.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním lednovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,5%) a Strana zelených (0,8%).