Nejnovější zprávy: Legenda brazilské hudby poprvé v Česku. Gilberto Gil vystoupí na Colours of Ostrava Lidé v kraji chtějí řešit klima. Průzkum však ukázal, že neví, co mají dělat

Společnost

V podhůří Beskyd vzniká levandulová farma. Turisty by mohla přivítat už příští rok

Jedno z polí poblíž Žermanické přehrady pomalu začíná fialovět. Vzniká tady totiž nová levandulová farma, která bude sloužit i turistům.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Za vznikem levandulové farmy stojí kamarádi Jirka Bůžek a Adam Kielar. Mají čtyři hektary půdy, a tak se před časem rozhodli, že na nich začnou pěstovat levanduli.

Svůj projekt nazvali Levandule de Žermanické moře a pustili se do práce. Na přelomu května a června vysadili první sazenice, kterých od té doby vysadili okolo devíti tisíc. „Ujaly se pěkně. Po zasazení začalo pršet, přálo nám počasí, stejně jako během další výsadby v srpnu. Na to, jak byly sazeničky malé, se pěkně rozrostly,“ řekl pro patriotmagazin.cz Adam Kielar. „Chvíli nám trvalo, než jsme přišli na systém sazení. Nakonec jsme sadili ručně a za pomoci dobrovolníků, kteří nám pak pomáhali i se stříháním,“ dodal.

Levandulové pole, za kterým se rozléhá krásné panorama Beskyd, bude rozděleno na dvě části. Jednu bude tvořit levandule lékařská, druhou levandin. Nyní sice venku vládne zima, ovšem malé fialové květy tady stále uvidíte. „Ještě to musíme před zimou prokopat, abychom se zbavili plevele. Teď už levandule neporostou, na přelomu května a června by ale obě pole měla začít kvést. V červnu už tady může být fialovo,“ těší se Adam.

Pánové, kteří za vznikem levandulové farmy stojí, získali nějaké peníze ve sbírce, jinak ale všechno financují sami. Věří však, že se jim tato investice v budoucnu vrátí. „Na jaře už by to tady mohlo být na nějaké fotky, možná i na samosběr levandulí. Uvidíme, co s polem udělá zima, jestli jsou levandule dobře zakořeněné,“ říká Jirka Bůžek.

Adam s Jirkou mají s levandulovým polem zajímavé plány. Jednou by se z něj mohla stát velká turistická atrakce. „Plánujeme vlastní výrobky z levandulí, kávy nebo čaje. Pokud by se to povedlo už příští rok, budeme rádi. Taky budeme muset pole zabezpečit, aby nenechavcům a zvěři nebylo volně přístupné,“ prozradil Jirka.

U levandulové farmy by mělo vzniknout i posezení, které bude sloužit jak turistům, tak i cyklistům, kteří okolo projíždějí po místní cyklotrase. „Návštěvníci by určitě uvítali třeba levandulovou limonádu. Časem bychom rádi dodávali naše výrobky i do lokálních kaváren nebo cukráren,“ dodal Jirka.

Je jasné, že davy turistů nezačnou na pomezí vesnic Bruzovice a Lučina proudit ve velkém hned. Než levandulová farma „doroste“ do konečné podoby, tak to ještě nějaký čas zabere. „Pokud vše půjde tak, jak má, tak by to mohlo trvat okolo dvou až tří let. Ale turistům se nebráníme. V červnu už bychom je tady mohli začít vítat,“ přeje si Jirka.

Fotogalerie

Autor: Petr Sobol