Sport
15/03/2023 Petr Sobol

Vítkovice jdou v play-off na Kometu. Série začíná už v pátek

Soupeřem Vítkovic ve čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023 je Kometa Brno. Ostravský celek vyzve mužstvo z jihomoravské metropole ve vyřazovací části potřetí v historii. Série začíná v Ostravě v pátek a v sobotu.

Prodloužení posledního zápasu předkola play-off určilo, na koho Vítkovice narazí ve čtvrtfinále. Výhra Liberce nad Plzní přisoudila druhému celku po základní části brněnskou Kometu. Souboj na čtyři vítězná utkání začíná na ostravském ledě v pátek 17. března (17:00) a v sobotu 18. března (19:00). Odvety v Brně jsou na programu v úterý 21. března (17:00) a ve středu 22. března (19:00).

Brňané si cestu do čtvrtfinále museli proklestit přes předkolo, ovšem s trochou nadsázky se dá říct, že to neměli až tak těžké. Přestože dlouhodobá statistika vzájemných utkání s Mladou Boleslaví favorizovala středočeský tým, byla to Kometa, kdo ve čtyřech zápasech nasbíral tři výhry a slavil postup. Po výhrách v Brně 4:2, 2:1 přišel nezdar 1:2 a pak postupový úspěch 5:1.

Brankář Dominik Furch se rozchytal do výborné formy. Góly se rozložily mezi více střelců, po dvou zásazích mají na kontě Strömberg, Holík, Kundrátek a Flek. Kometa byla v sérii s Boleslaví silná v přesilových hrách, dosáhla úspěšnosti 33,33%, přičemž ubránila 75% oslabení.

Vzhledem k tomu, že série skončila v Mladé Boleslavi už v neděli, měl tým trenérů Patrika Martince a Jaroslava Modrého relativně dostatek času na odpočinek i přípravu na sérii v Ostravě.

V celé ligové a extraligové historii se Vítkovice a Kometa potkávají v play-off potřetí. Obě předešlé série jsou navíc ještě v blahé paměti současných fandů.

Oba týmy se poprvé ve vyřazovacích bojích potkaly ve čtvrtfinále 2018. Vítkovice tehdy jako čtvrtý celek základní části vyzvaly pátou Kometu, ale tempu druhého mistrovského rychlíku Brňanů nestačily. Kometa vyhrála 4:0 na zápasy a pár týdnů na to slavila historický 13. mistrovský titul.

Podruhé se oba soupeři do sebe zaklesli v covidem poznamenané sezoně 2020/21, respektive v předkole. Domácí výhoda byla opět na straně Vítkovic a v sérii na tři výhry se po zápasech v Ostravě ujaly vedení 2:0. V Brně však Kometa krok srovnala a rozhodoval poslední pátý zápas, ve kterém byli o něco lepší právě hosté zpod Špilberku.

Historická bilance play-off mezi Vítkovicemi a Kometou tak vyznívá ve prospěch Brna. Třetí kapitola vzájemných bitev v rámci vyřazovacích bojů se ale teprve začne psát.

Ostravané jako druhý celek základní části čekali na soupeře pro čtvrtfinále. Mezi posledním zápasem 52. kola a prvním zápasem čtvrtfinále měli přesně 12 dnů bez utkání.

„Co je lepší? To ukážou až zápasy. Já věřím, že jsme volno využili k dobré přípravě a snažili jsme se fakt nachystat na to, abychom – až přijde zápas – měli fyzickou i herní kondici,“ zmínil brankář Aleš Stezka.

Vítkovičtí na soupeře trpělivě čekali, nekalkulovali ani si nevybírali. „Soupeře jsme nevybírali, čekali jsme na to, kdo na nás vyjde. Je to Kometa. Čekáme těžký souboj. Každá série bude těžká. Je to už boj osmi nejlepších mužstev a každý soupeř má svou kvalitu. Každý zápas bude na krev, jak už to v play-off bývá,“ odtušil hlavní trenér Miloš Holaň.

Speciální příchuť může mít čtvrtfinále pro Petera Muellera, který teprve před necelým rokem odešel z Komety do Vítkovic. „První myšlenka, když jsem zjistil, že jdeme na Kometu? Řekl jsem si – samozřejmě,“ pousmál se drobně americký forvard nad mírnou škodolibostí osudu. „Bude to pro nás určitě výzva. Kometa měla velmi dobrou sérii proti Boleslavi. Ale obecně je jedno, na koho v play-off narazíte. Pro nás je to první krok, který musíme udělat. Věřím, že jsme připravení.“

„Myslím, že nám fanoušci chodili po celou sezonu v hojném počtu a čekáme, že to bude to samé v play-off. Bude to i o divácích, kteří jsou ten pomyslný šestý hráč na ledě a my budeme velice rádi, když za námi budou opravdu stát, po celou dobu a v hojném počtu,“ vyslovil přání trenér Holaň.

Na domácí prostředí se těší i miláček tribun Stezka. „Je to hlavně super pro naše fanoušky, kteří byli po celou základní část super, chodili ve velkém počtu – návštěvnost byla třetí nejvyšší z celé ligy. To je paráda a pro nás je to velká podpora. Určitě je dobře, že můžeme začínat doma, před našimi fanoušky.“

Sdílejte článek