Společnost
10/02/2016 ČTK

Ve Smilovicích budou dočasně pobývat iráčtí křesťanští uprchlíci

Ve středisku Karmel ve Smilovicích na Frýdecko-Místecku by v nejbližší době měla být dočasně ubytována skupina zhruba 30 iráckých křesťanských uprchlíků. Informaci dnes potvrdil Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která celý projekt organizuje a financuje.

Do Česka by postupně mělo přesídlit celkem 153 iráckých křesťanů, kteří jsou v ohrožení kvůli agresi takzvaného Islámského státu v Iráku. Přesídlení běženců v loňském roce schválila vláda.

„Všechno se teď připravuje. Lidé by měli přijet v horizontu jednoho až dvou týdnů, pravděpodobně to upřesníme zítra (ve čtvrtek), protože se to stále vyvíjí. Řešíme jejich povolení k opuštění Iráku, letenky a tak dále,“ uvedl Frýdl.

Podle něj nadace v místě spolupracuje se Slezskou diakonií, která se bude o uprchlíky starat. Lidé by v zařízení měli strávit zhruba dva měsíce, následně by měli začít pobývat v bytech, které pro ně zajistí nadace.

Rodinám se po příjezdu do Smilovic začnou věnovat čeští učitelé a sociální pracovníci, kteří je budou učit česky a zároveň jim budou nápomocni při aklimatizaci a začleňování do společnosti.

„Slezská diakonie je charitativní organizace, která vždy pomáhá lidem v krizi a je nápomocna všude tam, kde je potřeba. Příchozí křesťanské rodiny se ocitly v nouzi a v naší zemi mají šanci nalézt nový domov a začít nový život v bezpečí. Chceme jim pomoci tuto šanci využít,“ uvedla ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková.

Starosta Smilovic Miroslav Nogol dnes řekl, že na příští pondělí svolal v obci zastupitelstvo, kde by se o ubytování uprchlíků v obci mělo hovořit.

„Dozvěděl jsem se to v pondělí, kdy jsem měl schůzku se Slezskou diakonií. Svolal jsem na (příští) pondělí zastupitelstvo. Beru to tak, že lidem je důležité pomoci. Věřím, že to jsou lidé prověřeni a nemělo by hrozit nějaké nebezpečí,“ uvedl starosta.

Větší obavy má spíše z toho, aby se středisko nestalo terčem extremistů. „To je horší, já věřím, že naši lidé jsou soudní. Tady nejsou špatní lidé, je nás jenom 760, ale mám větší obavy z toho vnějšího tlaku,“ podotkl Nogol.

Příjezdem uprchlíků už se zabývali i radní nedalekého Třince. „Pro nás je velmi důležitá a podstatná informace, že se jedná o křesťany, kteří vyznávají podobné hodnoty jako my a že jsou to rodiny s dětmi, které prošly bezpečnostními prověrkami a zdravotními prohlídkami. Proto považujeme podání pomocné ruky lidem v nouzi za potřebné. Jestli se v budoucnu někteří z nich začlení do života v našem městě nebo si pro svůj další život zvolí jiné místo v ČR, už ukáže čas,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Část uprchlíků z Iráku už v Česku je, jsou ubytováni v rekreačním středisku Okrouhlík u Jihlavy.

Sdílejte článek