Fenomén
Colours of Ostrava
Kdo rád relaxuje či sportuje v krytém bazénu ostravské Čapkárny, toho čeká po desetiměsíční rekonstrukci opravdový vodní ráj. Dnešní Vodní svět SAREZA!!!, který se pod původním názvem poprvé otevřel před šedesáti lety, po celkové rekonstrukci doslova omládl a výrazně se modernizoval.
Útroby, bazén „pětadvacítka“, fasády, interiéry, šatny a další zázemí prošly komplexní obnovou, jen hodiny a mozaika na čelní stěně krytého koupaliště zůstaly původní.
Rozsáhla rekonstrukce bazénové haly areálu Vodní svět SAREZA také propojila vnitřní areál s venkovním areálem prostřednictvím terasy. Rekonstrukce začala loni na konci srpna a skončila začátkem června. „Kdo zná původní Čapkárnu, tak po rekonstrukci je toto zařízení opravdu něčím, za co se Ostrava nemusí stydět. Vše se zmodernizovalo, aby odpovídalo dnešním požadavkům,“ řekl přímo u bazénu primátor města Ostravy Jan Dohnal.
Stav vany bazénu i fasády byl havarijní
A proč se známá „Čapkárna“ rekonstruovala? „Stav železobetonové konstrukce bazénové vany už byl havarijní. Bylo třeba zateplit střechu a stěny bazénové haly a vyměnit nevyhovující prosklení z polykarbonátu,“ uvedl Dohnal. Celková modernizace a doplnění služeb pro návštěvníky zahrnuje i novinku v podobě nainstalovaného elektronického bezpečnostního systému, který včas zachytí případnou zdravotní indispozici návštěvníka a neprodleně předá tuto informaci službu konajícímu plavčíkovi.
Původní bazénovou vanu nahradila nová 25metrová vana z nerezu. Rozměr bazénu zůstal zachován, plavci tak mají k dispozici pět plaveckých drah, v šesté dráze je v rohu masážní lavice a schody do vody pro snadnější a komfortnější vstup návštěvníků. „Lidé o bazén na deset měsíců přišli, na město a na Sarezu chodily v posledních měsíců mraky dotazů, kdy se areál otevře. Takže se otevře co nevidět, hned po kolaudaci, kterou předpokládáme do několika dnů,“ řekl primátor.
Venkovní a vnitřní areál Propojila terasa s turniketem
Součástí technického řešení rekonstrukce byla kompletní výměna konstrukcí, a tak vnitřní bazén má nové podlahové topení, hydroizolaci, dlažby a obklady na ochozech a stěnách. Ve vnitřním prostoru bazénové haly také nově projektanti umístili dětské brouzdaliště, přímo v bazénové vaně pak vznikl relaxační prostor, který obsahuje například vzduchová lůžka či masážní lavice.
Na vnitřní úpravy navázaly venkovní úpravy budovy, které spočívají v zateplení kompletní obálky této části budovy, střechy a fasády, výměny prosklení a celková úpravy venkovní terasy. Propojení vnitřního areálu s venkovním se děje právě přes venkovní terasu, kde je umístěný turniket.
Původní hodiny a mozaiku projektanti nechtěli lidem brát
Rekonstrukci navrhlo PROJEKTSTUDIO architekta Davida Kotka, za 82,5 milionu korun ji provedlo sdružení HOMOLA DRŽIK, vedoucím členem sdružení je společnost HOMOLA Holding. „Nemalé prostředky stála přestavba a rozšíření prostor strojovny bazénové technologie v podpalubí a výměnu bazénové technologie samotné,“ řekl Jaroslav Kovář, jednatel městské společnosti SAREZA.
Foto: Jiří Zerzoň
Vnitřní bazén je kombinací plaveckého a relaxačního bazénu. „Bude tady proto trochu teplejší voda, aby relaxující lidé nemrzli,“ prohlásil Kovář. Projektanti rekonstrukce také vysvětlili, proč zůstaly v hale bazénu původní hadiny. „Lidé byli v bazénu na něco zvyklí a my jsme nechtěli původní identitu bazénu zcela odebrat. Má smysl něco bourat, ale s rozumem. Na ty hodiny i tu mozaiku se totiž dobře dívá, když plavete,“ řekl architekt David Kotek.
Vedení společnosti SAREZA předpokládá, že ve strojovně v budoucnu instaluje i recyklační linku pro úspory na bazénové vodě a teple, a to poté, co vyhodnotí provoz už instalované linky na Krytém bazénu v Ostravě-Porubě.
Původní „Čapkárna“ se budovala o dva roky déle, než se plánovalo
Součástí velké rekonstrukce „Čapkárny“ je také částečná rekonstrukce prostor sprch u bazénu a kompletní výměna technických rozvodů v technologické chodbě. Po dobu této rozsáhlé rekonstrukce byl areál v omezeném provozu, fungovalo wellness centrum, parní lázně, fitness centrum a solárium.
Ve své době nové lázně s krytým bazénem v Ostravě se veřejnosti otevřely 9. května roku 1963. Podle nedaleké Čapkovy sokolovny jim Ostravané začali přezdívat „Čapkárna“. Výstavba lázní trvala čtyři roky, tedy o dva roky déle, než bylo původně plánováno, a vyžádala si náklady převyšující v té době devět milionů Kčs.
Autorem projektu byl Jan Chválek z Krajského projektového ústavu, realizace byla svěřena Pozemním stavbám Ostrava. Provoz budovy tehdy zajišťovaly Komunální služby města Ostravy, neboť kromě bazénu se v ní nacházely vanové, sprchové a parní lázně, sauna, horské slunce či kadeřnictví. Od roku 2003 patří areál mezi zařízení společnosti SAREZA, v letech 2008 až 2009 prošel modernizací. Dnes nese název Vodní svět.