Vítkovice strhávají nálepku problémového obvodu, říká starosta Richard Čermák
Vítkovice bývaly mimořádně důležitou a v určitých dobách i výstavní součástí Ostravy. Bydleli zde úředníci, sídlilo tu vedení podniků, byla to prostě čtvrť s výbornou pověstí. Pak přišly časy, kdy se tomuto místu přestalo trochu dařit, ale v poslední době se zdá, že opět začíná být dobrou adresou.
„Ano, takto se dá historie Vítkovic popsat, jen bych neřekl, že se jim přestalo kdysi trošku dařit. Spíše šly opravdu hodně dolů,” říká bez okolků starosta Vítkovic Richard Čermák. „A my děláme všechno pro to, aby zase stoupaly nahoru. Což se nám, myslím, daří,“ dodává.
Pokračují změny k lepšímu tak rychle, jak byste chtěli?
Snažíme se, co nám síly stačí. Na lidi zvenčí, třeba na ty, kteří jezdí na festival Colours of Ostrava, Vítkovice nepůsobí špatně, ale obyvatelé Ostravy to tak bohužel ještě pořád nevnímají.
Co jsou tedy dnes Vítkovice?
Srdce, střed Ostravy. Máme všechno: nemocnici, stadion, divadlo, největší inline dráhu na Ostravsku, horolezeckou stěnu. Na co si vzpomenete. Řekl bych, že nemáme jen kino, bazén a letiště.
Velká část areálu Dolních Vítkovic je také ve vašem obvodu. Jak oblast Dolní Vítkovice ovlivňuje obvod Vítkovice?
Kladně i záporně. Někteří obyvatelé si stěžují, ale nejen ti z Vítkovic, na hlučnost festivalů, které se tu odehrávají. Vím, že pořadatelé se snaží pódia stavět tak, aby zvuk co nejvíc omezovali a aby nerušil, ale ne pokaždé se to daří. Na druhé straně jsou Dolní Vítkovice velkým přínosem pro turismus, propagují jméno našeho obvodu. Díky jejich věhlasu sem přijíždějí lidé z různých koutů celého světa a vidí i nádherné stavby z režného zdiva, zeleň, prostě všechno, co tu máme.
Mluvil jste o srdci Ostravy. Jednou z nejdůležitějších částí městského organismu bývá bydlení. Pokud se v obvodu dobře bydlí, dobře žije, přitahuje lidi, kteří kolem sebe tvoří další život. Jak to funguje ve Vítkovicích?
Jsme šestý největší obvod Ostravy. Na začátku jsme měli portfolio asi sedmi set bytů, dnes jich máme sedm set padesát a jejich počet stále navyšujeme. Máme zájem skupovat nemovitosti od těch, kteří u nás provozují obchod s chudobou, a po zrekonstruování využít tyto objekty ve prospěch obvodu. Jedině tak můžeme Vítkovice pozvednout. Snažíme se bydlení udělat dostupné, ale přitom kvalitní. Chceme, aby bytový fond rostl.
Daří se vám to?
Daří. Opravili jsme dva vybydlené domy, budeme kupovat další tři. Pravidelně posíláme majitelům nemovitostí, s jejichž nájemníky máme neustále potíže, dopisy, jestli nemají zájem prodat.
Je to obvyklá praxe?
Nevím. Naše vize ale taková určitě je. Budeme kupovat tři domy v Bivojově ulici a na další rok máme rozjednány další tři.
To je podle vás jedna z cest?
Ano, je to jedna z cest, jak můžeme Vítkovice pozvednout.
Daří se vám pracovat s nepřizpůsobivými, sociálně slabými? V některých obvodech je běžnou praxí vysídlit je, vyhnat. Ale tím se problém nevyřeší. Někde je dobrou praxí zakládat komunitní centra a pracovat s lidmi. Byť je to cesta na dlouhou trať, tak se to dlouhodobě vyplatí. Jak to je ve Vítkovicích?
My to máme půl na půl. Rozhodně tady nechceme jedince, s nimiž nejde pracovat, s nimiž není rozumná řeč. Ale máme tu Armádu spásy, Charitu Ostrava, tedy organizace, které se lidem věnují a jejichž klienti se často snaží se svým životem něco udělat. S Charitou Ostrava máme například společný projekt Stravenka – dáváme lidem bez domova možnost jednou týdně si vydělat pár korun, snažíme se je naučit tomu, že když v úterý přijdou do práce, za odpracovanou hodinu dostanou stravenku, za kterou si můžou koupit jídlo. Funguje to a jsme za to rádi.
Foto: Vladimír Pryček
Mnohdy funguje rozprostření nepřizpůsobivých a sociálně slabých do většího prostoru. Zkrátka třeba zrušení ghetta, kde je velká koncentrace těchto lidí, a rozprostření do prostoru, kde se třeba asimilují. Funguje to ve Vítkovicích? Jsou tady nějaké oblasti, které jsou pro vás těžce řešitelné?
Máme takovou oblast, asi jako všude. Prostě to tak je. Ale snažíme se rodinám, které mají chuť žít jinak, děti chodí do školy a rodiče do práce, umožňovat přestěhování na jiné adresy.
Když jsme u bydlení, tak si představím mladou rodinu, která od vás získá byt. Rodina potřebuje i další věci. Jak je to s mateřskými školami, základními školami a dalším zázemím v obvodě?
Máme tady základní školu se dvěma budovami – jedna je v ulici Šalounově, druhá v ulici Halasově. V ulici Šalounově jsme koupili další objekt, na který teď zpracováváme projekt – mělo by tam být polytechnické vzdělávání, dílny, kuchyňky, hudební sály, venkovní vyžití, hřiště, nová tělocvična. Je to projekt za zhruba sto padesát milionů korun. Chceme ho dotáhnout do zdárného konce. Od příštího školního roku budeme spouštět speciální vyučovací metodu založenou na projektu Zdravá škola. Jde o vyučovací program pro talentované děti, ve kterém budou mít o jednu vyučovací hodinu víc, než je obvyklé. Do toho spadá angličtina už od první třídy, logické myšlení a matematika.
Zjevně sázíte na školství.
Myslím si, že je důležité mít kvalitní školu, pokud chceme, aby lidé ve Vítkovicích nejen zůstávali, ale také měli chuť se sem přistěhovat.
A co mateřské školy?
Mateřská škola sídlí ve čtyřech budovách v různých okrscích obvodu. Máme dokonce soukromé školy – mateřské, základní i střední – například dva objekty soukromé školy AHOL, mateřinku Agel, dále také Primaškolu, PORG či EDIN. Nabídka je velká. Jsou tu i tři dětské skupiny.
Důležitá je taky práce. Jak je to se zaměstnavateli na území vašeho obvodu? Byť vím, že není problém přesunout se tramvají nebo autobusem do jiné části.
Určitě jsou tady velcí hráči – zaměstnavatelé, dlouhá léta zaběhlé firmy. Například pan Vaněk, Bernold, Temex, Třinecké železárny, Vítkovice.
Jak je to s volným časem v obvodu Vítkovice? Začněme sportem.
Když se budeme bavit o vrcholovém sportu, máme atletický stadion, kde hraje Baník. Ten nám chce sice utéct, ale na druhé straně by vítkovičtí hokejisté mohli hrát ve Vítkovicích, pokud by se zde stavěla nová hokejová hala. Uvidíme. Máme největší inline dráhu na Ostravsku, pořádají se zde závody, v areálu jsou hřiště, včetně hřiště na hokejbal. Dále máme lezeckou i boulderovou stěnu, spoustu hřišť pro malé děti, fotbalové, volejbalové i tenisové hřiště. Sportovní vyžití ve Vítkovicích je.
Přesuňme se ke kultuře. Máte tady stále slavnější scénu Divadla Mír, bude se stavět další. Jak moc je pro vás toto partnerství důležité? Kdy se na novou scénu mohou lidé těšit?
Myslím, že kultura je jedním z nejdůležitějších prvků v životě člověka. Divadlo Mír má své jméno a zvuk v celé České republice. Když bude zrovna u nás, bude to prostě paráda. Lidé, kteří sem přicestují na představení, si budou moci o Vítkovicích a o tom, jaké doopravdy jsou, udělat jasnou představu. Pokud jde o novou divadelní budovu, je podepsána smlouva o koupi pozemku, pracuje se na projektu. Spolupracujeme jak s městem, které projektuje podzemní garáže, tak s projektantkou Divadla Mír. Chceme zvelebit okolní prostředí.
Foto: Vladimír Pryček
Kromě toho jsme v kontaktu i s projektantem kliniky Gemini, která by měla být hned vedle Divadla Mír. Bude to komplex, kde budou sídlit specialisté, oční lékaři, ale v budově budou rovněž byty, plánovaná je i kavárna. Na protější straně vznikne nový objekt divadla, takže se nabízí nový zajímavý prostor na kolonádu, která by zasahovala i do sadu Jožky Jabůrkové. A ten se budeme snažit v budoucnu zrekultivovat.
Vy v podstatě budujete kus nového centra.
Je to tak. Aktuálně zpracováváme projekt na zvelebení sadu Jožky Jabůrkové, kde bychom chtěli nový altán, fontánu, chodníky, mobiliář, ploty, cesty. Snad se to podaří. Do konce roku uděláme projekt, pracovat budeme na etapy. Myslím, že do konce roku 2027 bychom mohli mít celý park hotový. Předešlé tři čtyři roky jsme se věnovali hřbitovu, kde jsme vybudovali novou smuteční síň, oplocení, rekonstruujeme chodníky. Dokončíme hřbitov a začneme s revitalizací sadu.
Velkým tématem je právě probíhající rekonstrukce vítkovického architektonického skvostu, jímž je vlakové nádraží. Navíc společně s městem plánujeme využít rozsáhlý přednádražní prostor jako interaktivní dopravní muzeum. Jde o další projekt, který bude významný a přínosný nejen pro náš obvod, kam přivede další turisty, ale i pro celou Ostravu.
Kde na to vše berete peníze? Jak jste na tom s rozpočtem?
Peněz není nikdy dost, co si budeme vykládat. Kdyby bylo víc, dalo by se vše udělat mnohem rychleji. Ale je třeba mít vizi a postupovat krok za krokem. Myslím, že to se nám daří. Snažíme se investovat stejnou měrou do zvelebování veřejného prostranství, zeleně, komunikací, chodníků i bytového portfolia.
Zvládáte to sami, nebo se musíte zadlužovat? Máte úvěry?
Brali jsme si úvěr před stavbou nové smuteční síně. Byl za skvělých podmínek: na dvacet let, padesát sedm milionů s úrokovou sazbou jedna celá padesát dva procent. Jednali jsme v pravý čas. Při tom, jak vypadá míra inflace v posledních dvou letech, bych řekl, že to bylo správné rozhodnutí. Úvěrové finance jsme použili na zvelebení majetku obce, demolici původní smuteční síně i na vybudování nové, nadčasové stavby. A ještě nám zůstalo na rekonstrukce dvou bytových domů, čímž jsme navýšili počet bytů v naší správě, jak jsem již zmínil.
Foto: Vladimír Pryček
Samozřejmě, že vše jsme mohli realizovat jen díky spolufinancování ze strany města Ostravy, ale investice to byla dobrá. Naopak mě mrzí, že kvůli dluhové brzdě jsme si mohli sáhnout jen na padesát sedm milionů.
Existují další rozvojové plány Vítkovic?
Těch je spousta. V dané chvíli například řešíme budoucnost bývalého závodu tři v sousedství městského stadionu. Není v majetku obvodu, ale jde o prostor v srdci Ostravy, kde nechceme mít další továrny a výrobní haly. Zastupitelstvo obvodu proto dalo na magistrát podnět na změnu územního plánu. Chtěli bychom tam bydlení, služby pro občany a s tím související infrastrukturu. Záleží nám na tom, aby zvolená architektura vhodně doplnila naši městskou zástavbu i mobiliář, takže chceme u tak významných změn být.
Nabízí se tím tedy velký prostor pro rozvoj Vítkovic.
Ano, je to tak. Proto jsem rád, že ve Vítkovicích se nám podařilo zachovat stavební úřad, do jehož správního území spadají i Mariánské Hory, Hulváky a Nová Ves. Vítkovice se budou rozvíjet, území na to mají. Myslím, že obvod má velký potenciál, a věřím, že to vidí také investoři.
Vítkovice mají našlápnuto. Nebojíte se o ně.
Nebojím. A věřím, že v budoucnu bude ve Vítkovicích chtít bydlet stále víc lidí.