Kultura
20/06/2024 Petr Broulík

V Porubě startuje festival Czech Music Crossroads, dorazí umělci z Itálie či Guineje

Foto: se souhlasem Czech Music Crossroads

Hudební festival Czech Music Crossroads ovládne Poklad a Alšovo náměstí. Originální čeští hudebníci i hosté z Itálie, Guineje, Polska, Slovenska a Irska budou hrát zdarma v Porubě.

Festival Czech Music Crossroads, který začíná ve čtvrtek odpoledne v porubském domě kultury Poklad a potrvá v Pokladu a na Alšově náměstí až do soboty, výběrem kapel a interpretů dokazuje, že ho pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Dva festivalové dny nabídnou vystoupení dvou desítek špičkových interpretů z Čech, Slovenska a Polska, kteří mohou být pro mnohé návštěvníky příjemným objevem a skvělou zábavou.

Nebude chybět ani exotické osvěžení z Guineje, italské jižanské rytmy a nekonvenční pojetí tradičních irských melodií. „Stejně jako loni mohou i letos milovníci dobré hudby navštívit všechny festivalové koncerty v Domě kultury Poklad i na open-air scéně na Alšově náměstí v rámci Festivalu v ulicích zcela zdarma,“ uvedla ředitelka festivalu Czech Music Crossroads Petra Hradilová. Pouze na konferenční část programu festivalu s přednáškami, diskuzemi a kulatými stoly je pro veřejnost možný vstup jen s platnou registrací, kterou lze provést na oficiálním webu festivalu.

Hudební konference a showcastový festival Czech Music Crossroads vznikl v roce 2014 s cílem představit hostům z celého světa vždy před Colours of Ostrava kvalitní a přesahovou hudbu v žánrech world music, folku, jazzu a nové akustické hudby.

Nejvíce hudebníků přijelo z Itálie

Nejpočetnější zastoupení budou mít letos v Ostravě hudebníci z Itálie. Z Apulie na jihu země přijede skupina BandAdriatica. Tato kapela, ve které dominují dechové nástroje, přiváží směsici jižanské a východoevropské energie. V Ostravě se představí i jeden z nejpopulárnějších umělců na italské world music scéně, italsko-francouzský písničkář a akordeonista Giuliano Gabriele.

S hudebními vlivy od Íránu až po italskou Kampánii a Apulii seznámí návštěvníky festivalu Czech Music Crossroads čtveřice žen Hysterrae, spojení jihoitalské lidové tvorby se současnou elektronikou nabídne vokálně zaměřený projekt Ra Di Spina. Na vlně africké hudby, funku, blues, rocku i jazzu se ponese koncert trojice Savana Funk a k neapolským hudebním kořenům nás zavedou hudebníci ze skupiny Suonno D´Ajere.

Pokladem bude znít africká hudba, hip-hop i mazurka

Originalita z Guineje, takto se dá stručně představit světově uznávaný griotský hudebník a multiinstrumentalista N´Faly Kouyaté, s jehož hudbou návštěvníci festivalu objeví symbiózu tradičních afrických nástrojů s elektronikou. A jeho krajan N´Famady Kouyaté ohromí moderním pojetím tradičních západoafrických písní a rytmů.

Irsko bude na porubském Alšově náměstí reprezentovat kapela Kíla, jejíž tvorba je silně zakořeněná v irské tradici, ovšem ovlivněné latinskoamerickou hudbou, reggae, rockem, jazzem i hudbou klasickou.

Jazzový boyband Kosmonauci zavítá do Poruby z Polska. Kapela s moderní hip-hop jiskrou zahraje na saxofon, basu, vibrafon a bicí. Polské sousedy zastupuje také duo Maniucha i Ksawery, které spojuje jazzovou improvizaci s tradičními ukrajinskými písněmi. A polskou mazurku, jak ji mnozí neznají, mohou návštěvníci slyšet v podání kapely Niewte.

Na festivalu zahraj i Nika z Ostravy

Sousedé ze Slovenska nabídnou porubskému publiku setkání jazzu a slovenských lidových melodií v emotivním podání flétnistky a zpěvačky Márie Rehákové a kapely Topol’ana. Autentický zpěv a hudba s moderním zvukem. Tedy folklor, jak ho leckdo nezná, mohou návštěvníci slyšet v podání uskupení Folk&Bass Orchestra a Ženy z muzičky. A folklorem ve spojení s wold music a elektronikou se nechali inspirovat také hudebníci vystupující pod názvem Dis is Markéta.

Českou hudební scénu zastupuje na festivalu Czech Music Crossroads cimbalista, skladatel a pedagog Daniel Skála. S barvitou mozaikou moderních jazzových harmonií a funky trylků bude experimentovat kapela Mr. Lovo. Intimní spojení popu s prvky jazzu a melancholického písničkářství představí publiku absolventka Janáčkovy konzervatoře Nika a ženská hudební skupina Vesna překvapí emotivním vystoupením a show s nejmodernějším zvukem, hodným světové kapely.

Na Czech Music Crossroads se sjedou manažeři i organizátoři festivalů

Czech Music Crossroads se každý rok účastní i odborníci z hudebního businessu. Letos jich přijede 35 z 18 zemí světa. Hudebníci dostanou šanci oslovit zkušené manažery, organizátory festivalů, bookery a publicisty. Například z Maroka přicestuje umělecký ředitel festivalu TimitaR Brahum el Mazned, pozvání do Ostravy přijala také programová ředitelka World Music festivalu 2024 na Taiwanu Peiti Huang, francouzský hudební dramaturg a manažer Mathieu Gervais, producentka Lama Hazboun z Jordánska, generální ředitel hudebního bienále v Córdobě Nicolas Kuitca ze Španělska a další.

Konferenční program festivalu nabídne ve dnech 20. a 21. června například debaty o tom, jak začít turné v Asii nebo jak uspět na jihoamerickém trhu. Účastníci seminářů se také dozví, jak mluvit o specifických hudebních žánrech a co mohou nabídnout partnerské země.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama