Nejnovější zprávy: V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové V Ropicích havarovala cisterna naplněná 25 tunami čokolády

Byznys

Václav Svěrkoš: Z hráče manažerem

Střílel góly za Baník, reprezentaci, i ve Francii, Německu a Řecku. Když nemohl na hřiště, fandil v kotli, a dnes je fotbalovým manažerem na plný úvazek.


Autor: Vladimír Pryček

Potkáváme se na Bazalech. Přichází štíhlý, vysportovaný a dobře oblečený kluk, který by do kádru Baníku na první pohled pořád ještě skvěle zapadl.

Po angažmá v Německu, Francii, Rakousku i Řecku se vrátil do Baníku, aby ještě jednou dopřál nejlepším fanouškům pořádný úspěch.

Těžké zranění kolene mu však nedovolilo splatit svými góly milovanému klubu vše, za co je mu vděčný, a z jeho hlasu je pořád cítit, jak jej to mrzí.

„Kariéru mi ukončilo zranění, bylo to náhlé a najednou jsem neměl co dělat. Rok dva jsem se snažil udržovat, trochu doufal v návrat, ale pak už bylo definitivní, že na hřiště nemohu,“ dodává.

Ono nicnedělání mělo i svou pozitivní stránku, Václav se věnoval své rodině a mohl přemýšlet, co dál. Čas s rodinou je pro něj důležitý, proto ani neuvažoval o roli fotbalového trenéra. „Trenér tráví na stadionu ještě více času než hráči a já už měl těch víkendů na stadionech, v autobusech a letadlech vážně dost,“ upřesňuje a dodává, že práce v agentuře se dá lépe plánovat a organizovat. Navíc s pomocí moderních technologií agent často ani nemusí přímo na hřiště.

„Ovšem na mladé kluky z Baníku, Karviné, Opavy se snažím jezdit osobně, přece jenom je to kousek a člověku by to hřiště chybělo,“ usmívá se.

Agenturu zakládal s právníkem Ondřejem Mikou, dnes již mají několik skautů v zahraničí a agenta v Rakousku.

„Během kariéry mě zastupovaly tři společnosti, nemůžu říct, že to dělali špatně, ale určitě to mohli dělat jinak,“ konstatuje Václav, který chce být v užším kontaktu s hráči a být jim i trochu parťákem. Proto v agentuře nemá stovky fotbalistů, jen něco okolo třiceti, což umožňuje pravidelné osobní schůzky s mladými hráči i jejich rodiči.

„Agenturu a agenty vnímám spíše jako partnery sportovců. Není to tak, že když kluk podepíše smlouvu, automaticky to znamená, že z něj bude skvělý a bohatý fotbalista. K tomu vede dlouhá a strastiplná cesta,“ popisuje. Agent ve Svěrkošově pojetí je mentorem, který se snaží hráčům připravit co nejlepší podmínky pro jejich rozvoj a maximalizovat jejich šance na úspěch.

„Chceme, aby mladí hráči věnovali čas jen fotbalu, škole a rodině a zbytek nechali na nás. Vedeme hráčům účetnictví, umíme jim poradit se základy finanční gramotnosti, zajistíme nadstandardní zdravotní péči a spolupracujeme také s uznávaným sportovním psychologem Marianem Jelínkem,“ shrnuje práci agentury Václav Svěrkoš.

A jedním dechem dodává: „Sportovní psychologie je za mě téma, které se bude do budoucna jen rozvíjet. V době existence sociálních sítí je to stále víc potřeba. Mladý hráč si třeba na Instagramu po jednom nevydařeném zápase přečte, že neumí kopnout do balonu a často i horší věci, vytržené z kontextu, a to někteří hráči snáší velmi špatně, neumí se s tím vyrovnat. I na tom s nimi pracujeme.“

Sám Václav svým klukům, jak jim říká, vysvětluje, že jen talent nestačí, a že musí myslet i na zadní vrátka a starat se nejen o své tělo. Sám je jasným příkladem toho, že kariéra sportovce je vrtkavá, vždyť skončil ze dne na den ve třiceti letech.

Co tedy dělá jeho agentura jinak? Nepodepisuje mladé hráče za každou cenu, neobchází pravidla, ale jedná přímo. Prostě tak, jak vystupoval na hřišti. A vyplácí se to! První roky fungování musel firmu dotovat, ale v posledních letech je již ekonomicky stabilní a fungující, pandemii navzdory.

Když se jej ptám, co si z vrcholového sportu přinesl do podnikání, jako první zmíní vytrvalost, přímočarost a ostré lokty. Přiznává, že z počátku mu dělalo trochu problémy, zvyknout si na to, že obyčejné podání ruky už dnes moc neznamená, a proto je třeba být připraven na řadu úskoků a vytáček. A vytrvat.

Do míče si už od svého zranění nikdy pořádně nekopl. Koleno to nedovolí, ale pohyb k urovnání myšlenek po náročných jednáních potřebuje. „Oblíbil jsem si golf a moc rád chodím na Lysou. Loni jsem dal přes šedesát výšlapů,“ upřesňuje Václav. Letos je to prý s výstupy zatím slabší, ale už pracuje na nápravě, protože za každý výšlap na Lysou horu dává příspěvek mobilnímu hospici a ten přece nesmí zklamat!

Václav Svěrkoš

*1. 11. 1983
41 ligových gólů v dresu Baníku
3 góly v národním týmu