Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Politika

Velký návrat: ČSSD povede do krajských voleb Petr Kajnar

​Bývalý ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) vyloučený před šesti lety z ČSSD stane v čele její kandidátky pro krajské volby na podzim 2020.

Petr Kajnar ještě coby primátor Ostravy. Foto: ostrava.cz

Rozhodli o tom dnes delegáti krajské konference v Ostravě. Kajnara, který se vrátil do strany i politiky, v čele kandidátní listiny podpořilo 52 z 54 přítomných delegátů. Volbu musí potvrdit vedení strany. Novinářům to řekl krajský předseda Tomáš Hanzel, který dnes obhájil post v čele krajské organizace.

Kajnar by se měl utkat třeba s nynějším hejtmanem Ivo Vondrákem (ANO), který má podle dostupných informací funkci obhajovat. Kajnar po svém zvolení uvedl, že kraj se musí orientovat na nový průmysl.

"Starý průmysl už je z větší části pryč, ale pořád tady jsou jeho zbytky, myslím Liberty Ostrava. Může se stát, že kvůli světovému vývoji na trhu s železem skončí," uvedl Kajnar.

Podle něj není jasná ani situace na trhu s uhlím. "Za 30 let tady nebude ani Liberty, ani doly, bude tady úplně nový typ průmyslu a teď jde o to, aby tady nebyly jenom montovny," řekl Kajnar - předseda ostravské ČSSD.

Na kandidátce je kromě Kajnara karvinský primátor Jan Wolf nebo primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, krajská zastupitelka Kateřina Chybidziurová nebo někdejší novojičínský starosta Jaroslav Dvořák.

Kajnar před volbami do Sněmovny v roce 2013 dvakrát u soudu neúspěšně napadl kandidátku ČSSD, že nebyla sestavena demokraticky. Kajnar, tehdy ještě předseda moravskoslezské ČSSD, na ní chyběl.

Tvrdil, že schvalování listiny odporovalo stanovám ČSSD a podal proto žalobu. Někteří členové strany jej vyzvali, aby se vzdal členství, což neučinil a počátkem roku 2014 mu bylo členství zrušeno. Kajnar posléze žalobu stáhl.

Třiašedesátiletý Kajnar se do čela kandidátky ČSSD poprvé dostal v komunálních volbách v roce 2006 a následně se stal primátorem. Místo lídra obhájil i při volbách o čtyři roky později. ČSSD komunální volby v Ostravě v roce 2010 vyhrála tehdy poprvé od roku 1990. Po vyloučení z ČSSD primátorské křeslo neúspěšně zkusil obhájit coby lídr vlastního hnutí Ostravské fórum.

Kajnar se před několika dny kontroverzně vyjádřil k případu městského domova pro seniory Slunečnice, jehož personál údajně ponižoval klienty. Na sociálních sítích poukázal na psychickou náročnost a nedostatečné ohodnocení práce pečovatelek, psal ovšem o péči o "dementní starce a stařeny".

Sociální demokraté se v Ostravě potýkají s problémy. Předsednictvo ČSSD v září rozhodlo o zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě. Někdejší ostravská předsedkyně Jana Vajdíková před časem kritizovala, že členům zrušených místních organizací se brání v přechodu do jiných organizací ČSSD.

Krajské volby v roce 2016 vyhrálo ANO ziskem 25,7 procenta hlasů, druhá ČSSD měla 16,66 procenta a KSČM 11,38 procenta. Do krajského zastupitelstva se dostali i lidovci, kteří získali 10,17 procenta hlasů, pak Koalice SPD a SPO se ziskem 7,02 procenta hlasů a ODS, kterou volilo 6,93 procenta voličů.

Koalici utvořilo ANO, lidovci a ODS.