Kultura
25/07/2022 Petr Sobol

Ve čtvrtek startuje Štěrkovna Open Music. Za rok dorazí i legendární kapela

Tradiční hudební festival Štěrkovna Open Music, který se letos uskuteční 28. až 30. července, nabídne řadu špičkových jmen české hudební scény.

Na festivalu vystoupí například lady soul Marie Rottrová, s novým koncertním programem Vojtěch Dyk a B-Side Band, Tomáš Klus v doprovodu pěveckého sboru Permoník či kapely Čechomor a Jelen. Festival se uskuteční v areálu Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Důvodem změny místa je nedokončená revitalizace Hlučínského jezera.

„Bohužel ještě nemůžeme festival pořádat v Hlučíně. Areál hornického muzea Landek Park je však vzdušnou čarou od Hlučína jen šest kilometrů. Je dobře dostupný autem, na kole či hromadnou dopravou," řekl za pořadatele David Moravec. Dodal, že oproti loňskému roku bude areál větší a lépe schůdný. „Zmizely nepříjemné pražce, o které jsme všichni zakopávali. Terén je celkově vyrovnaný," uvedl. V plánu jsou i splachovací toalety a posílení mobilní sítě. Vyměnit vstupenku za pásek a nabít kredit si budou moci lidé již od pondělka před festivalem v Outlet Arena Moravia.

Na programu třídenního festivalu jsou tři desítky interpretů. Představí se i kapely Visací zámek, BSP či Traktor. Mladší publikum zase ocení vystoupení rapera Pauliho Garanda, divoké německé party N.O.H.A. či Báry Polákové. Milovníci folku či lidové písně zase potěší Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Čechomor a Bratři Ebenové. Vystoupí ale i Monkey Business, Sto zvířat, Polemic, Poletíme?, Děda Mládek Illegal Band, Vypsaná fixa a řada dalších.

Pořadatelé i letos myslí na návštěvníky z Hlučína a chtějí jim ulehčit přepravu. Pojede proto více autobusů, k dispozici bude velkokapacitní parkoviště i úschovna kol. Pravidelně bude jezdit expresní spoj mezi Hlučínem a areálem festivalu. Posíleny budou v nočních hodinách i další autobusové linky. Například linka 52 směrem na Šilheřovice i linky jedoucí dál na Opavsko. Lidé z Bohuslavic, Píště, Hatě i dalších obcí se tak pohodlně dostanou na festival i z něj.

Lidé, kteří vyrazí autem, budou moci zaparkovat v areálu obchodního centra Outlet Arena Moravia i na plochách v jeho sousedství. Ti, co přijedou na kole, budou mít k dispozici i úschovnu kol.

Další ročník hlučínského festivalu Štěrkovna Open Music, který je třetí největší akcí svého druhu v Moravskoslezském kraji a největší, která se koná mimo Ostravu, se bude konat opět na břehu Hlučínského jezera. Tedy v původním areálu, kde hudební přehlídka vznikla a poslední dva roky se tam v souvislosti s revitalizací jezera konat nemohla.

Návrat pořadatelé chtějí pojmout velkolepě a slibují koncert jedné z největších legend československé hudební scény, která v Hlučíně ještě nevystupovala. Jména prvních interpretů, kteří vystoupí v roce 2023 u jezera v Hlučíně, zveřejní už na závěr letošního ročníku. Vzápětí pak odstartuje i předprodej vstupenek. „Do Hlučína přijede legendární kapela, o kterou jsme se snažili víc jak deset let. Její skladby zná doslova každý. Zvučných jmen ale bude podstatně více. Festival bude velkolepou oslavou hudby," řekl Moravec.

Matěj Ostárek, další člen pořadatelského týmu, doplnil, že na návrat do Hlučína se těší. „Jsme moc vděční za dvouletý azyl, který jsme našli v Petřkovicích. A hlavně za vstřícný přístup ze strany Landek Parku. Tamní areál má své kouzlo a dva roky je to náš společný domov. Festival ale patří do Hlučína. Vznikl tam a z Hlučína také pochází velká většina organizačního týmu, brigádníků i partnerů akce," řekl Ostárek.

První tři interprety ročníku 2023, který bude osmnáctým v historii, pořadatelé zveřejní 30. července na závěr toho letošního. Půjde o jména tří hlavních hvězd. Následně pak prvního srpna odstartuje předprodej vstupenek.

Generálním partnerem festivalu bude hlučínská stavební společnost Tomáš STRAUB s. r. o. Akce se uskuteční za podpory Moravskoslezského kraje a náměstka hejtmana pro kulturu Lukáše Curyla.

Sdílejte článek