Sport
17/06/2020 Josef Pešout

​Vítkovický rekordman Burger přijede s Kladnem i do Ostravy!

Kdo sleduje vítkovický hokej, tak mu určitě neunikla zpráva o tom, že někdejší dlouholetý útočník ostravského klubu Jiří Burger se v polovině června stal asistentem trenéra u týmu Rytířů Kladno v první hokejové lize.

V praxi to znamená, že se s tímto klubem, jehož hrajícím majitelem je Jaromír Jágr, představí na kladenské střídačce i při zápasech v Ostravě-Porubě, Havířově, Frýdku-Místku. Může se tak aspoň na skok vrátit do regionu, kde prožil patnáct let hráčské extraligové kariéry.

Burger je v mnoha ohledech vítkovickým rekordmanem, konkrétně v počtu odehraných zápasů, vstřelených gólů, produktivitě apod. Bez nadsázky byl ikonou a symbolem vítkovického hokeje.

Pochází z Kladna a do Ostravy přišel v roce 2001 z tehdy mistrovského Vsetína, kdy měl za sebou i krátké angažmá ve Finsku. Stal se postupně vůdčí postavou vítkovického mužstva a jeho nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem v historii.

Za Vítkovice si zahrál třikrát ve finále extraligy - v letech 2002, 2010 a 2011. Pokaždé získal stříbrnou medaili a konkrétně to bylo ve zmíněných sezónách po finálových sériích se Spartou Praha, Pardubicemi a Třincem.

Na svém kontě má přes 1130 extraligových zápasů, z toho velkou část právě ve vítkovickém dresu. V tomto směru patří k největším stálicím v české extralize. Zkušený forvard po odchodu z Vítkovic pokračoval v mateřském Kladně, ale „jen“ v první lize po boku dalších hvězdných posil Petra Tona a Petra Tenkráta a pod tehdejším vedením trenéra Pavla Patery.

„Na Ostravu a Vítkovice se nedá zapomenout. Strávil jsem tady převážnou část sportovního života. Nelze vyzdvihnout nějaký moment, nebo období. Bylo toho opravdu hodně. A jelikož jsem i po skončení hráčské dráhy zůstal na Kladně u hokeje, je pro mě velkou výzvou trenérská práce v první lize. Zatím jsem trénoval na Kladně mládežnické týmy, takže mě čeká něco nového,“ svěřil se Jiří Burger.

Další změny v první lize

Je jasné, že na Kladno bude kvůli Jaromíru Jágrovi upřena v první lize velká pozornost. Ať už za Rytíře Jágr nastoupí, nebo ne, pořád to bude celek, který ještě v březnu hrál v extralize. Skončil sice poslední a sestoupil, ale dlouho držel naději na setrvání mezi elitou. Jen pro zajímavost, předposlední místo, znamenající záchranu, obsadily Vítkovice...

Burger coby asistent Kladna, to není zdaleka jediná zásadní novinka v první lize. Ve Vsetíně skončil trenér Jiří Dopita a nahradil jej Jan Srdínko, dosavadní asistent v pražské Slavii. Tento celek nově povede Martin Štrba, naposledy působící v Chomutově. V Prostějově měl pokračovat trenér Ladislav Lubina, ale neumožní mu to vážné zdravotní potíže.

Prostějov přivedl nového kouče Jiřího Šejbu, mistra světa z roku 1985. Bývalý trenér Pardubic a Mladé Boleslavi působil řadu let i v polském klubu GKS Tychy. Do Ústí nad Labem se po dvou letech vrátil trenér Miroslav Mach, do Kadaně zamířil Vladimír Jeřábek, který dříve vedl v extralize Vsetín, Kometu Brno, Mladou Boleslav a především v několika obdobích Litvínov.

V Sokolově nahradí Karla Mlejnka, který se stal koučem reprezentační dvacítky, Tomáš Hamara. Nováčky v soutěži, která má devatenáct účastníků, jsou Šumperk, Kolín a Vrchlabí.

Sdílejte článek