Proměny kraje
14/11/2019 Jan Smekal

​Videomaping připomněl listopad 1989. Se svobodou souvisí i odpovědnost, řekl hejtman Vondrák

Moravskoslezský kraj se připojil k oslavám 17. listopadu videomapingem, který připomněl události z roku 1989.

Promítání na budovu krajského úřadu se uskutečnilo ve středu a začalo symbolicky v 17:11. Sledovali jej studenti ostravských gymnázií. V následujících dnech bude k vidění každý den po setmění, takže se na něj mohou podívat všichni kolemjdoucí.

Studenty před budovou krajského úřadu přivítal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák společně s ředitelem úřadu Tomášem Kotyzou. Před samotnou projekcí zavzpomínal na dobu před třiceti lety a zdůraznil, že tehdejší revoluce vznikla především z iniciativy studentů.

Videomaping trvající osm minut připomněl události z roku 1989. Následně se všichni přesunuli do sálu zastupitelstva, kde radní kraje diskutovali s ostravskými studenty, a to nejen o událostech, které se udály před třiceti lety.

A studenti nebyli nijak ostýchaví, spíše naopak. Postupně se hlásili a pokládali radním jednu otázku za druhou. Ptali se na dobu před rokem 1989, jak tehdejší listopad prožívala Ostrava a co se v ní odehrávalo, jestli byl předešlý režim vyloženě jenom špatný a nedá se na něm najít i něco pozitivního.

Ptali se ale také na současnost. Zajímalo je, co dělá kraj pro to, aby zastavil odliv mladých lidí do jiných částí republiky, ještě více zvýšil bezpečnost především v některých částech Ostravy či vylepšil celkovou image regionu, na který se stále spousta lidí ještě dívá jako na černou, špinavou oblast zaměřenou výhradně na těžký průmysl.

Hejtman Ivo Vondrák mluvil o tom, že na předchozím režimu nedokáže najít nic pozitivního, že by se do takové doby nikdy nechtěl vrátit. A pokud jde o svobodu, tak studentům zdůraznil, že s ní úzce souvisí také odpovědnost, za to, co lidé dělají, jak se chovají, protože v demokracii jim nikdo nic nepřikazuje.

Vondrák poznamenal také to, že díky Moravskoslezskému inovačnímu centru mohou mladí lidé začít snadněji podnikat a že kraj už dávno není orientovaný jen na těžký průmysl. Působí v něm řada firem z oblasti IT.

V neposlední řadě region pořádá spoustu kulturních a sportovních akcí. Ať už je to festival Colours of Ostrava, turnaj světové série v beach volejbalu nebo mistrovství světa hokejistů do 20 let, které bude pořádat Ostrava na přelomu roku společně s Třincem.

Náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka poukázal na to, že před rokem 1989 tehdejší režim vnucoval lidem, co si mají myslet.

Pokud jde o budoucnost, představil studentům plánovanou vysokorychlostní trať, díky které se bude možné dostat z Ostravy do Brna za 40 minut. Věří tak, že za deset let budou lidé moct bydlet v Ostravě, ale pracovat klidně v Brně nebo v Praze.

Jiří Navrátil, který má na starosti sociální oblast, pak poukázal na to, že za komunismu byli hendikepovaní lidé zavření v ústavech, zámcích, kde spávali i ve dvaceti lidech v jedné místnosti a vstávali na písknutí. V dnešní době se je daří začleňovat do společnosti, takže dokážou žít po boku zdravých lidí, což je podle Navrátila obrovský pokrok k lepšímu.

A byť se všichni radní shodli na tom, že na komunistickém režimu nebylo nic pozitivního, nějaké klady nakonec našli.

Náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo zavzpomínal na to, že jako dítě běhal se svými kamarády venku, hrál s nimi fotbal, na schovávanou, půjčovali si navzájem kolo, lyže a když se vyskytl nějaký problém, uměli si i poradit. Kdežto když se dnes někomu něco pokazí, neví si s tím rady.

Sdílejte článek