Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Regiony

V šikmém kostele bude myslivecká mše. Místo varhan zahrají lesní rohy

​Po roční přestávce se Myslivecké sdružení Stonávka vrací k tradici pořádání oslav svatého Huberta, patrona myslivců.

Šikmý kostel. Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Slavnost se uskuteční první listopadovou sobotu v areálu kostela svatého Petra z Alcantary v Karviné-Dolech. Mši budou doprovázet místo varhaníka trubači na lesní roh.

„Právě na území Karviné-Dolů se nachází velká část naší honitby. Zveme všechny myslivce a příznivce myslivosti na slavnostní mši svatou, která proběhne v sobotu 6. listopadu od 11. hodin ve zmíněném šikmém kostele,” uvedl předseda MS Stonávka Vojtěch Feber.

V minulosti myslivci u této příležitostí pořádali i parforsní hon, slavnostní nástup myslivců, ukázky sokolnické práce a další, pro veřejnost atraktivní body programu.

"Pro nejistou epidemiologickou situaci a listopadové konání akce až v týdnu svatého Huberta myslivci program zkrátili na slavnostní mši, po které zvou na tradiční pohoštění do stanu vedle kostelíku,“ doplňuje předseda MS Stonávka.

Zajímavostí podle něj bude, že mši svatou nebudou doprovázet zvuky varhan, ale na lesní rohy soubor Trubačů OMS Přerov, který vystupuje nepřetržitě více než čtvrt století.

Tři hráči na lesní roh a zpěvák Pavel Kozel předvedou kromě loveckých signálu a hlaholů od Antonína Dyka (slavné Dykovo desatero) také ukázky staré české lovecké hudby a Hubertskou mši Es Dur Petra Vacka a Josefa Selementa z roku 1995.

Během bohoslužby bude k vidění i prapor MS Stonávka, který jeho členové nechali vyrobit v roce 2015. Na jedné straně zástavu zdobí nápis Svatý Huberte, oroduj za nás, na druhé pak zvolání Myslivosti zdar!

Vojtěch Feber dodal, že počátky organizované myslivosti v této oblasti sahají do období druhé světové válce, kdy byla ustanovena Lidová myslivecká společnost.

Činnost této organizace byla rozhodnutím okresních úřadů zastavena. Pokračovatelem se stalo Myslivecké sdružení Stonava, které se v roce 1975 spojilo se spolkem Karviná 2 -Doly.

Zavřít reklamu