Společnost
10/08/2021 Jaroslav Baďura

​V pátek začíná třetí ročník LGBT+ iniciativy Ostravský PRIDE

Tento pátek započne v Ostravě dvoutýdenní série akcí věnovaných podpoře základních lidských práv a rozšíření povědomí o LGBT+ tématech.

Třetí ročník Ostravského PRIDU nabídne bezmála 15 kulturních a vzdělávacích akcí. Cílem je již tradičně protest proti nerovnému zacházení s LGBT+ lidmi nejen v české společnosti a podpora queer kultury.

„Naše iniciativa se dotýká mnoha aspektů naší komunity a nabízí program pro každého. Přinášíme do Ostravy výstavu o LGBT+ osobnostech české historie, která bude dostupná zdarma po celé dva týdny ve Vinném sklepě U Mostu v centru Ostravy. Letošní ročník zahájíme její vernisáží. Chystáme také besedu o LGBT+ stárnutí a životech seniorů, diskuzi o bodyshamingu, bohoslužbu s následným přiblížením života LGBT+ věřících, promítání filmů Vítejte v Čečensku a AsexuaLOVE, ale také neformální pikniky či pubkvíz a závěrečnou cyklojízdu městem,” přibližuje letošní program spolumluvčí Ostravského PRIDU Markéta Hanczakowska.

„Jsme nekomerční iniciativa zaměřená na boj proti nerovnostem. Veškeré naše aktivity se mohou konat pouze díky dobrovolné finanční podpoře našich příznivkyň a příznivců. Odmítáme tak laciné zneužívání podpory LGBT+ komunity k sebepropagaci namísto upřímného a odhodlaného boje za základní lidská práva,” vysvětluje filozofii Ostravského PRIDU jeho člen Matěj Šťastný.

Právě ten je přitom kvůli přetrvávající diskriminaci klíčový. „LGBT+ práva stojí na mrtvém bodě, a naopak jsme svědky narůstajících násilných a diskriminačních tendencí. S homofobními útoky se podle výzkumu ombudsmanky z roku 2019 setká každý druhý LGBT+ člověk. 48 % LGBT+ párů v ČR se bojí držet za ruce na veřejnosti. V rozporu s mezinárodním právem Česká republika stále vynucuje sterilizaci transgender osob. A registrované partnerství a manželství navzájem dělí více než 100 zásadních rozdílů, na jejichž narovnání LGBT+ páry čekají již řadu let,“ popisuje situaci Hanczakowska.

„V partnerských zemích V4 není stav o nic lepší. Například Maďarsku byla nedávno schválena cenzura informací o LGBT+ lidech. V Polsku stále existují zóny bez LGBT+ lidí,” doplňuje Šťastný, „i proto pride pořádáme.”

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama