Společnost
13/03/2017 Jaroslav Baďura

Více kin, filmů i promítacích dnů. Festival Jeden svět míří do Ostravy

Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Ostravě nabídne 40 filmů. Na několika místech Ostravy se uskuteční od 31. března do 9. dubna.

„Festival je v Česku už od roku 1999, a od té doby se vyprofiloval na jeden z našich nejvýznamnějších filmových festivalů. Je postavený především na osvětě a vzdělávání,“ říká Kristýna Konczyna, hlavní koordinátorka festivalu.

„Vznikl primárně za vzdělávacími účely, promítá se nejvíce pro školy, z řad žáků a studentů máme také většinu diváků. Vedle toho je festival přehlídkou nejlepší světové dokumentární tvorby na téma lidských práv, ale i na téma současné politiky, moci médií nebo ochrany životního prostředí.“

Kristýna Konczyna. Foto: Archiv

Kristýna Konczyna. Foto: Archiv

Kdo je pořadatelem festivalu?
Festival pořádá humanitární organizace Člověk v tísni. Hlavní program festivalu probíhá v Praze, odkud se pak rozjíždí do 32 dalších měst v ČR včetně Ostravy. V Ostravě se letos bude konat již 18. ročník. Festival se zde i za přispění města a dalších sponzorů, za posledních několik let rozrostl na největší filmový festival v regionu. Je to i díky bohatému doprovodnému programu a řadě zajímavých osobností, které se účastní debat. Do Ostravy každoročně díky festivalu přijíždějí kvůli divákům váleční reportéři, humanitární pracovníci, diplomaté, akademici, terénní sociální pracovníci, lékaři a samozřejmě také tvůrci dokumentárních filmů, a debatují s diváky o tématech, které hýbou světem a Českem.

Na jaké filmy se diváci mohou těšit a kolik snímků v Ostravě uvidí? 
V Ostravě letos uvidíme od 31. března do 9. dubna celkem 40 filmů v rámci 56 projekcí. Pofilmové besedy a diskuse plánujeme k asi 30 filmům – letos vedle režisérů českých dokumentů přijedou i takové osobnosti, jakými jsou ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, filantrop, matematik a zakladatel projektu Demokracie 21 Karel Janeček, novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová, Marek Štys z Člověka v tísni nebo novinářka Silvie Lauder. Dále se v rámci debat představí také spousta ostravských hostů – ať už pedagogové z Ostravské univerzity nebo sociální pracovníci z různých ostravských neziskovek a organizací.

V čem je festival letos jiný?
Jeden svět bude letos probíhat již tradičně v Minikině, Klubu Atlantik a v kině Art, kde promítáme pro žáky a studenty ostravských základních a středních škol a gymnázií. Druhým rokem budeme promítat ve stále více vyhledávaném Kině Cineport v Dolní oblasti Vítkovice. Nově budeme letos v promítat také v Centru Pant na Nádražní ulici a jeden den (poslední festivalovou neděli) obsadíme na celé odpoledne také Kino Luna z Ostravě-Jihu, kde budeme mít kromě dvou večerních projekcí také odpolední promítání pro děti. Po loňským zkušenostech a vyhodnocení diváckých dotazníků jsme se také rozhodli protáhnout festival o dva dny.

Součástí festivalu je i doprovodný program – co vše jste letos připravili? 
Po loňském velkém úspěchu s konceptem Friendly Places – spřátelených míst festivalu, kde najdete festivalové informace – jsme letos jejich síť rozšířili na celkem 22 kaváren a restaurací. Některé Friendly place nabízejí doprovodné výstavy, speciální jednosvětové dezerty a všude byste měli najít festivalové noviny a letáky. Dva roky se nám také daří přitáhnout návštěvníky na tzv. “food day” (den s jídlem) s podtitulem “ochutnáváme” svět. Ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců oslovujeme cizince žijící v Ostravě, kteří během jednoho festivalového odpoledne mohou představit návětěvníkům své národní speciality. Tato akce proběhne v sobotu 1. duba od 13:00 v prostorách Provozu Hlubina a bude po ní následovat projekce filmu Brouci – o hmyzu jako budoucí alternativě našeho jídelníčku. Festival Jeden svět se letos rozrostl také o filmy se speciálními titulky pro neslyšící a nevidomé, kterým jsme se rozhodli věnovat celé nedělní odpoledne (9. dubna) v Cineportu a Provozu Hlubina. Kromě samotných projekcí se speciálními titulky pro handicapované si budou moci všichni diváci vyzkoušet základy znakové řeči a různé pomůcky, které právě handicapovaným usnadňují život.

Na jaké snímky a doprovodné akce se vy osobně nejvíce těšíte?
Mých osobních filmových favoritů je hned několik. Vedle zahajovacího filmu Není úniku o tom, jak se Irák vyrovnává s odchodem amerických vojsk a zároveň s nástupem Islamského státu, nebo dokumentu Čekání, který sleduje afghánskou utečeneckou rodinu v Dánsku, která i přesto, že se integrovala do společnosti, žije v neustálé nejistotě, zda jí bude udělen azyl či nikoliv. Festival Jeden svět není ale pouze o válečných situacích nebo lidech, jejichž životy a lidská práva nevratně ovlivnily humanitární katastrofy. V programu najdete také společenská témata, která se dotýkají každého z nás – například ve filmu Blanche nebude sedět v koutě o arteterapii a citových potřebách seniorů v pečovatelských domech nebo filmu o současných možnostech lidské reprodukce (Future Baby) nebo v českém dokumentu o možnostech náhradního mateřství Duši neprodám.

Kde mohou diváci a zájemci o návštěvu festivalu najít podrobné informace? 
Podrobné informace o festivalu mohou nalézt na webových stránkách www.jedensvet.cz/ostrava nebo na našem facebooku a dále samozřejmě právě na jednotlivých Friendly places festivalu nebo přímo v kinech, kde bude festival probíhat.

Sdílejte článek