Společnost
07/09/2020 Jan Valtr

​Vítkovická nemocnice projde modernizací za 210 milionů korun

Pacienti se musí připravit na omezení provozu ambulancí a parkování.

Nemocnice v Ostravě-Vítkovicích se dočká rozsáhlé rekonstrukce. Skupina AGEL do poloviny příštího roku zateplí pět pavilonů a pořídí nové přístroje. Modernizaci za více než 210 milionů korun dnes symbolicky zahájilo vedení nemocnice.

Ještě letos dělníci zrekonstruují pavilon H, ve kterém sídlí poliklinika, pavilon A s plicními ordinacemi a oddělením následné péče a pavilon B, v jehož budově se nachází oční centrum a dialyzační středisko.

Zahájí také rekonstrukci pavilonu E s mikrobiologickými laboratořemi a urologií. Příští rok pak opraví rehabilitační pavilon D.

Část ambulancí se na týden přesune

Omezení spojená s opravou budov by se pacientů měla dotknout jen minimálně. Každá ambulance bude uzavřená šest dnů.

„Během této doby pracovníci stavební firmy zvládnou vyměnit okna a zajistit úklid tak, aby mohl být provoz ambulance opět obnoven,“ říká manažer technickoprovozního oddělení nemocnice Tomáš Mikula.

Některé ambulance přesunou svou péči na týden do jiných budov, neurgentní ambulance budou mít dovolenou. Podrobnosti o aktuálním stavu najdou lidé na webových stránkách nemocnice.

„Také platí, že akutního pacienta vždy ošetříme,“ doplňuje předseda představenstva nemocnice Stanislav Jackanin.

Parkování v areálu bude omezeno

Součástí rekonstrukce je kromě zateplení fasád, střech a stropů také výměna oken, dveří a topení. Nemocnice by díky tomu měla snížit svou energetickou spotřebu na polovinu.

„Celková roční úspora přesáhne 1,5 milionů korun. Kromě toho přinese zateplení pacientům větší komfort v letních měsících v podobě udržení chladu,“ dodává Mikula.

Vzhledem k rozsahu prací bude omezeno parkování v areálu nemocnice. Její zaměstnanci už teď využívají záchytné parkoviště poblíž, aby neblokovali parkovací místa běžně používaná pacienty. Vjezd do areálu nemocnice zůstává bez omezení.

Nové přístroje umožní pohodlnější vyšetření

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice také pořídí nové přístroje dohromady za 160 milionů korun. Už teď lékaři pracují s novými gastroskopy a kolonoskopy.

„Nové přístroje mají lepší zobrazení. Moderní technologie umožňují lepší záchyt patologií v zažívacím traktu,“ vysvětluje primář Centra péče o zažívací trakt Petr Fojtík.

Jeho tým dostal také nový dětský kolonoskop, který je přizpůsoben menším tělům. Vyšetření pak pro děti není tolik nepříjemné. Lékaři ho ovšem často používají i u dospělých pacientů.

„Je to především u komplikovaných stavů. Dostaneme se s ním do míst, kam se s větším kolonoskopem normálně nedostaneme,“ dodává Fojtík.

Vítkovická nemocnice pořídí také novou magnetickou rezonanci, rentgeny, ultrazvuky, pojízdné rentgeny a další přístroje.

Nemocnice chystá i další modernizace

Většinu prostředků na obnovu vybavení získala Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice z dotačních programů Ministerstva pro místní rozvoj.

Samotná oprava budov si vyžádá 50 milionů korun, téměř třetina z toho je financována z evropských dotací.

Do roku 2023 plánuje nemocnice v Ostravě-Vítkovicích zahájit další tři investice.

„Budou to projekty v hodnotě až 210 milionů korun, a to na rozvoj poskytování zdravotní péče, zkvalitnění prostředí a energetické úspory,“ uzavírá Jackanin.

AGEL je nejúspěšnějším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Jen v České republice v současné době AGEL provozuje síť nemocnic, poliklinik, lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Od roku 2006 působí AGEL také na Slovensku.

Sdílejte článek