Sport
16/02/2018 Tomáš Svoboda

V sobotu to začne! 10 důvodů, proč sledovat Baník v jarních bojích o záchranu

Za Baník život dej, hlásají mnozí z fanoušků, kteří nepochybně na jaře budou podporovat oblíbený klub na jeho cestě za záchranou. Magazín PATRIOT vybral dalších deset důvodů, proč bude stát za to notně posílenou chloubu Ostravy sledovat.

Barošovo loučení. „Kde je ten zk….syn?“ To jsou jedny z posledních slov legendárního Milana Baroše na ligové scéně. Následek? Pokuta 100 tisíc a kapku zhoršená pověst nejen u rozhodčího Jílka. I to jsou faktory, které aktuálně zraněnou ikonu poženou k opětovnému návratu na hřiště. „King Bary“ se zkrátka musí loučit v plné parádě. Ideálně tak, jak si stanovil před sezónou. „Je třeba udělat všechno proto, aby se liga zachránila,“ pravil. Asi každý mu přeje, aby k tomu ještě několika góly přispěl.

DSC_0202

Fotbalová fabrika. Vytvořit zázemí pro mladé, kteří pak s nadšením sledují příběhy svých ligových idolů a časem se sami, pokud mají dost talentu a píle, dostanou na vrchol. To je stará podstata Baníku, který se jakožto fotbalová fabrika pozvolna rozjíždí k výrobě na plný výkon. Vznikají nová hřiště, plánují se další a modernizuje se infrastruktura. Produktem je zatím pouze jeden odchovanec, který bude hrát ligu, ale buďme, přátelé, rádi aspoň za Denise Granečného. Poctivě rubej, synku!

denis_sparta_fcb

Kučerův reparát. Jednou dostali gól brzo, podruhé jej příliš překvapivě dali, a potřetí polovina týmu náhle otěhotněla! Ne, teď už vážně. Z trenéra Radima Kučery se stal ligový úkaz jak proto, že na lavičce přežil, i když 13 zápasů nevyhrál, tak proto, že vždy dokázal najít novou příčinu špatných výsledků. Vynikající rétor z něj asi nebude, ale pověst nadějného trenéra by už konečně potvrdit měl. Vždyť na trpělivost, jakou s ním má současný majitel, marně spoléhala mnohem větší esa.

FCB_SLA012

Lepší budoucnost. Jsou to dva roky, co Baník patří Václavu Brabcovi, který postupně podniká kroky k lepší budoucnosti. Nadcházející jaro může být milníkem, který o tom hodně napoví. Tým posílený o osm zkušených hráčů by měl náročnou záchranářskou misi zvládnout a položit kvalitní základy do dalších let. Nemyslete si, uteče to jako voda a „Baníček“ bude stoletý. Myslí si snad, sakra, někdo, že by se i v roce 2022 měl na vypůjčeném stadionu strachovat o 14. místo?

FCB_SLA015

Moudří rádcové. Letošní zima byla v Ostravě unikátní nejen díky masivnímu nakupování hráčů. Trenér Kučera je nově podřízen sportovní radě, ve které jsou osobnosti jako Zdeněk Nehoda, Petr Uličný či Marek Jankulovski. Na jednu stranu je to senzační změna, od které se čekají výsledky, na druhou stranu se málokterý odborník cítí volně, když má nad sebou takovouto „komisi“. Co dodat? Žijeme holt v době, kdy má (nejen) Baník mnoho učedníků, ale málo mistrů.

petr_ulicny_web

Noví parťáci. Marketingoví mágové postavili jarní příběh Baníku na nových parťácích Milana Baroše, tak si přejme, aby jejich odhodlání, se kterým shlížejí z billboardů, vydrželo co nejdéle. Martin Fillo, Václav Procházka či Jiří Fleišman, to jsou jména, která budou muset ukázat, že jejich ostravskou motivací je něco víc než průvan v peněžence pana majitele. Což o to, šanci od fanoušků dostanou, ale pak už bude jenom na nich, zda si na ně v Ostravě i po letech někdo vzpomene.

FCB_SLA021

Pohárová vidina. Každý o něm sní a každý na něj občas aspoň trochu myslí. Ne, není to vychlazený Radegast, ale domácí pohár, trofej, která je vstupenkou do Evropy. Stačí porazit „jenom“ tři soupeře a může v ní být i Baník. „Když už jsme došli do čtvrtfinále, fanoušci si zaslouží, abychom se o úspěch v poháru poprali,“ prohlásil trenér Kučera, jehož osobní akcie na podzim stouply právě díky pohárové výhře na Spartě. Jestliže na konci února zvládne misi v Mladé Boleslavi, bude zase o dost veseleji.

banik_hruby_acs

Síla peněz. Málokdo to přizná, ale peníze jsou tím, co lidi zvedá ze židlí. Majitel Baníku jich má dost, a tak neváhal investovat zhruba 30 milionů korun do posílení mužstva. To víte, podzimních 11 bodů a 15. místo v tabulce jsou argumenty, které by zabraly i na strýčka Skrblíka. Teď půjde o to, zda se peníze nakonec nestanou slabinou. Ostatní sestupem ohrožené kluby totiž vesměs spoléhají na to, že i papírově horší hráči budou v těžkých bitvách prospěšnější než velká jména na soupisce.

banik_tema2

Tribuny věrných. Pět tisíc skalních, které na Baníku potkáváte řadu let, tam bezesporu najdete i během letošního jara. Otázkou je, zda fotbal, který budou Baroš, Fillo a ti druzí předvádět, přitáhne další tisíce. Potenciál je v Ostravě velký. Jasně, Bazaly jsou jenom jedny, ale komfort Městského stadionu docela ujde, a když se lidem chce, bývá tam atmosféra, která našim dodá sílu a soupeře zastraší. Kdo chce vidět fotbal v důstojné kulise, neměl by na tribunách chybět.

banik_tema4

Zkoušky kvality. Podle podzimní ligy i jarní generálky bychom mohli soudit, že na Slavii ještě Baník nemá a že se Spartou a Plzní to bude podobné. Přesto není pochyb o tom, že velkými zkouškami jara budou právě domácí zápasy s oběma těmito soupeři. Kromě svátečních vrcholů však bude baníkovce čekat řada „šedivých“ bitev se Slováckem, Duklou či Jihlavou, ve kterých budou muset přesvědčit, že vynaložené miliony nebyly zbytečné a že za ně do Ostravy přišla skutečná kvalita.

FCB_SLA017

Sdílejte článek